Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ΚΕΝΑΚ - προσθήκη κατ'όροφο


ata

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας.

Έχω ήδη υπάρχουσα ισόγεια κατοικία και γίνεται προσθήκη ανεξάρτητου ορόφου με χρήση κατοικίας ίδιας ιδιοκτησίας. Θέλω να κάνω ΜΕΑ και όλες τις Η/Μ μελέτες που απαιτούνται.

Το θέμα μου είναι σε σχέση με μια μελέτη για ένα καινούριο κτήριο τι διαφορές έχει?

Σωληνώσεις ύδρευσης- αποχέτευσης μπορώ να βάλω καινούριες ή θα πρέπει να πατήσω στην παλιά εγκατάσταση?

Με την γείωση τι θα γίνει από τη στιγμή που δεν μπορώ να κάνω θεμελιακή?

Μπορώ να έχω ανεξάρτητο λεβητοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανες όλα σούπα.

 

Ύδρευση θα δείξεις νέα χωρίς κανένα περιορισμό.

 

Αποχέτευση μπορείς να χρησιμοποιήσεις υφιστάμενες κεντρικές στήλες ή και καμία νέα.

 

Νέο λεβητοστάσιο αν υπάρχει χώρος μπορείς να κάνεις αλλά το πιο συνηθησμένο είναι απλά να αλάξεις τον λέβητα στο παλιό.

 

Γείωση ηλεκτρόδιο γέιωσης δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, στον ΚΕΝΑΚ τη στέγη με κλίση <30 μοίρες τη θεωρώ επίπεδη? Αυτό σημαίνει ότι δεν θα ορίσω ΜΘΧ ανάμεσα από μη θερμομονωμένη ψευδοροφή και θερμομονωμένη στέγη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μία προσθήκη ορόφοδιαμερισμάτος  σε υφιστάμενο οροφοδιαμέρισμα με piltois που είχα κάνει στις αρχές του κενακ μου είχαν ζητήσει από την πολεοδομία πως  για να θεωρηθεί η προσθήκη λειτουργικά ανεξάρτητη να έχει αποκλειστικά δικό της τρόπο θέρμανσης . Δλδ το υφιστάμενο να έχει ξεχωριστό λέβητα από την προσθήκη. Τότε μπορούσα να το κάνω και δεν επέμεινα.

 

Τελικά ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Δλδ όταν αναφέρουν λειτουργικά ανεξάρτητη εννοούν και στο σύστημα θέρμανσης ή μόνο σαν χώροι σπίτια (το δεύτερο μου φαίνεται πιο λογικό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.