Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου Πολιτικού Μηχανικού ως master στο εξωτερικό


vpan

Recommended Posts

1) Δεν υπάρχει BEng παρά μόνο στην Αγγλία και έχει σχεδόν καταργηθεί λόγο του ότι το BSc υπάρχει παντού στην Ευρώπη.

 

Μπορείς να διαπιστώσεις από τα δύο παρακάτω ιδρύματα εάν έχει καταργηθεί ή όχι .

 

http://www3.imperial...whatcanyoustudy

 

Όλες οι σχολές μηχανικού ενός από τα κορυφαία ιδρύματα της Αγγλίας του Imperial απονέμουν BEng και MEng .To BSc απονέμεται ως πρώτος ακαδημαϊκός τίτλος σχολών που δεν ανήκουν στους μηχανικούς στο συγκεκριμένο ίδρυμα .

 

Το δεύτερο ίδρυμα είναι το Πολυτεχνείο της Σόφιας Βουλγαρίας όπου όλες οι σχολές μηχανικών απονέμουν ως πρώτο τίτλο το BEng και ως δεύτερο τίτλο το ξέχωρο MEng αναγνωρισμένα από τα περισσότερα υψηλόβαθμα ιδρύματα της Ευρώπης και από όλα τα ιδρύματα της Αγγλίας.

 

http://www.tu-sofia....Plan_BEE_En.pdf

 

http://www.tu-sofia...._Mag_MEE-EN.pdf

 

Και θα βρεις και για τα υπόλοιπα τμήματα .

 

http://www.tu-sofia....l-ECTAS-en.html

 

2) Το ΜΕng δεν είναι μάστερρρρρ.. πόσες φορές θα το πούμε ******!!! Είναι 4 χρόνια προπτυχιακό..

 

Το MEng το έχω φίλε μου και το αναγνωρίζει ως μάστερ το Imperial .3 εξάμηνα είχε 15 μαθήματα και διπλωματική εργασία στο τέλος .

 

Τα πτυχία των 4ετών σχολών ΤΕΙ στην Ελλάδα θα έπρεπε να δίνουν MEng και όχι BSc. Άλλο αυτό βέβαια...

 

Καθόλου άλλο δεν είναι . Επί της ουσίας χρειάζεται αναπροσαρμογή του τίτλου διότι το BSc είναι υποδεέστερο .

 

3) Και ποιο είναι το ΤΕΕ που θα κρίνει ποιο πανεπιστήμιο είναι καλύτερο;;

 

Από 01/01/2013 αυτό αναλαμβάνει από την μεριά του ΣΑΕΠ τις αναγνωρίσεις μηχανικών .Αυτό σήμερα είναι το επιμελητήριο που αντιπροσωπεύει τους μηχανικούς ως Ν.Π.Δ.Δ . Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά το ΠΔ 38/2010 .Αν μου βρεις άλλο επίσημο φορέα διπλωματούχων μηχανικών που λειτουργεί ως Ν.Π.Δ.Δ με περισσότερες αρμοδιότητας από το ΤΕΕ στην χώρα μας να μου το πεις .Υπάρχει ?

 

Τόσοι συνάδελφοι σου έχουν εξηγήσει. Το ΤΕΕ είναι ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΉΡΙΟ και όχι ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΠΡΟΣΌΝΤΩΝ!! Δεν θα το σχολιάσω γιατί κουράστηκα..

 

Δεν μίλησα για ακαδημαϊκή αναγνώριση προσόντων αλλά για επαγγελματική αναγνώριση προσόντων που προβλέπει το ΠΔ 38/2010 .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

1) http://europa.eu/epso/doc/diplomasfortheweb.pdf Το τι απονέμει η κάθε χώρα. "To BSc απονέμεται ως πρώτος ακαδημαϊκός τίτλος σχολών που δεν ανήκουν στους μηχανικούς " BSc in Civil Engineering ούτε που το έχουμε ακούσει έτσι; 3 λαλούν και 2 χορεύουν. Υπάρχει νόημα βρε Λάζαρε να συνεχίσουμε την κουβέντα αυτή; Εγώ προσωπικά κουράστηκα!

 

2) Ούτε για αστείο μην κάνεις καμία πλάκα και συγκρίνεις πτυχίο Βουλγαρίας με πτυχίο Βρετανίας! Εδώ το ΤΕΕ λες ότι σε έγραψε και έγινε χαμός στο φόρουμ!! Δεν το σχολιάζω. Τι θα πει σε αναγνωρίζει το Imperial? Δεν είναι κρατικός φορέας αναγνώρισης (κατά τη λογική σου, όπως και το ΤΕΕ)

 

3) Είπαμε για το BSc και ΤΕΙ συμφωνώ.

