Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή


Ioannis M. Vlachogiannis

Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα,

 

Δηλαδή για να καταλάβω, αν είμαι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός με λιγότερο απο 1 χρόνο εν ενεργεία ( <1 ετη εμπειρίας) μπορώ να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής ??

 

Και αν ναι, ποια τα βήματα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι μπορείς.

Διάβασε το ΦΕΚ 229Α'_2012 , Άρθρο 8 για να δεις τι απαιτείται.

 

το διαβασα ηδη 2 φορες....

 

πρωτα πρεπει να εγγραφω και να ολοκληρώσω τον κυκλο μαθηματων και να περάσω επιτυχώς (πληρωνοντας τα διαφορα παράβολα) στις εξετάσεις και μετά θα πάρω την άδεια και θα μπορώ να έχω τα δικαιώματα ενος ενεργειακου επιθεωρητή?

 

το ρωτω αυτό γτ γνωρίζω πολλά ατομα που απλά έκαναν εγγραφη και πλήρωσαν, αλλα ούτε παρακολούθησαν ουτε δωσαν εξετάσεις, αλλα μπορούν και βγάζουν άδειες (ενεργειακες ςπιθεωρησεις κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος έχεις χάσει αρκετά επισόδεια φαίνεται....Δεν το παρακολουθείς το θέμα... :smile:

 

Αυτοί είναι οι λεγόμενοι προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές, με 10ετή ,5ετή (δεύτερη φουρνιά) εμπειρία.... Η πληρωμή που λες πλήρωσαν, αφορά παράβολο και ετήσια συνδρομή προσωρινών....

 

Οι μόνιμοι (αυτοί και μέσα σε αυτούς και εσύ) και όποιος ενδιαφέρεται τέλος πάντων, θα πρέπει να ακολουθήσει την πορεία που είπες....Σεμινάρια-εξετάσεις. (παράβολα-συνδρομές εννούνται αργότερα)

Το θέμα είναι ότι οι εξετάσεις δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη και παραμένει άγνωστο πότε...

Οπότε κάνεις τα σεμινάρια και περιμένεις...μαζί με όλους μας προσωρινούς ή μη...

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η προυπηρεσια βλεπω εφυγε απο την μεση. Αλλα αφου το μεγαλυτερο μερος της πιτας μοιραστηκε, ποιος χεστηκε για τα ψιχουλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ποσο κοστιζουν τα σεμιναρια?

 

Περιπου ειναι αυτα:

  • Επιθεωρητές Κτιρίων

  • Επιθεωρητές Λεβήτων και Εγκαταστάσεων Θέρμανσης

  • Επιθεωρητές Εγκαταστάσεων Κλιματισμού

Σεμινάριο

 

Το κόστος συμμετοχής έχει ως εξής:

 

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Κτιρίων (υποχρεωτική παρακολούθηση) 60 ώρες 300,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Κτιρίων (προαιρετική παρακολούθηση) 28 ώρες 100,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Λεβήτων και Εγκαταστάσεων Θέρμανσης (υποχρεωτική παρακολούθηση) 30 ώρες 120,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Λεβήτων και Εγκαταστάσεων Θέρμανσης (προαιρετική παρακολούθηση) 20 ώρες 80,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Εγκαταστάσεων Κλιματισμού(υποχρεωτική παρακολούθηση) 30 ώρες 120,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Εγκαταστάσεων Κλιματισμού(προαιρετική παρακολούθηση) 22 ώρες 80,00 €

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει κατι επισημο ή ανεπισημο για τις ρημαδοεξετασεις ρε παιδια? Προχτες με ρωτουσαν παλι αν μπορω να αναλαβω 2 πιστοποιητικα... ξερετε τι ξενερωμα ειναι να λεω καθε φορα οχι? Εχω βαρεθει πια...

Link to comment
Share on other sites

gio οι τιμές που αναφέρεις μου φαίνονται too good to be true !!! Όπου έχω ρωτήσει ήταν αρκετά πιο ακριβά.

 

Εάν έχεις υπόψιν σου συγκεκριμένα ΚΕΚ στην Αττική στείλε pm please.

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.