Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημερομηνία ιδιωτικού συμφωνητικού για ρύθμιση αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το συμφωνητικό θα το καταθέσετε στο ΤΕΕ όχι στην εφορία όπου και θα πληρώσετε τις κρατήσεις του ΤΕΕ 2%.

Τωρα για συμφωνητικά άνω των 6.000€ νομίζω πρέπει να πάνε και εφορία, ρωτήστε τον λογιστή σας.

Link to comment
Share on other sites

1. Απο τις ΠΟΛ 1193 και 1194 δεν προκύπτει υποχρέωση προσκόμισης-θεώρησης συμφωνητικών απο τις ΔΟΥ παρά μόνο έγγραφης κατάστασης συμφωνιών σύμφωνα με το υπόδειγμα.

 

2. Στην ΠΟΛ 1193 αναφέρεται η προσκόμιση της κατάστασης έγγραφων συμφωνιών της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου και ειδικά για το 2011 και μόνο ισχύει απο την 1-7-2011.Δεν διάβασα κάπου για τριμηνα.

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει διαφορετική ενημέρωση ας μας διαφωτίσει.

 

Συνοπτικά αναφέρω από την έρευνα μου.

 

1.Πλέον για ότι κάνεις χρειάζεται ιδιωτικό συμφωνητικό με συμβατική αμοιβή. Εάν δεν κάνεις νοείται η νόμιμη.

2.Η εφορία ανα τρίμηνο θέλει ένα πίνακα με τα συμφωνητικά που έχεις συντάξει (για ποσά κάτω από 6000Ε).Προσκομίζεις μαζί και τα κείμενα των συμφωνητικών.Άλλες εφορίες τα κρατάνε , άλλες στα δίνουν πίσω επι τόπου και απλά τσεκάρουν το πίνακα για επιβεβαίωση.Για ποσά άνω των 6000Ε η εφορία ενημερώνεται πριν την έναρξη οποιασδήποτε εργασίας.

3.Συγκεντρωτικές καταστάσεις κάνεις μέχρι 20/2 για όλα τα συμφωνητικά της προηγούμενης χρονιάς.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

δεν απαντας ομως στην ιδια σου την ερωτηση...ποια ειναι η ημερομηνια του συμφωνητικου και μεχρι ποτε μπορει να το καταθεσεις;

Link to comment
Share on other sites

maximos75 μηπως θα ηταν ευκολο να μας δώσεις την ΠΟΛ για την υποχρέωση προσκόμισης κάθε τρίμηνο πίνακα έγγραφων συμφωνιών;

Link to comment
Share on other sites

maximos75 μηπως θα ηταν ευκολο να μας δώσεις την ΠΟΛ για την υποχρέωση προσκόμισης κάθε τρίμηνο πίνακα έγγραφων συμφωνιών;

 

Οι σχετικοί νόμοι είναι : Ν.820/1978 άρθρο 19 ,Ν.1882/1990.

 

καθώς και οι

 

ΠΟΛ.1270/16.11.2000 & ΠΟΛ.1122/12.4.2002 που ορίζει το όριο υποβολής σε ευρώ άρθρο 2 , παρ.4.

Link to comment
Share on other sites

δεν απαντας ομως στην ιδια σου την ερωτηση...ποια ειναι η ημερομηνια του συμφωνητικου και μεχρι ποτε μπορει να το καταθεσεις;

 

Ηι δική μου εκτίμηση είναι ότι το συντάσσεις όταν έχεις ξεκαθαρίσει τις εργασίες που θα παρέχεις και την αμοιβή σου.Γι'αυτό και έκανα το αρχικό ερώτημα για να δω και τι λένε οι άλλοι συνάδελφοι.Προσωπικά στη δουλειά που αναφέρθηκα στο πρώτο μου ερώτημα δεν το έχουμε συνυπογράψει ακόμα.Στη εφορία μου που πήρα σήμερα μου το άφησαν μετέωρο, δλδ μπορεί να φέρω το συμφωνητικό εντός του μήνα που το φτιάχνω και εν συνεχεία στη λήξη του τριμήνου και μέχρι της 20 του επόμενου μήνα να πάω και τη κατάσταση με τα συμφωνητικά ή τα πάω όλα μαζί μετά το πέρας του τριμήνου.Για καλό και για κακό πάρε και τη δική σου εφορία συνάδελφε να διασταυρώσουμε τις πληροφορίες μας...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως που προκύπτει πλέον, από την πολύ καλή έρευνα του maximos75, είναι πως ο Ν1882/90 λέει :

Συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων για οιανδήποτε συναλλαγή θεωρούνται μέσα σε 10 ημέρες από της ημερομηνίας καταρτίσεως και υπογραφής από την αρμόδια Δ.Ο.Υ., άλλως είναι ανίσχυρα και δεν έχουν κανένα έννομο αποτέλεσμα.

Εκτός του ότι είναι ανίσχυρα, (θυμάστε που ψάχναμε να βρούμε πότε είναι μη έγκυρες οι συμβάσεις) έχουμε άλλες κυρώσεις;

Για το 4° 3μηνο του 2011 προλαβαίνουμε ακόμα.

Για το 3° όμως , θα έχουμε κυρώσεις;

 

edit. Ούτε για το 4° 3μηνο προλαβάινουμε να καταθέσουμε τις συμβάσεις.

 

Πάντως προσωπικά έκανα ερώτηση, προφορική, σε 2-3 ΔΟΥ και μου είπανε πως μόνο για συμβάσεις έργου έχουμε υποχρέωση.

Για αυτό πρέπει πάντα οι ερωτήσεις να είναι γραπτές.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως που προκύπτει πλέον, από την πολύ καλή έρευνα του maximos75, είναι πως ο Ν1882/90 λέει :

 

Εκτός του ότι είναι ανίσχυρα, (θυμάστε που ψάχναμε να βρούμε πότε είναι μη έγκυρες οι συμβάσεις) έχουμε άλλες κυρώσεις;

Για το 4° 3μηνο του 2011 προλαβαίνουμε ακόμα.

Για το 3° όμως , θα έχουμε κυρώσεις;

 

edit. Ούτε για το 4° 3μηνο προλαβάινουμε να καταθέσουμε τις συμβάσεις.

 

Πάντως προσωπικά έκανα ερώτηση, προφορική, σε 2-3 ΔΟΥ και μου είπανε πως μόνο για συμβάσεις έργου έχουμε υποχρέωση.

Για αυτό πρέπει πάντα οι ερωτήσεις να είναι γραπτές.....

 

 

Συνάδελφε τι σε εμποδίζει να βάλεις μεταγενέστερη ημερομηνία εντός του 2012 για το συμφωνητικό ? Εκτός εάν έχεις εισπράξει ολόκληρη την αμοιβή για την εργασία σου εντός του 2011 και πάλι όμως προλαβαίνεις μέχρι της 20 Γενάρη.Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σε 10 ημέρες δεν πρέπει να πάει το συμφωνητικό στην εφορία, σύμφωνα με τον Ν1882/90;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.