 

4) Στο ΣΑΕΠ θα δικαιωθούμε λοιπών! Έχεις λυσάξει με αυτό πάντως! Το γράφει συνέχεια το ίδιο και το ίδιο με το ΣΑΕΠ! Copy-Paste το κάνεις δε μπορεί! :D

 

5) Αυτό λέω και εγώ!! Την επαγγελματική αναγνώριση προσόντων θα έπρεπε να την έχουν και οι ΠΕ και οι ΤΕ στην Ελλάδα, όπως και έξω!

Link to comment
Share on other sites

1)"To BSc απονέμεται ως πρώτος ακαδημαϊκός τίτλος σχολών που δεν ανήκουν στους μηχανικούς .

 

Καταρχήν το διόρθωσα και αναφέρομαι στις σχολές του Imperial .

 

2) Ούτε για αστείο μην κάνεις καμία πλάκα και συγκρίνεις πτυχίο Βουλγαρίας με πτυχίο Βρετανίας!

 

Δεν είναι πτυχίο αλλά δίπλωμα .Στην Βρετανία αναγνωρίζονται και τα δύο ως ξέχωροι τίτλοι με τα αντίστοιχα των υψηλόβαθμων αγγλικών ιδρυμάτων .Διότι τα κατοχυρώνει το Υπουργείο Παιδείας της Βουλγαρίας .Μην βλέπεις λοιπόν τι γίνεται στην χώρα μας που το ΔΟΑΤΑΠ ακυρώνει τα μεταπτυχιακά στις συνεκτιμήσεις τίτλων και ταυτόχρονα Υπουργικές αποφάσεις ομολόγων υπουργείων μελών της Ευρώπης .Και μια χαρά συγκρίνονται και με τα Βρετανικά . 5.5 έτη κάνουν στην Βουλγαρία , 3400 διδακτικές ώρες από πλευράς έδρας και εργαστηρίων , 11 εξάμηνα , 68 μαθήματα και 2 διπλωματικές .Βρες μου ένα αγγλικό ίδρυμα που να διαθέτει περισσότερα πράγματα στα ίδια κριτήρια .

 

Τι θα πει σε αναγνωρίζει το Imperial? Δεν είναι κρατικός φορέας αναγνώρισης (κατά τη λογική σου, όπως και το ΤΕΕ)

 

Πήγαινε και πες τους το .Για να το αναγράφουν όμως στις προϋποθέσεις το Imperial αυτό σημαίνει ότι και από το αντίστοιχο UK NARIC αναγνωρίζονται ως ξέχωροι τίτλοι .Αλλιώς δεν θα τα έγραφε και το Imperial στις προϋποθέσεις του ότι τα δέχεται ως ξέχωρα .

 

 

4) Στο ΣΑΕΠ θα δικαιωθούμε λοιπών! Έχεις λυσάξει με αυτό πάντως!

 

Μα το αναφέρω αυτό διότι οι περισσότεροι από εσάς που θέλουν αναβάθμιση από εκεί περνάνε διότι δεν γίνεται από το ΔΟΑΤΑΠ χωρίς το 1/2 .

 

5) Αυτό λέω και εγώ!! Την επαγγελματική αναγνώριση προσόντων θα έπρεπε να την έχουν και οι ΠΕ και οι ΤΕ στην Ελλάδα, όπως και έξω!

 

Αυτό είναι δουλειά του Υπουργείου Παιδείας .Αν το υπουργείο παιδείας δεν θέλει να σας δώσει τα δικαιώματα ότι και να λέμε εμείς από εδώ δεν έχει σημασία .Από εκεί και πέρα όμως όταν κάποιος μπαίνει και ρωτάει για το πως μπορεί να κάνει αναβάθμιση από το εξωτερικό δεν μπορούμε να του λέμε πήγαινε και κάνε ένα master διότι δεν θα αναγνωριστεί από το ΔΟΑΤΑΠ που θέλει .

