Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανώμάλη δικαιοπραξία και οικοδομησιμότητα εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Έχω εναν πελάτη ο οποίος μου έφερε για τίτλο την απόφαση δικαστηρίου βάσει της οποίας, ο ίδιος και κάποιοι άλλοι έχουν λάβει με ανώμαλη δικαιοπραξία διαιρετά τμήματα ενός κληροτεμαχίου.

Μαζί με την απόφαση μου έφερε και το τοπογραφικό που συνόδευε την απόφαση.

Με λίγα λόγια, ήταν ενα μεγάλο κομμάτι περίπου 20στρ. και το κόψανε σε άρτια, ανω των 4στρ κομμάτια σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο:

 

http://imageshack.us...wing1modelp.jpg

 

drawing1modelp.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Δεξια και αριστερά είανι δρόμοι διανομής, και αφέθηκαν δρόμοι για να έχουν πρόσβαση οι 2 μεσαίοι.

Δεδομένου οτι η απόφαση έχει χρονολογία 2007, τα δυο κομμάτια στη μέση είναι οικοδομήσιμα;

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει ο χρονος δημιουργιας του ιδ. Συμφωνιτικου του οποιου εγινε η επικυρωση.

 

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα πρέπει πρώτα απ' όλα να δεις μην τυχόν η κατάτμηση έγινε σε περιοχή ΖΟΕ.

Και τα 4 τμήματα είναι άρτια και οικοδομήσιμα,αφού έγιναν πριν το 2004.

 

Από το σκαρίφημά σου όμως, πρέπει να κοιτάξεις ξανά το δικαίωμα διόδου στο δεύτερο από αριστερά τμήμα, γιατί έτσι όπως είναι σχεδιασμένες οι δίοδοι, φαίνονται να καταλήγουν και οι δυο στο τρίτο τμήμα. 'Αρα κοίτα και το νομικό καθεστώς με το οποίο δημιουργήθηκαν οι δρόμοι (εκτός αν το σκαρίφημά σου έχει κάποιο λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.