Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ


butanw

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.Είμαι απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και επειδή σκοπεύω να δώσω τώρα τις εξετάσεις ΤΕΕ,οπότε αυτόματα να γραφτώ ΤΣΜΕΔΕ,έχω κάποιες απορίες.

Θα πρέπει να συμπληρώσω αυτήν εδώ την φόρμα(σελίδα 5)

http://portal.tee.gr...xi/tsmedeTT.pdf

Κάτω-κάτω που ζητάει "ποιά ασφαλιστική κατηγορία επιλέγουμε" μπορεί κανέις να μου πει τι πρέπει να συμπληρώσω?

Και πως ακριβώς να το συμπληρώσω?

Μπορώ να είμαι σε διαφορετικές ασφαλιστικές κατηγορίες για τους διάφορους κλάδους ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ?

Είναι τίποτα που πρέπει να προσέξω?

Οι ασφαλιστικές κατηγορίες είναι 14 ή 5 τελικά?

Πώς επιλέγω σε ποιά ασφαλιστική κατηγορία θα είμαι και πώς πηγαίνω από την μία στην άλλη?

Οι ασφαλιστικές κατηγορίες αφορούν μόνο τους μισθωτούς?Δηλάδη όταν φτάσω πχ 50 χρονών και θα είμαι ελεύθερος επαγγελματίας,θα πληρώνω εισφορές-με βάση τον πίνακα 1 από την σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ- 310,96 ευρώ?

Αν θα είμαι μισθωτός 50 χρονών με μισθό 1070,82ευρώ οι εισφορές μου θα είναι -με βάση τον πίνακα 2 της σελίδας του ΤΣΜΕΔΕ- 227,64ευρώ,ε?

Δε μπορώ να καταλάβω τον ρόλο δηλαδή των ασφαλιστικών κατηγοριών.

Ευχαριστώ πολύ.

post-34704-0-51554600-1326554687_thumb.jpg

post-34704-0-42580200-1326554702_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν την πρώτη αίτηση για την ειδική προσαύξηση, γνώμη μου είναι να μην την συμπληρώσεις.....Ούτε εγώ το έκανα όταν γράφτηκα, περιμένω να μου μπει υποχρεωτικά μετά από 10 χρόνια ασφάλισης και ανω 35 χρονών....

Για ασφαλιστική κατηγορία, είναι κάτι καινούργιο, εσύ είσαι με το "νεο ασφαλιστικό" και 1η κατηγορία. Οπότε 1η κατηγορία σε όλα Α,Β,Γ,Δ...

Τα υπόλοιπα τα συμπληρώνεις όπως λένε οι οδηγίες εκτός από εκεί που λέει "συμπληρώνεται από τον φορέα" το αφήνεις ως έχει.

Υποκαταστήματα ΤΣΜΕΔΕ υπάρχουν στην σελιδα του ΤΣΜΕΔΕ, οπότε διαλέγεις αυτό που είναι πιο κοντά σου....

Οι ασφαλιστικές κατηγορίες ανεβαίνουν με τα χρόνια, δεν επιλέγεις εσύ κάτι....ξεκινάς με 1η και περιμένεις....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ καταρχήν.Βασικά πώς συμπληρώνεται έβγαλα μία άκρη,μιας και το συζητάμε όμως,να σε ρωτήσω.Τα ατομικά μου στοιχεία πρέπει να τα γράψω και με λατινικούς χαρακτήρες?

 

Αν έχει ομως το χρόνο εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι είναι οι ασφαλιστικές κατηγορίες?

Από άποψη,δε κατάλαβα τι ρόλο τραβάν για να το πω έτσι.Δηλαδή οι εισφορές μας δεν υπολογίζονται από τους Πίνακες 1+2,για ελ.επ και μισθωτούς,αλλά από τις κατηγορίες αυτές και αν ναι πώς?

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι εισφορές που αναφέροντε στο Πιν.1 και στο Πιν.2 στο εξής σύνδεσμο από το ΤΣΜΕΔΕ ισχύουν???

