Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο με χωματόδρομο και πρόσφατο 1ο συμβόλαιο


Pa_Nikos

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Πολύ καλό το forum σας με πολύ πληροφορία.

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

 

Πριν 2 χρόνια μου έκανε συμβόλαιο ο παππούς μου ένα αγροτεμάχιο για πρώτη φορά, δηλαδή δεν υπήρχε προηγούμενο συμβόλαιο. Είχε επιτρέψει στον ιδιοκτήτη του διπλανού οικοπέδου πριν 20 χρόνια περίπου, δια στόματος, να ανοίξει ένα χωματόδρομο πλάτος περίπου 3 μέτρων μέσα στο χωράφι για να έχει πρόσβαση στο δικό του. Θέλησα φέτος να το φράξω.

Μπορώ να το φράξω και να κλείσω τον χωματόδρομο?

Αν όχι, τι πρέπει να κάνω για να διεκδικήσω το τμήμα του οικοπέδου που καλύπτει ο δρόμος προκείμενου να είναι ένα ενιαίο αγροτεμάχιο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα στο ολοκληρωτικό του κλείσιμο, λόγω της 20ετούς χρήσης του.Περισσότερο νομικό είναι το ζήτημα. Μπορείς να το ονομάσεις δουλεία , να μετράει το εμβαδόν σε σένα αλλά η πρόσβαση μάλλον θα παραμείνει στο γείτονα.Υπάρχουν και άλλοι που περνάνε από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Ναι περνάνε και άλλοι πλέον από αυτόν τον δρόμο.

 

Επίσης έχουν φτιάξει και έναν άλλο δρόμο ο οποίος οδηγεί στα ίδια αγροτεμάχια χωρίς να περνάει μέσα από το δικό μου.

 

Εάν τελικά παραμείνει ο δρόμος.

Θα πρέπει να αλλάξω και τα συμβόλαια?

Μπορώ να το φράξω ακριβώς στα όρια του δρόμου ή θα πρέπει να αφήσω τέσσερα μέτρα?

Link to comment
Share on other sites

για να απαντηθούν αυτά θα ήταν χρήσιμο ένα σχεδιάκι ώστε να καταλάβουμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.