Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοπεδο με απαλλοτριωση χωρης τοπογραφικο


darkman74

Recommended Posts

Ενα 99% ότι δεν αναφέρει κάτι για τοπογραφικο , το εχω διαβάσει τρεις φορές αλλα θα το διαβάσω και μια αυριο για να ειμαι 100%.

Σε περίπτωση που δεν αναφέρει κάτι ?

 

Συγνώμη αν σας βομβαρδίζω με ερωτήσεις αλλα εχω τρελαθεί με την όλη κατάσταση :(

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, πρέπει να αναφέρεται κάτι σχετικό αφενός στην περιγραφή του ακινήτου (1η ή 2η σελίδα) αφετέρου στο τέλος, όπου αναγράφονται, συνήθως, διάφορες διατάξεις.

 

Εάν σου είναι εύκολο, και δεν είναι πολλές οι σελίδες, σκανάρησε το συμβόλαιο και, αφαιρώντας τα προσωπικά στοιχεία, είτε ανέβασέ το είτε στείλτο μου με πμ για να σου πω τη γνώμη μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, πρέπει να αναφέρεται κάτι σχετικό αφενός στην περιγραφή του ακινήτου (1η ή 2η σελίδα) αφετέρου στο τέλος, όπου αναγράφονται, συνήθως, διάφορες διατάξεις.

 

Εάν σου είναι εύκολο, και δεν είναι πολλές οι σελίδες, σκανάρησε το συμβόλαιο και, αφαιρώντας τα προσωπικά στοιχεία, είτε ανέβασέ το είτε στείλτο μου με πμ για να σου πω τη γνώμη μου.

 

θα το κανω .

Σε Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραφα τα εχω έτοιμα και τα εχω σκαναρη αλλα δεν ξέρω πως να σου τα στείλω απο εδω σε πμ ... ?????? δεν εχει κατι που να μπορώ να κάνω επισύναψη στα αρχεία ........

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανάγνωση του συμβολαίου, έχω τις ακόλουθες παρατηρήσεις:

1. Το συμβόλαιο δεν συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα και δεν αναφέρεται καμία διάταξη που να δικαιολογεί αυτή την εξαίρεση. Η μόνη σχετική αναφορά είναι ότι το αγροτεμάχιο είναι "αγροτικό και δεν έχει κτίσματα" στη σελ.6. Η συμβ/φος ίσως βασίστηκε (ή συμβούλεψε τον πωλητή) σ' αυτή την ιδιότητα του αγροτεμαχίου αλλά δεν είμαι βέβαιος εάν αυτή η εξαίρεση για τα αγροτικά ακίνητα, την οποία ανέφερα ήδη στο post #8, εξακολουθούσε να ισχύει το 2002, οπότε συντάχθηκε το συμβόλαιο.

2. Η περιγραφή του αγροτεμαχίου στο συμβόλαιο είναι ελλιπής, δεδομένου ότι αναφέρεται η θέση, το εμβαδόν και τα όρια χωρίς να αναφέρονται οι πλευρικές του διαστάσεις και, φυσικά, χωρίς να επισυνάπτεται τοπογραφικό διάγραμμα, ώστε να προσδιορίζεται το γεωμετρικό σχήμα του.

3. Από τα όρια προκύπτει ότι το ακίνητο συνορεύει προς Β και Α με το συγκεκριμένο επαρχιακό δρόμο, και, επομένως, ταιριάζει με αυτό που σου έδειξαν στο έδαφος. Πρέπει να διασταυρώσεις τα άλλα δύο όρια, για να είσαι βέβαιος ότι πρόκειται για το ακίνητο που περιγράφεται στο συμβόλαιο. Έχεις γράψει ότι το αποτύπωσε ο μηχανικός που στο έδειξε αλλά δεν αναφέρεις εάν το εμβαδόν που προέκυψε από την αποτύπωση, ταιριάζει με εκείνο που αναφέρεται στο συμβόλαιο.

