Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος Οικοδομής μετα το selective default


Gyro Gearloose

Recommended Posts

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, αν ακολουθήσεις αυτή την πολιτική κοστολόγησης απλώς δεν θα πάρεις φέτος τις 10 δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, αν ακολουθήσεις αυτή την πολιτική κοστολόγησης απλώς δεν θα πάρεις φέτος τις 10 δουλειές!

 

Ιασονα δεν διαφωνω, ακομα και αν μιλαμε για μελετη...

Αλλα αν ειναι να ζεις με 1/3 το καθαρων κερδων του προηγουμενου ετους καλυτερα να χασεις καποιες δουλειες..

Εχω πλεον αποφασισει και εφαρμοσει οτι αν κατι δεν με συμφερει δεν το αναλαμβανω...

Οπως και αν κατι δεν βγαζει πολυ κερδος να το αναλαμβανω, αν δεν εχω κατι καλυτερο να κανω...

 

Αλλα η λογικη μου ειναι σωστη...

 

Επειδη τον τελευταιο καιρο εχω ασχοληθει με καποιες εργολαβιες (μικρες και ευτυχως πληρωθηκαν ολες μετρητα με την ληξη των εργασιων) εχω να πω οτι για να βγαλλεις ελα λογικο κερδος πρεπει να εισαι πανω απο το μεσο ορο στις τμες σου, εκτιμωντας και καποια απροβλεπτα....Παντα φυσικα με παροχη σωστης υπηρεσιας...

 

Διαφορετικα ή θα δουλευεις για να πληρωνεις υλικα/μεροκαματα και εσυ να εισαι στο 0 ή θα βαλλεις και απο τη τσεπη σου...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλη άποψη.

 

Η "αγορά" και ό,τι συνεπάγεται αυτή (π.χ. δουλειές, ανταγωνισμός, προσφορά, ζήτηση, συνθήκες κ.λπ.) ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ το φόντο, μέσα στο οποίο ο κάθε επαγγελματίας, αν θέλει να συνεχίσει να είναι αποδοτικός, οφείλει να προσαρμοστεί.

ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ, είναι κατά την προσωπική μου άποψη, η λέξη κλειδί!!!

Κάποιοι θα προσαρμοστούν γρήγορα. Προφανώς και θα πάρουν το μεγαλύτερο κομμάτι αυτής.

Κάποιοι θ' αργήσουν, ίσως μείνει κάποιο μικρότερο για να πάρουν.

Κάποιοι δεν τα καταφέρουν ποτέ! Θα μείνουν εκτός! Απλώς είναι θέμα χρόνου.....

 

Το ίδιο συμβαίνει σε κάθε είδος δουλειάς. Από μελέτες, εργολαβίες κ.λπ. μέχρι πόσο κοστίζει ένα μικρό μπουκάλι νερό....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

και έτσι και δεν σε πληρώσει κάποιος χάνεις όλο το κέρδος της χρονιάς και μη σου πω και παραπάνω

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Μυρι, αυτο ισχυει και στη μελετη...

Δυστυχως ειναι καποια πραγματα που ο ιδιωτης ΔΕΝ μπορει να τα καταλαβει...

Αλλο παραδειγμα ειναι η αποσβεση εξοπλισμου ή η φθορα/συντηρηση...

Ο ιδιωτης δεν το καταλαβαινει αυτο που να χτυπας τον πωπω σου κατω...

Αν του πεις εγω εχω 100.0000Ε εξοπλιμο που πρεπει να αποσβεσω ή πχ αν σπασει ενα διαμαντοδισκος εγω πρεπε την ιδια μερα να πληρωσω 150Ε δεν θα του φανει τιποτα...

Αλλο παραδειγμα ειναι η ωρες που αφιερωσες για να ενημερωθεις/μαθεις/εκπαιδευτεις και δεν ξερω τι αλλο... Μιλαω για κατασκευη παλι....

Ουτε αυτο το καταλαβαινει...

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι αυτο που εγραψα και παραπανω

 

Αλλα η εμπειρια μου λεει οτι 9 στις 10 περιπτωσεις θα παρεις μαπα δουλεια αν πληρωσεις φτηνα, φυσικα αντιστοιχα δεν θα παρεις παντα καλη δουλεια αν πληρωσεις ακριβα..

 

Αυτο γενικα ισχυει. Δεν ξερω τι γινεται σε αλλες χωρες αλλα εδω δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο...

Το μονο κριτηριο ειναι η φημη και παλιοτερα εργα σου...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμη.

 

Δεν είναι το παν η ποσότητα της δουλειάς. Παίζει ρόλο και η ποιότητα.

 

Άμα είναι να σκοτώνω τα αυθαίρετα για 500€ τότε θα μαζέψω καμιά 10αριά και θα ασχολούμαι μέρα-νύχτα να τα προλάβω με ελάχιστο κέρδος

και θα χάσω άλλες δουλειές των 5000€ έκαστη πιο δημιουργικές και πιο κερδοφόρες.

 

Έχεις δίκιο Τερυ ισχύει και στη μελέτη, απλά στην εργολαβία έχεις να πληρώσεις και άλλο κόσμο

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δέν κατεβαίνουν οι τιμές κατασκευής ομολογώ πώς δέν το καταλαβαίνω.