 

http://www.tsmede.eu...GR/Default.aspx

Αν πρόσεξες στο link που παραθέτεις, αυτές είναι οι εισφορές για το 2008.

Τα thumnails στην αρχή αυτού του topic είναι οι εισφορές για φέτος.

Σε αυτές να υπολογίσεις ότι η αύξηση ισχύει αναδρομικά και για το δεύτερο εξάμηνο του 2011, άρα τον Απρίλιο θα πληρώσεις ό,τι είναι να πληρώσεις συν τη διαφορά που προκύπτει από την αύξηση για το δεύτερο εξάμηνο του 2011.

Επίσης, για να γίνει κατανοητό πώς ισχύει ο πίνακας πρέπει να διαβαστεί η εγκύκλιος του υπουργείου με ημερομηνία 5/12/2011 που υπάρχει στο http://www.nomotelia.gr/photos/File/24872-883-11.pdf

Με απλά λόγια, όσοι είναι ασφαλισμένοι πριν το 1993 δίνουν 385 ευρώ το μήνα από τον Απρίλιο και μέχρι να πάρουν σύνταξη.

Όσοι είναι μετά το 1993, αν είναι κάτω από 5ετία δίνουν 230 ευρώ και στη συνέχεια ακολουθούν την κλίμακα του πίνακα φτάνοντας τα 650 ευρώ σε 14 χρόνια από την έναρξη. Δηλαδή οι μηχανικοί που αποφοιτούν τώρα όταν θα φτάσουν περίπου 38 χρονών θα πληρώνουν 650 ευρώ το μήνα (δεν είναι ανέκδοτο).

Όσοι είναι μετά το 1993 και πάνω από 5ετία, πάνε στα 423 ευρώ μέχρι την 1/7/2014, μετά πάνε στα 499 ευρώ μέχρι 1/7/2017, μετά πάνε στα 576 ευρώ μέχρι 1/7/2020 και από εκεί κι έπειτα δίνουν 650 ευρώ το μήνα.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, όσο κι αν προσπάθησα, είναι πώς δικαιολογείται αυτή η τεράστια διαφορά για τους πριν και μετά το 1993. Αφού η μείωση των συντάξεων βάσει του ασφαλιστικού νόμου του 2010 ισχύει κυρίως για τους μετά το 1993. Με ποια λογική θα πληρώσουν σχεδόν τα διπλάσια για να πάρουν λιγότερα;

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόσεξες στο link που παραθέτεις, αυτές είναι οι εισφορές για το 2008.

Τα thumnails στην αρχή αυτού του topic είναι οι εισφορές για φέτος.

Σε αυτές να υπολογίσεις ότι η αύξηση ισχύει αναδρομικά και για το δεύτερο εξάμηνο του 2011, άρα τον Απρίλιο θα πληρώσεις ό,τι είναι να πληρώσεις συν τη διαφορά που προκύπτει από την αύξηση για το δεύτερο εξάμηνο του 2011.

Επίσης, για να γίνει κατανοητό πώς ισχύει ο πίνακας πρέπει να διαβαστεί η εγκύκλιος του υπουργείου με ημερομηνία 5/12/2011 που υπάρχει στο http://www.nomotelia...4872-883-11.pdf

Με απλά λόγια, όσοι είναι ασφαλισμένοι πριν το 1993 δίνουν 385 ευρώ το μήνα από τον Απρίλιο και μέχρι να πάρουν σύνταξη.

Όσοι είναι μετά το 1993, αν είναι κάτω από 5ετία δίνουν 230 ευρώ και στη συνέχεια ακολουθούν την κλίμακα του πίνακα φτάνοντας τα 650 ευρώ σε 14 χρόνια από την έναρξη. Δηλαδή οι μηχανικοί που αποφοιτούν τώρα όταν θα φτάσουν περίπου 38 χρονών θα πληρώνουν 650 ευρώ το μήνα (δεν είναι ανέκδοτο).

