Μετάβαση στο περιεχόμενο

συνένωση διαμερισματων με Ν. 4014


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι.ελπιζω να μην εχει αναφερθει το θεμα μου καπου αλλου και να μην το εχω δει αν και θεωρω πολυ πιθανον να το εχουν συναντησει αρκετοι απο εσας.

Περιπτωση συναινωσης διαμερισματων με το 4014 γινεται?δηλαδη υπογειο η δωμα με αποκλειστικη χρηση που εγινε κατοικια και εγινε μια τρυπα στην πλακα και ενωθηκε με τον ανω η κατω οροφο αντιστοιχα μπορει να τακτοποιηθει και να δηλωθει σαν μεζονετα?και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρυθμίσεις τους χώρους και να δηλώσεις τη διάνοιξη της τρύπας και την κατασκευή της κλίμακας με αναλυτικό για να είσαι εντάξει από πολεοδομικής πλευράς. Με τη ρύθμιση δε δηλώνεται όμως το νέο καθεστώς της ιδιοκτησίας. Η συνένωση των διαμερισμάτων πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο συμβολαιογραφικής πράξης, αν αυτό επιθυμεί ο ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.ο πελατης μου εχει ηδη νομικα τακτοποιησει το θεμα.αυτο σημαινει οτι μετα την τακτοποιηση και με τον 4014 αφου βαλλω και τον αναλυτικο ειναι ετοιμος να προχωρησει σε μεταβιβαση?(ευχαριστω για την διορθωση,η ενωση εδω και χρονια γραφεται με ε...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Και εγώ σε μία τέτοια περίπτωση έκανα αναλυτικό για τη οπή και για την σκάλα. Μετά την οριστική υποβολή η ιδιοκτήτρια θα προβεί σε συμβολαιογραφική πράξη για την ένωση ορόφου και δώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Και εγώ σε μία τέτοια περίπτωση έκανα αναλυτικό για τη οπή και για την σκάλα. Μετά την οριστική υποβολή η ιδιοκτήτρια θα προβεί σε συμβολαιογραφική πράξη για την ένωση ορόφου και δώματος.

εβαλες δυο η μια λοιπη παραβαση?αλλη για την οπη και αλλη για την σκαλα? Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μια θα έβαζα εγώ. Η οπή άνοιξε για να τοποθετηθεί η σκάλα, άρα ένας αναλυτικός, κάτω από 5.000€ βγαίνει οπότε μια παράβαση...

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να ειναι αλλα φοβαμαι μετα κατα την β φαση μην τρεχω και πληρωνω εχω τα πεντακοσαρικα αυτα απο την τσεπη μου....

αλλος συμφωνει διαφωνει?

Link to comment
Share on other sites

Στις περιπτώσεις αυτές σε πολυκατοικία δεν απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών? Επίσης όσον αφορά τη μεταβίβαση νομίζω ότι μπορούν να μεταβιβαστούν και ως ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.