 

DSc>PhD>MPhil>MSc>MEng>BEng>BSc>NDPL>Λύκειο>Γυμνάσιο>Δημοτικό>Μεγάλα Νήπια>Μικρά Νήπια>Προσχολική Αγωγή

 

Το ξέχωρο MEng = MSc

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

.Και μια χαρά συγκρίνονται και με τα Βρετανικά . 5.5 έτη κάνουν στην Βουλγαρία , 3400 διδακτικές ώρες από πλευράς έδρας και εργαστηρίων , 11 εξάμηνα , 68 μαθήματα και 2 διπλωματικές .Βρες μου ένα αγγλικό ίδρυμα που να διαθέτει περισσότερα πράγματα στα ίδια κριτήρια .

 

5,5 χρονια για BSc? Κωτσο σε πιασανε και σενα, τωρα καταλαβαινω πολυ καλα για λυσσαξες για την ισοτιμιση με MSc.

 

Επισης οι ECTS ειναι ψιλοπαπατζα, αλλη ποιοτητα εκπαιδευσης σου προσφερει ενας χρονος φοιτησης στο Imperial

και αλλη ενας χρονος στο πανεπιστημιο της Πιονγιανγκ.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

5,5 χρονια για BSc? Κωτσο σε πιασανε και σενα, τωρα καταλαβαινω πολυ καλα για λυσσαξες για την ισοτιμιση με MSc.

 

Μαζί τα έβαλα ως σύνολο .4 έτη BEng και 1.5 ξέχωρο MEng .Από την λίστα που δημοσίευσε ο συνάδελφος σου για το τι τίτλους δίνει η κάθε χώρα το Βουλγάρικο magistr είναι ισότιμο με το master . Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και από αποφάσεις του ΔΟΑΤΑΠ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ξερω ουτε εσενα ουτε το επιπεδο σπουδων στην Βουλγαρια για να κρινω. I rest my case.

 

Απλα οσο λιγοτερο αναφερεσαι στον ΔΟΑΤΑΠ τοσο καλυτερα για εσενα γιατι σου αφαιρει

αξιοπιστια, Ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι μια κρατικη υπηρεσια βουτηγμενη στην γραφειοκρατια και στην

διαφθορα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι μια κρατικη υπηρεσια βουτηγμενη στην γραφειοκρατια και στην

διαφθορα.

 

Με τις ίδιες προκαταλήψεις που έχετε και εσείς έχουν και αυτοί .1.5 χρόνο έκανα για να τους πείσω ότι η σχολή μου με την σχολή των ΗΜΜΥ του ΕΜΠ έχουν ταυτοσημότητα 99%!!! . Δύο φακέλους από syllabus τους έστειλα για να τα εξετάσουν .Κανένας μηχανικός του εξωτερικού μέχρι τότε δεν είχε παραδώσει τόσα πράγματα για να τα ξεψαχνίσουν και να πειστούν .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

atsalovergas

 

Όσο για την ποιότητα των σημερινών πολυτεχνείων,δεν θυμίζουν καθόλου εκείνο της δεκαετίας του 70' που αν έγραφες 7 στην στατική ή στο μπετό σε καλούσε η έδρα για να δούνε ποιός είσαι ( από διηγήσεις παλαιότερων,,,,

 

Διαφωνώ!!!! Σήμερα η ποιότητα είναι πολύ καλύτερη απο παλιά. Παλαιότερα επικρατούσε η λογική όσοι περισσότεροι σε χρωστάνε τόσο καλύτερος καθηγητής είσαι. Εκτός βέβαια απο εξαιρέσεις, τούς ίδιους καθηγητές δεν τους ήξερε ούτε η μάνα τους λίγο έξω απο τα σύνορα της Ελλάδος. Να μην ξεχνάμε οτι με τρεις δημοσιεύσεις σε ξένα περιοδικά ήσουν θεός.

 

Η λογική του 7 μου θυμίζει την λογική της βέργας στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Xρήστο θα σου απαντήσουν πιό αρμόδιοι από μένα , αλλά το 60 και το 70 στο ΕΜΠ υπήρξαν κορυφές .

 

Στους αρχιτέκτονες έκαναν μάθημα ο Εγγονόπουλος και ο Χατζηκυριάκος - Γκίκας και υπήρχαν και πολλοί άλλοι μεγάλα ονόματα .

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλος,

 

Ίσως να είναι κι έτσι όπως το λέτε,το σίγουρο είναι οτι όλα είναι σχετικά και ίσως και αναλογικά με την εποχή.

 

Άλλωστε εμείς δίνουμε αξία και ποιότητα σε αυτό που κάνουμε ό,τι και αν είναι αυτό. ('Ενα 10 ή ένα 5 δεν λένε και τίποτα στην τελική)

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.