Όσοι είναι μετά το 1993 και πάνω από 5ετία, πάνε στα 423 ευρώ μέχρι την 1/7/2014, μετά πάνε στα 499 ευρώ μέχρι 1/7/2017, μετά πάνε στα 576 ευρώ μέχρι 1/7/2020 και από εκεί κι έπειτα δίνουν 650 ευρώ το μήνα.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, όσο κι αν προσπάθησα, είναι πώς δικαιολογείται αυτή η τεράστια διαφορά για τους πριν και μετά το 1993. Αφού η μείωση των συντάξεων βάσει του ασφαλιστικού νόμου του 2010 ισχύει κυρίως για τους μετά το 1993. Με ποια λογική θα πληρώσουν σχεδόν τα διπλάσια για να πάρουν λιγότερα;

 

Έχεις δίκιο δεν το είδα το 2008.

 

Το πρώτο thumbnail είναι για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Το δεύτερο, για ποιους είναι??? Μισθωτούς??

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το προηγούμενο 6μηνο που πληρώσαμε ίσχυαν. Τώρα τι και αν θα γίνει στο επόμενο άγνωστο. Μπορεί να ισχύουν, μπορεί να ισχύουν οι νέες αυξημένες, μπορεί να μην ισχύει ούτε καν ...το νόμισμα που αναγράφονται μέχρι τον Απρίλη που θα πρέπει να πληρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο δεν το είδα το 2008.

 

Το πρώτο thumbnail είναι για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Το δεύτερο, για ποιους είναι??? Μισθωτούς??

Ναι, για μισθωτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

οχι και οι 14 ειναι για ελευθ. επαγγ. αναγκαστικες !!!#$@%@$%@ Παμε ολοι για μαζικες διαγραφες θα βαρεσοθν κανονι ...

 

 

Σε συνέχεια της δέσμευσης του κ. Κουτρουμάνη, η κα Φαρμάκη κατέθεσε επίκαιρη ερώτηση με το κάτωθι περιεχόμενο:

«Είναι γνωστό ότι με το νόμο 3986/2011 προβλέπονται υψηλότατες αυξήσεις στις ασφαλιστικές εισφορές των διπλωματούχων μηχανικών, κυρίως για όσους είναι ασφαλισμένοι μετά την 1.1.1993. Λόγω όμως, της δραματικής συρρίκνωσης του αντικειμένου εργασίας τους και της αύξησης της ανεργίας, της ημιαπασχόλησης και της ετεραπασχόλησης στον κλάδο τους, παρατηρείται αντικειμενική αδυναμία στην καταβολή των δυσανάλογα υψηλών αυτών ασφαλιστικών εισφορών.»

Κατόπιν των ανωτέρω, ερωτάται ο αρμόδιος υπουργός: «Τι απάντησε επισήμως, το υπουργείο σας στην πρόταση του ΤΕΕ για την αύξηση των πάγιων εισφορών από 2% σε 2,5% ώστε να εισφέρουν οι μηχανικοί που έχουν εργασιακό αντικείμενο και να μην καταβάλλουν όλοι οριζόντια δυσανάλογες εισφορές, που μπορεί να οδηγήσουν ακόμα και σε έξοδο τους από την ενεργό δράση; Για ποιο λόγο αποφασίστηκε η υποχρεωτική κατάταξη των μηχανικών σε 14 ασφαλιστικές κατηγορίες , ενώ πριν την ψήφιση του νόμου στον ΟΑΕΕ ήταν υποχρεωτικές μόνο οι 10 και για τους αγρότες ο ίδιος νόμος όρισε ως υποχρεωτικές μόνο τις 5 από τις 14; Και τέλος πώς σκοπεύει το υπουργείο σας να αντιμετωπίσει την ζημιά που θα υποστεί ο ασφαλιστικός φορέας των μηχανικών από την αδυναμία τους να καταβάλλουν υψηλότατες εισφορές;»

Edited by stefanos9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.