Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα απόκτησης άδειας ενεργειακού επιθεωρητή


Ioannis M. Vlachogiannis

Recommended Posts

πάντως θα μπορούσαμε έτσω να δώσουμε εξετάσεις μόνο στο πρακτικό κομμάτι, δηλαδή μία εικονική επιθεώρηση. Σημασία δέν έχει αν αποστήθισες την θεωρία (εγώ δεν μπορώ πάντως), σημασία έχει να κάνεις σωστή επιθεώρηση. Και εκεί το ποσοστό επιτυχίας ας είναι το ανεκτό το +-10% επί τής συνολικής κατανάλωσης (ουσιαστικά 90%). ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ σωστό να ανοίξει η διαδικασία των προσωρινών για όλους τους μηχανικούς ανεξαρτήτως ηλικίας, εμπειρίας. Μόνο κριτήριο τα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Θεωρώ ορθό, να υπάρξει η διαδικασία των εξετάσεων για να γίνει το ξεσκαρτάρισμα.

Όποιος διαβάσει και ασχοληθεί, να πάρει άδεια.

 

Να υπάρξει περίοδο που θα έχουν δικαίωμα υπογραφής τόσο προσωρινοί όσο και μόνιμοι. (θα πάρει καιρό να εξεταστούν όλοι).

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να δίνουμε εξετάσεις αμέσως μετά τα σεμινάρια με αυτόν τον τρόπο δεν θα είχε δημιουργηθεί το αδιαχώρητο που είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος συμμετοχής σε επαρχειακη πολη (ανατ. Μακεδονια) εχουν ως εξης:

 

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Κτιρίων - 60 ώρες - 400,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Λεβήτων και Εγκαταστάσεων Θέρμανσης - 30 ώρες - 200,00 €

Ενεργειακοί Επιθεωρητές Εγκαταστάσεων Κλιματισμού - 30 ώρες - 200,00 €

 

Έχω βρεί ένα ΚΕΚ στην Αθήνα που έχει κόστος σεμιναρίου για κτίρια 300ευρώ και κλιματισμό-θέρμανση 120 το καθένα δηλαδή 540 σύνολο (δεν αναφέρει αν αυτό είναι με τον ΦΠΑ ή όχι), Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι αν κοιτάξω στο site του buildingcert στην λίστα με την επιλογή των φορέων εκπαίδευσης, το ΚΕΚ αυτό δεν υπάρχει. Παίζει να μην είναι αναγνωρισμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για μούφα σκέφτομαι, δεν είναι δυνατόν στους περισσότερους φορείς να υπάρχει κόστος συνολικό τουλάχιστον 800-1000 ευρώ και εκεί να είναι τόσο χαμηλά. Πάντως από αυτά που λένε στην σελίδα τους δεν φαίνεται για μούφα, λογικά άμα είναι μούφα και χάσουν έτσι λεφτά θα πέσουν νομικές προσφυγές από θιγόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σωστό να ανοίξει η διαδικασία των προσωρινών για όλους τους μηχανικούς ανεξαρτήτως ηλικίας, εμπειρίας. Μόνο κριτήριο τα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Θεωρώ ορθό, να υπάρξει η διαδικασία των εξετάσεων για να γίνει το ξεσκαρτάρισμα.

Όποιος διαβάσει και ασχοληθεί, να πάρει άδεια.

 

Να υπάρξει περίοδο που θα έχουν δικαίωμα υπογραφής τόσο προσωρινοί όσο και μόνιμοι. (θα πάρει καιρό να εξεταστούν όλοι).

Συνάδελφε συμφωνώ σε όλα εκτός των εξετάσεων, όπως λένε ότι θα γίνουν.

Δεν είμαστε μαθητούδια να αποστηθίζουμε. Το θέμα είναι αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σωστά τα εργαλεία. Και τα εργαλεία είναι η νομοθεσία.

Συμφωνώ όμως με τις εξετάσεις, όπως τις εννοεί ο katrmp.

Να δώσουν ένα σχέδιο και όλα τα δεδομένα πεδίου και να γίνει μια ενεργειακή επιθεώρηση μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

Σίγουρα, σε αυτό έχεις δίκιο, αν και νομίζω ότι και οι ίδιοι το ξέρουν. Δεν μπορούν να διαφημίζουν σεμινάρια για απόκτηση άδειας ενεργειακού επιθεωρητή και να μην είναι πιστοποιημένοι....Είναι πολύ χοντρο.

Το μόνο που μπορεί να συμβαίνει είναι να πραγματοποιούν σεμινάρια παραπλήσια, έτσι για εκμάθηση ανευ αδέιας. Νομικά έτσι είναι καλυμένοι...Αλλά θα πρέπει να το αναφέρουν.

Θα μου πεις βέβαια, ποιος θα πάει έτσι....Λες να μας έχουν για χαζούς, και ότι ψαρέψουν??

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

Σίγουρα, σε αυτό έχεις δίκιο, αν και νομίζω ότι και οι ίδιοι το ξέρουν. Δεν μπορούν να διαφημίζουν σεμινάρια για απόκτηση άδειας ενεργειακού επιθεωρητή και να μην είναι πιστοποιημένοι....Είναι πολύ χοντρο.

Το μόνο που μπορεί να συμβαίνει είναι να πραγματοποιούν σεμινάρια παραπλήσια, έτσι για εκμάθηση ανευ αδέιας. Νομικά έτσι είναι καλυμένοι...Αλλά θα πρέπει να το αναφέρουν.

Θα μου πεις βέβαια, ποιος θα πάει έτσι....Λες να μας έχουν για χαζούς, και ότι ψαρέψουν??

 

Κάνουν και άλλα πολλά σεμινάρια εκεί και έχουν και αυτά. Λένε μέσα κλασσικά την διαδικασία για απόκτηση άδειας οτι σας δίνουμε έναν κωδικό που θα τον δηλώσετε στο site, αλλά στους φορείς δεν υπάρχουν. Παίζει να ξέχασαν να κάνουν αίτηση στο site να προστεθούν στην λίστα. Θα τους στείλω κανένα email να τους ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.