Τι σταματάει κάποιον εργολάβο να φορτώσει μερικές νταλίκες τούβλα, κεραμίδια, μονωτικά, ξυλεία , υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κλπ απο τη Βουλγαρία στη μισή τιμή? Δέν μιλάμε για χαλκό και χάλυβα που οι τιμές τους δέν είναι ελαστικές γιατί κάνουν trading στο χρηματιστήριο ώς commodities.

 

Γιατί οι Βούλγαροι παράγουν φθηνότερα τούβλα όταν αγοράζουν και αυτοί πετρέλαιο στην ίδια τιμή με την Ελλάδα. Η πρώτη ύλη στο κάτω-κάτω είναι χώμα. Και μή μου πείτε πώς είναι χειρότερη ποιότητα ! γιατί δέν είναι, τουλάχιστον αυτό λένε γνωστοί μου μηχανικοί που όντως φέρνουν νταλίκες απο Βουλγαρία.

 

Αν οι εργολάβοι πιστέουν πώς την περίοδο της κρίσης πρέπει να κερδίσουν όσο και πρίν κάνουν μεγάλο λάθος. Η κρίση αυτή θα είναι πάνω απο την Ελλάδα για δεκαετίες γιατί ο κόσμος δέν έχει θέληση να αλλάξει, και δέν έχει ικανά πρόσωπα εν των έσω να την φέρουν στην ανάπτυξη. Και ενοώ πολιτικά πρόσωπα, γιατί επιστήμονες και τεχνίτες έχει και με το παραπάνω. Η ελλάδα για τουλάχιστον άλλα τρία με τέσσερα χρόνια θα φλερτάρει με την χρεοκοπία. Η φούσκα δέν έχει σκάσει ακόμη, αλλά θα σκάσει.

 

Δέν μπορούν να πωλούνται διαμερίσματα στις παραλίες της Αθήνας με 7000 ευρώ το τμ. Τί είναι τέλος πάντων The Royal Borough, Kensington and Chelsea που έχουν διαμερίσματα όλοι οι πολυεκατομυριούχοι. Και άν το σκεφθεί κανείς το Λονδίνο είναι το οικονομικό κέντρο του κόσμου. Η Αθήνα τι είναι ? (ναι σας ακούω μερικούς να λέτε μέσα σας για φώτα πολιτισμού και κολοκύθια ! Τώρα τι είναι !)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αγοραζουν πετρελαιο οι Βουλγαροι σε ιδια τιμη με την Ελλαδα, δεν λεει κ τιποτα, εδω οι φορολογια στα πετρελαικα προιοντα ειναι σαφως μεγαλυτερη κ για αυτο κ ακριβαινει κ το τελικο προιον..Η λυση πιστεψε με δεν ειναι φορτηγα απο Βουλγαρια, γτ τοτε απλα θα πληρωνεις κ τα μεταφορικα κ ειδικα σε ενα τομεα που ακομη (κ για πολυ καιρο!!χαχα) θα παραμεινει κλειστος..

 

Οσο αφορα την τιμη του τ.μ στην Ελλαδα, δεν γνωριζω πως υπολογιζονται οι αντικειμενικες αξιες κ οι αξιες ανα τ.μ ισως ενας ΠΜ θα μπορουσε να μας κατατοπησει

Link to comment
Share on other sites

Τι σταματάει κάποιον εργολάβο να φορτώσει μερικές νταλίκες τούβλα, κεραμίδια, μονωτικά, ξυλεία , υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κλπ απο τη Βουλγαρία στη μισή τιμή?

Δεν είναι εύκολο να αλλάζεις προμηθευτές από την μια στιγμή στην άλλη διότι:

1) Ο Βούλγαρος δεν θα δώσει πίστωση σε έναν νέο Έλληνα αγοραστή (δεν θα παίξει μεταχρονολογημένη επιταγή - βέβαια έτσι όπως είναι τα πράγματα στην χώρα μας, και με την έλλειψη εμπιστοσύνης, η καλή πίστη είναι είδος προς εξαφάνιση).

2) Στα συνήθη έργα δεν φορτώνεις ένα κομβόι νταλίκες και τα κουβαλάς από Βουλγαρία.

Παραγγέλνεις με την πρόοδο των εργασιών. Διαφορετικά δεσμεύεις κεφάλαιο, και αυτό κοστίζει.

3) Η Βουλγαρία τι τυποποίηση έχει π.χ. στις διαστάσει τούβλων,

τι πιστοποίηση (π.χ. το πιστοποιητικό λ στα μονωτικά αν είναι από βουλγάρικο φορέα πιστοποίησης, είναι αποδεχτό από έναν ενεργειακό επιθεωρητή?)

4) Τίθεται θέμα αξιοπιστίας και εγγυήσεων. Στην χώρα μας έχουμε βιομηχανίες δομικών υλικών με διεθνή αναγνώριση και καταξίωση. Αν κάποιος Έλληνας σε ψευτίσει αρμόδια θα είναι τα δικαστήρια της χώρας μας και ο αντίκτυπος θα είναι πολύ δυσάρεστος για αυτόν, αν είναι Βούλγαρος?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.