Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων Δ (ν.4014)


Recommended Posts

- Τμημα κατοικιας (50μ2) εχει παραβιασει το Δ. (δεν εχω υπερβαση δομησης, απλα παραβιαση Δ. Εχει μετατοπιστει δηλαδη διατηρωντας τις διαστασεις της).

- Ταυτοχρονα εχει κατασκευαστει ενα γκαραζ 20μ2, καθ'υπερβαση αδειας (χρησιμοποιειται οντως σαν βοηθητικος χωρος), παραβιαζοντας παλι το Δ

 

Φτιαχνω 3 φυλλα καταγραφης?

 

1ο: ΥΔΒΧ 20μ2 με παραβιαση Δ (ειμαι στο >20%)

2ο: Χωρις υπερβαση δομησης 50μ2 παλι με παραβιαση Δ (ειμαι παλι στο >20%)

3ο: 500αρικο για αλλαγη θεσης σε αυτα που εμειναν μεσα στο Δ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Επίσης και να βάλει "χωρίς υπέρβαση δόμησης" δεν θα στο πάρει, θα σου υπολογίσει κανονικότατα το πρόστιμο σαν να ήταν ΥΔ και εντός Δ.

Το "χωρίς υπέρβαση δόμησης" το βάζουμε μόνο σε περιπτώσεις που έχουμε ως μοναδική παράβαση την Υπέρβαση Ύψους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

εχω μία αποθήκσ 25τμ μέσα στο Δ. (εκτός σχεδίου)

Τελικά τι βάζω?

Υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου , υπέρβαση Δ (έχω μεγαλύτερο του 20%) και βάζω και υπέρβαση κάλυψης τελικά ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχει άδεια , στο αγροτεμάχιο υπάρχει ήδη μία ισόγεια κατοικία και έχουν φτιάξει και αυτή την αποθήκη 25 τμ .΄σε μικρή απόσταση .

Αυτό που με απασχολεί ουσιαστικα είναι αν τελικά εφαρμόζεται η ερωτοαπάντηση Γ24 που λέει ότι αν εχω υπέρβαση Δ και υπέρβαση κάλυψης, και υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης, βάζω μόνο την παραβίαση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν ασχολείσαι με το υπόλοιπο κάλυψης.

Προφανώς έχεις και ΥΚ την οποία πρέπει να βάλεις (η υπέρβαση "ορίζεται" από το τι παραπάνω έχει γίνει και δεν υπάρχει στην άδεια του ακινήτου).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω κατοικια που βρισκεται σε οικισμο σε αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση οικοπεδο

με αδεια επισκευης σεισμοπληκτου του 1965

Ποια ειναι τα επιτρεπομενα μεγεθη για τις πλαγιες αποστασεις που πρεπει να συγκρινω ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.