Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες και σκάλα εντός Δ - Υπολογισμός προστίμου


Recommended Posts

Για να ρωτήσω κ γω κάτι με τη σειρά μου. Έχω περίπτωση παραβίασης Δ, λόγω μετακίνησης της θέσης του κτιρίου μέσα στο γήπεδο. Συγκεκριμένα το Δ παραβιάζεται από ένα τμήμα της μπαζωμένης βεράντας - Η/Χ και από μια σκαλίτσα που συνδέει τη βεράντα με τον περιβάλλοντα χώρο. Ποιο είναι το πρόστιμο που θα πληρώσει ο πελάτης; 500 ευρώ - 1 παράβαση για την αλλαγή της θέσης του κτιρίου και επιπλέον το πρόστιμο για την παραβίαση του Δ, το οποίο πόσο είναι; Η σκάλα θα πάει με αναλυτικό και 1,2 για το Δ; Η βεράντα που είναι Η/Χ; Πάλι με αναλυτικό και 1,2 για το Δ ή ως βοηθητικός χώρος με τ.μ. και 1,2 για το Δ; Και το μπάζωμα της βεράντας; Με αναλυτικό και 1,2 για το Δ; Όλα αυτά θεωρώντας ότι δεν υπάρχει Υ.Δ. ούτε Υ.Κ. Αλλιώς συμπεριλαμβάνονται και οι ανάλογοι συντελεστές. Και πόσο είναι το παράβολο που θα πληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θέλω λοιπόν να περάσω τώρα στο σύστημα εξώστη εντός Δ πως στο δι@ολο θα τον περάσω με αναλυτικό και με προσαύξηση 1,2 λόγω παράβασης Δ?????????

Ακολουθείς την οδό "Γαργάρας".

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω όμως δήλωση αυθαιρέτου με ποσό προστίμου Α που θα το κοινοποιήσω φυσικά και στον πελάτη και έρθει διευκρίνηση επί του συγκεκριμένου και το ποσό είναι Α++, τότε δεν είναι και ότι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έχω περάσει έναν ως εξής:

 

κανονικά σαν παράβαση κατηγορίας 13 και στα σχόλια ανέφερα το "γεγονός" (με πλήρη αναφορά).

Η δήλωση είναι ακόμα σε Προσωρινή Υπαγωγή.

Όταν δεήσουν, αν προλάβουν, βλέπουμε......

 

Επαναφέρω την απάντηση που είχα δώσει....

Με τον τρόπο αυτό (και βεβαίως αν έχουμε ενημερώσει τον πελάτη μας) είμαστε απολύτως καλυμμένοι.

Αν προλάβουν και φτιάξουν το σύστημα έχει καλώς, αν όχι εμείς το έχουμε αναφέρει στα σχόλιά μας....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μετράνε στη δόμηση.

Πάει πάλι με αναλυτικό και προσαύξηση με τους συντελεστές εντός Δ.

Απλώς ακόμα η εφαρμογή του ΤΕΕ δεν παίρνει αυξομειώσεις στις παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό .

Κάποια στιγμή θα το φτιάξουν.

 

Αντιθέτως η σκάλα αν εξυπηρετεί κύριο χώρο κατ' αποκλειστικότητα και είναι εντός Δ πάει με ΥΔΚΧ και προσαύξηση συντελεστή Δ.

 

Συγνώμη για τη σκαλα συζητάτε και θα παει ως ΥΔΚΧ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 9 months later...

" 3. Χώροι κύριας και βοηθητικής χρήσης των κτιρίων: Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο. Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κ.λπ. Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι: - Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια). - Οι χώροι υγιεινής. - Τα μηχανοστάσια. - Οι αποθήκες. - Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων. - Τα κτίρια παραμονής ζώων (στάβλοι, βουστάσια κ.λπ.). " Άρθρο 2 , παρ 3

 

Θεωρώ ότι ο κτιριοδομικός σε αυτό το ερώτημα καλύπτει πλήρως. Δε βλέπω το λόγο γιατί μια σκάλα πρέπει να μπει ως ΚΧ. Από πού προκύπτει αυτό; Αφού ο κτιριοδομικός έχει το κλιμακοστάσιο ως χώρο βοηθητικής χρήσης νομίζω ότι τουλάχιστον σε περίπτωση ελέγχου είμαστε καλυμμένοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.