Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Η ξυλινη στεγη προβλεποταν στην μελετη.

Και το παταρτι ξυλινο εγινε, αλλα το σπιτι ειναι αγορασμενο, δεν νομιζω να εχει ο αγοραστης τιμολογια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν μπορείς να βρεις κανένα έγγραφο , το μόνο που σου απομένει είναι η υπ. δήλωση ιδιοκτήτη υποστηριζόμενη από την τεχνική σου έκθεση.

Το ίδιο πρόβλημα θα είχες αν είχε διαμορφώσει το υπόγειο σε κατοικία.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα...

μπορει να ειπε το ΣτΕ ..αυτα που είπε...

όμως ο νομος εξακολουθει και ισχυει...ουτε ανακληθηκε η ΥΔ του ιδιοκτητη...

Και ας βρουν τροπο στο υπουργείο να λυσουν το θεμα των "εσωτερικων" αλλαγών...

Μεχρι τοτε...πας με τον 4014...

υγ

βεβαια, περιμενουμε εναρμονιση του 4014 με τον ΝΟΚ...ως προς τις σοφιτες...υπογεια...παταρια κλπ...

Ωστε, αν καλυπτεσαι απο τις .."προδιαγραφες" κατα ΝΟΚ...

θα ελεγα μηπως να περίμενες λιγο..??...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εναρμόνιση 4014 - ΝΟΚ πώς ακριβώς θα λειτουργήσει στη πράξη?

Εάν για παράδειγμα έχουμε μια αυθαιρεσία κατά υπέρβαση της άδειας αλλά επιτρεπτέα κατά ΝΟΚ (πχ κατασκευασμένη σοφίτα με προδιαγραφές ΝΟΚ αλλά δεν υπάρχει στην άδεια), θα μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

γιαν

 

φυσικά και δεν μπορω να απαντησω...

 

Θεωρητικα, στο ανω ερωτημα περι σοφιτας, εάν αυτη ειναι στην ΟΑ και εχει τις διαστασεις που ο ΝΟΚ επιτρεπει...

θεωρω οτι θα εχει διαφορετικη αντιμετωπιση στον "εναρμονισμενο" 4014...σε σχεση με τωρα...

 

Κατα τα λοιπα,... δεν ειναι βεβαιο οτι "μεχρι 31-1-2013" θα εχει γινει η εναρμονιση...

Οσο για την ληξη της προθεσμιας για -επίσης - την 31-1-2013...καλο Ιούνιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία.

Έχω περίπτωση με κτίριο με Ο.Α του 2000, εκτός σχεδίου (νομός Κυκλαδων) όπου υπάρχει αυθαίρετη προσθήκη 30τ.μ , μη αποπερατωμένη που ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι το έχει έτσι απο το 2010...

Αεροφωτογραφίες δεν υπάρχουν πρόσφατες και ούτε μπορεί να αποδειχθεί ο χρόνος κατασκευής και ούτε φυσικά υπάρχουν έγγραφα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, επειδή δεν εχω καταλάβει αν το ΣΤΕ τα έχει μπλοκάρει ή όχι τελικά ,

Αν προχωρήσω σε τακτοποίηση , έχοντας υπέυθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι έχει ενημερωθεί ότι μπορεί να μείνει στον αέρα η τακτοποίηση εφόσον δεν βρεθούν έγγραφα εν συνεχεία ή αλλάξει ο νόμος, μπορεί εγώ να αντιμετωπίσω το οποιοδήποτε πρόβλημα κάπου κάποτε επειδή ξεκίνησα την υπαγωγή??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε ethan το post σου είναι όλη η ουσία του προβλήματος με τη παλαιότητα.

Αυτή τη στιγμή ο αυθαιρετονόμος με τις τροποποιήσεις του, μας επιτρέπει να προχωρήσουμε σε δήλωση με ΥΔ του ιδιοκτήτη και Τεχνική Έκθεση δική μας που θα στοιχειοθετεί την παλαιότητα που επικαλείται ο ιδιοκτήτης.

 

Η κοινή λογική (και η εισπρακτική λογική του 4014) λέει πως όσοι προχωρήσουν σε οριστική υπαγωγή με αυτό το καθεστώς δεν θα έχουν πρόβλημα. Δεν γνωρίζω όμως τι ισχύ θα έχει μια ενδεχόμενη απόφαση του ΣτΕ που θα ακυρώνει τα παραπάνω και δε γνωρίζω εάν οι αποφάσεις του ΣτΕ δύναται να έχουν αναδρομική ισχύ.

Ο εξαιρετικός μας νομικός Dimitris GM υποθέτω μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα με μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Ως φήμη πάντως έχει ακουστεί το ενδεχόμενο ακόμα και εάν το ΣτΕ γνωμοδοτήσει κατά της ΥΔ ιδιοκτήτη, το θέμα να ξεπεραστεί με κάποια άμεση νομοθετική ρύθμιση ώστε να μην προκύψει αδιέξοδο στις εκκρεμείς τακτοποιήσεις. Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει βάση το προηγούμενο..

 

Για τη περίπτωσή σου υποθέτω πως έλεγξες ότι δεν υπάρχει η περιγραφή της αυθαίρετης προσθήκης σε κάποιο προγενέστερο τίτλο ιδιοκτησίας ή σε εγκεκριμένα τοπογραφικά όμορων ή έστω στις Α/Φ από το ktimanet.gr, σωστά?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Για τη περίπτωσή σου υποθέτω πως έλεγξες ότι δεν υπάρχει η περιγραφή της αυθαίρετης προσθήκης σε κάποιο προγενέστερο τίτλο ιδιοκτησίας ή σε εγκεκριμένα τοπογραφικά όμορων ή έστω στις Α/Φ από το ktimanet.gr, σωστά?

 

Οι φωτογραφίες από το ktimanet που έλεγξα δεν δείχνουν την αυθαιρεσία αφού αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιήθηκαν φωτό από το 2006-2009.

Επίσης οι προγενέστεροι τίτλοι είναι προ αδείας οπότε και εκεί τίποτα.

 

Με λίγα λόγια με αγχώνει το γεγονός της αδυναμίας εξαγωγής σαφών συμπερασμάτων σχετικά με το πότε έγινε η αυθαιρεσία.... Ωραία θα έχω την υπέυθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, η τεχνική μου έκθεση όμως θα πρέπει κατά κάποιο τρόπο να στηρίζει τα λεγόμενα του αν τον αναλάβω.

Δυστυχώς όμως δεν έχω μαντικές ικανότητες για να αποδείξω αν όντως χτίστηκε τότε που υποστηρίζει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.