Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκμάθηση εκπόνησης μηχανολογικών μελετών


mechgiann

Recommended Posts

για ενα περιεργο λογο εχουν πολυ δικιο και οι 2 παραπανω, και ο ικαρος με το μαυρο σκοταδι, και ο σνιπους με το οτι κατα βαση ξεραμε τι θελαμε αλλα στην Ελλαδα δεν μπορουσαμε να το ακολουθησουμε. Εγω ηδη μας θεωρω χαμενη γενια, οσους μεινουμε εδω και ειμαστε πανω κατω 30 χρονων, αν γυριζαν πισω τα χρονια θα μουν ηδη εξωτερικο, και φυσικα στα παιδια μου θα προτεινω/ επιβαλλω να σπουδασουν εξω μηχανικοι, αν θελησουν βεβαια...Λυσεις για το μελλον: μειωση των αποφοιτων ΑΜΕΣΑ και συνδεση με την αγορα εργασιας. Δεν γινεται να εχουν τα ΤΕΙ πρακτικη και να μην εχουμε εμεις, και δεν γινεται οι μηχανικοι να αποτελουν το 1,5 - 2 % του συνολου της χωρας, οταν εξω το αντιστοιχο ποσοστο ειναι 0,15-0,4 % και αποτελει ΤΙΤΛΟ ΤΙΜΗΣ !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά μην αγνοείται ότι το φυσικό περιβάλλον μηχανολόγου είναι η βιομηχανία και όχι οι οικοδομές άσχετα αν αυτό είναι απο τους ελάχιστους παραγωγικούς τομείς στην ελλάδα. Ούτε εγώ διδάκτικα Η/Μ εγκαταστάσεις παρά μόνο θεωρητικά πράγματα τα οποία τις περισσότερες φορές ήταν εκτός ελληνικής πραγματικότητας αλλά δεν νομίζω ότι με λίγο διάβασμα στην αρχή δε θα μπορείς να ανταποκριθείς στο 90% των ελληνικών εφαρμογών. Από την άλλη το ΤΕΕ κάνει ένα σωρό άσχετα πράγματα απο το να επιμορφώσει λίγο παραπάνω στα καθημερινά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Στους μηχανικούς ΤΕΙ υπάρχει πρακτική (μπορεί στην ουσία να κάνεις 1002 άχρητα πράγματα, αλλά έχεις μια εικόνα καν αν είσαι γατόνι κάτι αρπάζεις).

ή κάποια άλλη διεκπαιρεωτική παπαριά σε εταιρεία.

 

Και που υπάρχει η πρακτική τι έγινε. Εγώ ήμουν από τους τυχερούς και όχι μόνο πληρωνόμουν κανονικά (και υπερωρίες και εκτός έδρας) αλλά έμαθα και 1000 πράγματα που στη σχολή ούτε για δείγμα (μάλιστα έστειλα και ύλη σε καθηγητές μετά και την βάλανε σε μάθημα), η συντριπτική πλειοψηφία όμως έφτιαχνε καφέδες και έβγαζε φωτοτυπίες. Άντε να τρέξει σε καμιά πολεοδομία.

Snipous έχεις δίκιο. Αυτό κάνω τώρα.

 

Στο ερώτημα τώρα που τέθηκε εξαρχής.

Διάβασμα από βιβλία και ρώτα σε τεχνικά γραφεία, ότι σου είπαν και οι προηγούμενοι δηλαδή. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως μην το αφήσεις. Αν το αφήσεις σε αφήνει. Πιάνω τον εαυτό μου να έχω ξεχάσει ένοιες και μεθοδολογίες τις οποίες έπαιζα στα δάχτυλα απλά και μόνο επειδή δεν είχα σχοληθεί για καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Στο ερώτημα τώρα που τέθηκε εξαρχής.

Διάβασμα από βιβλία και ρώτα σε τεχνικά γραφεία, ότι σου είπαν και οι προηγούμενοι δηλαδή. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως μην το αφήσεις. Αν το αφήσεις σε αφήνει. Πιάνω τον εαυτό μου να έχω ξεχάσει ένοιες και μεθοδολογίες τις οποίες έπαιζα στα δάχτυλα απλά και μόνο επειδή δεν είχα σχοληθεί για καιρό.

 

Οι ΤΟΤΕΕ βοηθούν τώρα στην αρχή? Βιβλία ποιά? προτείνετε μερικά καλα...

Link to comment
Share on other sites

Οι ΤΟΤΕΕ είναι καλός μπούσουλας για αρχή.

Για βιβλία δες εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/284-%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82/

 

Επίσης ρώτα και κανένα συμφοιτητή σου που έχει δουλειά ή πατέρα-θείο μηχανικό μήπως μπορείς από εκεί να δεις ορισμένα πράγματα. Εγώ με τους συμφοιτητές μου ακόμα ανταλλάσουμε γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ όλους τους αξιότιμους συναδέλφους. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι στο Κατασκευαστικό-Οικοδομικό Τομέα αν και ασχολήθηκα για κάποιο χρονικό διάστημα, δεν έβγαλα άκρη 100%. Από την μέρα που δουλεύω στον Βιομηχανικό Τομέα τα πράγματα ηταν καλύτερα καθώς βοηθήθηκα έως ένα βαθμό από εξωτερικούς συνεργάτες μηχανικούς που έχει συνήθως η κάθε επιχείρηση τέτοιου είδους. Το κακό είναι ότι μαθαίνεις κονσέρβα και όπως πολύ σωστά προείπε κάποιο μέλος αλλάζεις αριθμούς κτλ. βαδίζοντας και κοπιάροντας επακριβώς πάνω σε άλλη μελέτη. Βέβαια οι ανάγκες που γεννιούνται σε μια Βιομηχανία σε κάνουν να το ψάχνεις λίγο το πράγμα και να ιδρώσεις τα οπίσθιά σου λιγάκι....

Όσο για το παλληκάρι που άνοιξε το θέμα, ένα πράγμα έχω να πω. Να έχεις αισιοδοξία, ακόμα και σ'αυτές τις μαύρες μέρες για τα επαγγέλματα των Πολυτεχνικών και συναφών σχολών και βασικότερο...ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣΧΕΤΙΣΤΑΣ-ΝΤΑΡΑΒΕΡΤΖΗΣ(ας μου επιτραπεί η έκφραση).

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως ο ''δημοσιοσχετίστας'' μπορεί να ανταποκριθεί στην αξιοπρεπή σύνταξη μελετών για να μην αναφερθώ στα c/p, θέλοντας να πιστεύω οτι η περισσότεροι νέοι μηχανικοί έχουν ξεφύγει από αυτή τη νοσυρή συνήθεια...Επίσης αν εισαι, ας μου επιτραπεί και εμένα, ''κοπιοπεστιστας'' ο τομέας που εργάζεσαι δεν κάνει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.