Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Σχετικά με τα δικαιολογητικά, εγώ κάνω νεα κάτοψη και νέο ΔΚ για την ιδιοκτησία που με αφορά.

Διότι τελικά να πατήσω στο παλαιό και περισσότερο χρόνο μου παίρνει και το θεωρώ μπακαλίστικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ κάνω νεα κάτοψη και νέο ΔΚ για την ιδιοκτησία που με αφορά

 

Σε περιπτωση διαμερίσματος, θα έκανες διάγραμμα κάλυψης α) με τα στοιχεία της οικοδομικής αδείας β) με βάση αποτύπωση ή γ) καθόλου, οσον αφορά τις υπολοιπες ιδιοκτησίες (αυτες που δεν σε αφορούν); Για παράδειγμα, σκέφτομαι να εμφανισω το περίγραμμα της οικοδομής όπως ακριβως αυτο φαινεται στο διαγραμμα καλυψης της αδείας και στους υπολογισμούς να προσθέσω τις διαφορες υπερβάσεις που προκυπτουν απο το αυθαιρετο μου (χωρις αποτυπωση ή τις αλλαγες που θα προεκυπταν απο αυτην σε δομηση, καλυψη κλπ αν ειχα διαφορές μεταξύ εγκεκριμένων σχεδίων και πράξης). Πως σου ακούγεται;

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα δικαιολογητικά, εγώ κάνω νεα κάτοψη και νέο ΔΚ για την ιδιοκτησία που με αφορά.

Διότι τελικά να πατήσω στο παλαιό και περισσότερο χρόνο μου παίρνει και το θεωρώ μπακαλίστικο.

 

Δεν είναι σίγουρο το ότι, θα δεχθούν το νέο διάγραμμα κάλυψης, ειδικά σε περιπτώσεις που υπάρχει οικοδομική άδεια....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους ελέγχους, οι περισσότεροι υπάλληλοι της πολεοδομίας στην περιοχή μου λένε συνέχεια ότι δεν πρόκειται να υπάρξει κανένας έλεγχος. Ίσως πλην περιπτώσεων κτιρίων εξ' ολοκληρου αυθαιρέτων με πολλά μ2.

ΔΚ απαιτείται για όλες τις περίπτωσεις είτε υπάρχει οικοδ. άδεια είτε όχι, σύμφωνα με τον νόμο, για άρτια και οικοδομήσιμα γεωτεμαχια.

Οι διορίες της Β' φάσης θα ισχύσουν όταν θα μπορεί το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ να δέχεται σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή που μπορεί να είναι σε 1 μήνα ή σε 85 μήνες

Αν ισχύσει ο ν. 4030 από τον Μάρτη, δεν θα υπάρχουν Πολεοδομίες αλλά υπηρεσίες Δομήσης και όλη η ευθύνη για τις μελέτες πάει σε μας τους μηχανικούς που θα ελεγχόμαστε από άλλους ιδιώτες μηχανικούς που θα ελέγχονται με την σειρά τους από ειδική επιτροπή με μηχανικούς ΤΕΕ, κλπ που θα ελέγχεται με την σειρά της από άλλη επιτροπή και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο το ότι, θα δεχθούν το νέο διάγραμμα κάλυψης, ειδικά σε περιπτώσεις που υπάρχει οικοδομική άδεια....

 

Θα διαφωνήσω.

Τι σημαίνει να μην δεχθούν ?

Θα ανοίξει το συστημα και θα ζητήσει Διάγραμμα Κάλυψης.

Ο,τι τους υποβάλλεις, θα το κάνουν δεκτό.

 

Το ερώτημα είναι αν κάνεις ή όχι Δ.Κ. ή βάζεις αντίγραφο της αδείας και πάνω σημειώνεις τους χώρους και το υπογράφεις.

Κατά την γνώμη μου κάνεις οπωσδήποτε ΝΕΟ διάγραμμα Κάλυψης.

Προσωπικά δεν θα έβαζα την υπογραφή μου πάνω σε κάτι που δεν το έχω κάνει εγώ και που πολλές φορές είναι λάθος ή έχει λανθασμένους υπολογισμούς.

 

Οπως λέει και ο 4014 υποβάλλεται Διάγραμμα Κάλυψης.

Εγώ θα στέλνω το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις να διαφωνήσω....

Εγώ θεωρώ ότι, όπου υπάρχει οικοδομική άδεια, στέλνεις τα σχέδια αυτής με τις "διορθώσεις" που αφορούν στη δήλωση που υποβάλλεις.

Δηλαδή, τοπογραφικό, κάτοψη, τομή, διάγραμμα κάλυψης είναι τα εγκεκριμένα της άδειας με δικές σου "συμπληρώσεις".

Σημειώνεις πάνω στα υπάρχοντα, με διαφορετικό χρώμα, σφραγίζεις και υπογράφεις (με ειδική σημείωση).

Η ευθύνη σου αναφέρεται αποκλειστικά και μόνον στις "συμπληρώσεις" που έχεις κάνει και τις οποίες έχεις υπογράψει.

Είσαι έτσι απολύτως νόμιμος και σαφής.

Επιπλέον κερδίζεις και σε "χρόνο" και σε "χρήμα".

Βεβαίως, ο καθένας μας μπορεί να πράξει με τον τρόπο που θεωρεί ως ορθότερο και πιό συμφέρον για τον ίδιο και για τον πελάτη του.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η διαφωνία και σεβαστή.

Δε νομίζω βεβαια ότι σφραγίζοντας ένα δ.κ. άλλου καλυπτεσαι για ότι έχει υπογράψει ο άλλος, αλλά η ενσταση σου είναι συζητήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, δεν σφραγίζεις διάγραμμα κάλυψης άλλου.

Δηλαδή, δεν σφραγίζεις δίπλα στη σφραγίδα του μελετητή μηχανικού.

 

Σφραγίζεις δίπλα ακριβώς από τις συμπληρώσεις που έχεις κάνει, με διαφορετικό χρώμα και "το αναφέρεις με μια πρόταση που σε κατοχυρώνει".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.