Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστοίχιση στάθμης-όγκου δεξαμενής


Scrooge

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Στην πολυκατοικία που μένω, η πλαστική δεξαμενή πετρελαίου έχει τέτοιο σχήμα που δεν επιτρέπει τον κυβισμό της.

Πώς μπορώ να κάνω αντιστοίχιση της ποσότητας πετρελαίου με τη στάθμη ?

Μια λύση ίσως θα ήταν η εξής: όταν θα τη γεμίσουμε, να συμφωνήσουμε με τον προμηθευτή να σταματάει την αντλία κάθε πχ 100 lit και να μετράμε τη στάθμη. Έτσι θα έχουμε την αντιστοιχία cm-lit για μελλοντική χρήση.

Για να είναι όμως αξιόπιστη η μέτρηση, θα πρέπει αφενός ο προμηθευτής να είναι έμπιστος και αφετέρου να έχει την απαιτούμενη υπομονή να σταματά την αντλία κάθε τόσο και μάλιστα να περιμένει λίγο να "κάτσει" το πετρέλαιο.

Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος ?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει.

Να κατασκευάζονται βαθμονομημένες οι πλαστικές δεξαμενές. Έτσι γλυτώνουμε και τα έξοδα για τον μετρητή της ECO.

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε κάπου αριστερα-δεξια -πάνω-κάτω απο τη δεξαμενη, μήπως έχει χαραγμένο ή ανάγλυφο των αριθμό λίτρων ή όγκου.Οι περισσότερες το γράφουν

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξε κάπου αριστερα-δεξια -πάνω-κάτω απο τη δεξαμενη, μήπως έχει χαραγμένο ή ανάγλυφο των αριθμό λίτρων ή όγκου.Οι περισσότερες το γράφουν

 

Χαραγμένη βαθμονόμηση υπάρχει, αλλά δεν συνοδεύεται από διάφανη στήλη για να βλέπεις τη στάθμη. Έβαλα δίπλα ένα μέτρο για να κάνω την αντιστοιχία, αλλά η δεξαμενή είναι καμπύλη και δεν υπάρχει ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εννοείται ότι είναι υποχρέωση της κατασκευάστριας εταιρείας να υπάρχει διαφανής ή έστω ημιδιαφανής βαθμονομημένη στήλη από κατάλληλη πλαστική ύλη. Με βάση την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων δεν είναι και πολύ δύσκολη μια τέτοια κατασκευή.

Οι οδηγίες των Μηχανικών της εταιρείας για την μέτρηση της στάθμης της δεξαμενής θα δίνονται στο manual.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι θα κάνω για να μπορώ να γνωρίζω τι ποσότητα ρευστού έχω μέσα σε δεξαμενή inox? Η δεξαμενή έχει ελαιόλαδο μέσα και θέλω να γνωρίζω τι ποσότητα έχει μέσα της. Εχω δει σε επαγγελματικές τεράστιες δεξαμενές τη βαθμολογούμενη κλίμακα που έχει στο λαστιχο. Εγω μπορώ να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Από τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της δεξαμενής, την θερμοκρασία και την πυκνότητα του ελαιόλαδου υπολογίζεις τις διάφορες στάθμες ανάλογα με την ποσότητα ελαιόλαδου που βρίσκεται μέσα στην δεξαμενή.

Επομένως με έναν μετρητή στάθμης υπερήχων ο οποίος τοποθετείται στην οροφή της δεξαμενής μπορείς να ελέγξεις την στάθμη και έτσι να γνωρίζεις και την ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω 2 δεξαμενές και θέλω να γνωρίζω πόσα λίτρα έχει η κάθε δεξαμενή. Κυκλικής διατομής με ύψος 1,5μ και ορθογωνικής με ύψος 1μ.

Ο πιο φθηνός μετρητής στάθμης υπερήχων πόσο έχει? Πήρα κάποια τηλ και είπαν γύρω στα 500Ε. Εκεί κυμαίνονται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.