Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Εγώ τα έλεγα. Μη μου πείτε ότι δεν τα έλεγα... Και που'σαι ακόμα! Εϊναι δεδομένο ότι σκόπιμα διατηρείται αυτή η ασάφεια τόσον καιρό. Εκείνος ο άθλιος ο κυβερνητικός εκπρόσωπος (ειλικρινά έχω "απωθήσει" το όνομά του), είχε δηλώσει ότι "θα πέσουν οι αμοιβές των μηχανικών". Δεν μας είχε πει ότι θα το "φροντίσει" με αθέμιτα μέσα...

 

 

 

η πλακα ειναι οτι ανεβασα τις τιμες και μου λενε γιατι τις αλλαξα ....τους λεω οτι ειπα ηταν εμ το παλιο ετοσ....αφου δεν απαντησατε ενα μηνα τι περιμενατε.....απαντηση ΚΟΝΟΜΑΤΕ εσεις οι μηχανικοι !!!

αντε πεστους κατι 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

....απαντηση ΚΟΝΟΜΑΤΕ εσεις οι μηχανικοι !!!

αντε πεστους κατι 8-)

Πριν κονομούσαν οι αυθαιρετάκιδες πες, από μπετατζήδες μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.

 

Συνήθως η εκάστοτε κατασκευασμένη παραβατικότητα έχει μπόλικες χιλιάδες ευρώ για να κατασκευαστεί χωρίς καν το κόστος της οικοδομικής άδειας, εφορείες ΙΚΑ κλπ

 

 

(Θα βρω κι άλλες χαριτωμένες απαντήσεις αν μου βρεις τα Τιφφ :smile: )

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη φουρνιά της Β φάσης λήγει στις 31/3 και η δεύτερη φουρνιά της Β φάσης στις 31/5.Η πρώτη φουρνιά είναι για τις αιτήσεις μέχρι 30/11/11.η δεύτερη για όλες τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Δε πιστεύω ότι θα είναι τίποτα έτοιμο από το σύστημα για αυτές τις ημερομηνίες.

Επίσης φωτογρφίες εσωτερικών χώρων ζητάνε πιστεύετε, για την αλλαγή πχ στο υπόγειο σε κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Μα το σύστημα δεν έχει αρχίσει ακόμα να δέχεται σχέδια η κάνω λάθος;αν το ανοίξουν τελευταία στιγμή θα προλάβουν οι μηχανικοί η κ το ίδιο το σύστημα θα είνι σε θέση να δεχθεί τόσα tb πληροφορίας;φαντάζομαι θα παίξει παράταση κ εκεί αφού δεν υπάρχει πίεση χρόνου αφού ήδη πληρώνουν

Link to comment
Share on other sites

Θα το φτιάξουν, δεν είναι δύσκολο.

Απλώς καθυστερούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάλεφοι. Στην όλη συζήτηση έχω να προσθέσω για το Διάγραμμα Κάλυψης ότι το ΤΕΕ ΤΔΜ αναφέρει τα εξής:

 

 

Η Διοικούσα Επιτροπή του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας - Τμήματος Δυτικής Μακεδονίας μετά από εισήγηση της επιτροπής που συστάθηκε στο Τμήμα για την υποστήριξη των συναδέλφων για την εφαρμογή του νόμου 4014 περί αυθαιρέτων, την οποία ομόφωνα έκανε αποδεκτή, καταθέτει σχετικά τις παρακάτω επισημάνσεις – προτάσεις εκτιμώντας ότι πρέπει να προωθηθεί άμεσα από το ΤΕΕ προς το ΥΠΕΚΑ: 1. Λαμβάνοντας υπόψη τα προβλήματα που αναφέρονται στις περιπτώσεις συνιδιοκτησιών όσον αφορά το διάγραμμα κάλυψης η Επιτροπή προτείνει : Να χρησιμοποιεί ο μηχανικός το διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής αδείας και επ’ αυτού να καταγράφει τα αυθαίρετα τμήματα (στο σχήμα και στα πραγματοποιούμενα στοιχεία) της ιδιοκτησίας που επιθυμεί ο ιδιοκτήτης να δηλώσει το αυθαίρετό του. Επί του διαγράμματος θα διευκρινίζεται επίσης ότι ο έλεγχος δεν υπεισήλθε σε τυχόν αυθαίρετα άλλων συνιδιοκτησιών του ιδίου οικοπέδου ή γηπέδου.

 

http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/nea_anakoinoseis/deltia_typou/rithmisi%20authaireton/episimanseis_protaseis_tee_tdm_gia_to_Nomo_4014_2011_22_11_2011.pdf

 

Είναι μια θέση του συγκεκριμένου τμήματος αλλά ίσως είναι και σωστή. Θα δείξει.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.