4. Ένα βασικό σημείο που χαρακτηρίζει αυτή τη δικαιοπραξία είναι ότι ο πωλητής δήλωσε ότι "περιήλθε στον πωλητή από άτυπη παραχώρηση του πατέρα του, που έγινε πριν από τριάντα χρόνια ή άλλως από έκτακτη χρησικτησία αφού το νέμεται και κατέχει με καλή πίστη και διάνοια κυρίου συνέχεια και αδιατάρακτα για χρονικό διάστημα περισσότερο από τριάντα χρόνια, ώστε να έχει αποκτήσει τη κυριότητά του κατά το άρθρο 1045 του Α.Κ. όπως ρητά κα υπεύθυνα δήλωσε ο ίδιος πωλητής ...". Δεν γνωρίζω εάν ο πωλητής είναι ο φίλος του πατέρας σου ή ο γιος του και εάν όλο αυτό το ιστορικό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αλλά νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση, πολύ περισσότερο εάν αληθεύει η ιστορία με την απαλλοτρίωση για τον επαρχιακό δρόμο. Ειδικά, για το θέμα αυτό, πιστεύω ότι πρέπει να αναζητήσεις στοιχεία της απαλλοτρίωσης (απόφαση, κτηματολογικό διάγραμμα και πίνακα κλπ), για να διασταυρώσεις τα στοιχεία ταυτοποίησης του ακινήτου.

 

Κατά την άποψή μου, πρέπει :

1. να ερευνήσεις τη νομιμότητα σύνταξης του συμβολαίου χωρίς την επισύναψη τοπογραφικού διαγράμματος.

2. να μάθεις την αξία, κατά προσέγγιση, του ακινήτου αυτού, ώστε να σταθμίσεις τις δυνατότητες που παρέχονται για τις επόμενες ενέργειές σου.

3. να σιγουρευτείς ότι το αγροτεμάχιο δεν είναι πολεοδομικά αξιοποιήσιμο.

4. να εξετάσεις τη δυνατότητα αντιστροφής της δικαιοπραξίας, αφού συμβουλευτείς δικηγόρο και συμβ/φο.

 

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να έχεις υπόψη ότι ο πατέρας σου αγόρασε ένα (αγροτικό) ακίνητο, χωρίς να συμβουλευτεί ένα μηχανικό, αλλά και ένα δικηγόρο ή συμβ/φο, και κατέβαλε, ως αντίτιμο, ένα ποσό που μπορεί να ήταν αξιόλογο για την "τσέπη" του, την εποχή εκείνη, αλλά δεν ξέρω αν ήταν αντίστοιχο ενός αγροτεμαχίου πολεοδομικά αξιοποιήσιμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τον χρόνο σου και που έκατσες και διάβασες το συμβόλαιο και μου έγραψες ολα αυτα που ειναι πολύ χρήσιμα για της παρακάτω κινήσεις μου σε ευχαριστώ και πάλι γιατι ξερω οτι ο χρονος του καθε ενος ειναι πολύτιμος .

 

Οσον άφορα το οικόπεδο ειναι ενα παραλληλόγραμμο με αρκετές εσοχές δηλαδή ειναι κάπως ακανόνιστο το σχήμα του.

 

 

Ο μηχανικός που εβαλα μου λεει ειναι 2+ κατι στρέμματα δεν θυμάμαι ακριβώς γιατι δεν μου εχει στειλη ακομα το τοπογραφικό και μετα την απαλλοτριώσει μενουν 1500 μετρα που λογο οτι ειναι σε λωρίδα και απο επαρχιακό δρόμο τύπου Α θες 20 μετρα μεσα δεν μπορεί να χτίστη τίποτα

εκτος αν το δηλώσουμε οικόπεδο (θα εχει μεγάλη φορολογία) αλλα θα χτίζεται ενα σπίτι 7Χ7 .

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που εβαλα μου λεει ειναι 2+ κατι στρέμματα δεν θυμάμαι ακριβώς γιατι δεν μου εχει στειλη ακομα το τοπογραφικό και μετα την απαλλοτριώσει μενουν 1500 μετρα που λογο οτι ειναι σε λωρίδα και απο επαρχιακό δρόμο τύπου Α θες 20 μετρα μεσα δεν μπορεί να χτίστη τίποτα

εκτος αν το δηλώσουμε οικόπεδο (θα εχει μεγάλη φορολογία) αλλα θα χτίζεται ενα σπίτι 7Χ7 .

 

Αυτό το τελευταίο, δεν το καταλαβαίνω, αλλά, σε κάθε περίπτωση, συμβουλεύσου ένα μηχανικό που να γνωρίζει αυτά τα θέματα και την περιοχή, για τα επόμενα βήματά σου.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο, δεν το καταλαβαίνω, αλλά, σε κάθε περίπτωση, συμβουλεύσου ένα μηχανικό που να γνωρίζει αυτά τα θέματα και την περιοχή, για τα επόμενα βήματά σου.

 

 

ok ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.