Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράβαση για αλλαγή στον περιβάλλοντα χώρο


Recommended Posts

εεε... συγνώμη, αλλά "περνάτε" τέντες και ac στον 4014? λίγο υπερβολικό δεν είναι? εκτός αν πρόκειται για διατηρητέο ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ Μανώλη σε αυτά που λές, αλλά θέλω βοήθεια όσον αφορά την τεκμηρίωση, δηλαδή στην περίπτωση που ήμαστε εκτός σχεδίου, με ποιά δικαιολογία στην τεχνική έκθεση δεν βάζουμε τις πλακοστρώσεις, τις τσιμεντοστρώσεις κλπ που δεν εμφανίζονται στο διάγραμμα περιβάλλοντος χώρου??? έχει υπονοηθεί ή αναφερθεί αυτό κάπου?? Ευχαριστώ.

 

Εχω κι εγώ την ίδια ερώτηση. Στα εκτός σχεδίου, κατοικίες με οικ. άδεια, οι ιδιοκτήτες-χρήστες ως συνήθως κάνουν την ''δική τους διαμόρφωση'' του περβάλλοντα χώρου, που συνήθως είναι πλακοστρώσεις, ξερολιθιές αντιστήριξης εδάφους για τον κήπο τους κλπ, τα οποία δεν φαίνονται στα ΔΚ της οικ. άδειας που εκδόθηκε. Σε ορισμένες περιπτώσεις, αυτές οι διαμορφώσεις έγιναν πριν την αίτηση για τελική αυτοψία της πολεοδομίας. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, τα βάζουμε όλα στο ΦΚ σαν λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό, πληρώνουν το πρόστιμο και γίνεται ενημέρωση φακέλου στην πολεοδομία πρίν την αυτοψία για σύνδεση με την ΔΕΗ? Ποιά είναι η γνώμη σας?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε ισχύ η άδεια δεν πας με τον 4014 αλλά καταθέτεις τα σχέδια στην πολεοδομία για ενημέρωση φακέλου, περνάει από ΕΠΑΕ (κατά πάσα πιθανότητα) και με την έγκρισή τους καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε ισχύ η άδεια δεν πας με τον 4014 αλλά καταθέτεις τα σχέδια στην πολεοδομία για ενημέρωση φακέλου, περνάει από ΕΠΑΕ (κατά πάσα πιθανότητα) και με την έγκρισή τους καθάρισες.

 

Συμφωνώ σε αυτά.

Συνήθως όμως δεν τηρούνται ακριβώς οι προδιαγραφές του ΓΟΚ για τις διαμορφώσεις, πχ ελάχιστο πλάτος διαμόρφωσης επιπέδων 5,00μ, μέγιστο ύψος αναβαθμού 1,50μ, και μπορεί να δημιουργηθεί έτσι μπέρδεμα στις πολεοδομίες, να θέλουν δλδ αναλυτικούς προυπολογισμούς, αμοιβές, ΙΚΑ, κλπ, χώρια που οι ΕΠΑΕ υπολειτουργούν τώρα και θα περιμένουν οι ιδιοκτήτες κάνα 6μηνο τουλάχιστον. Πιστεύω πως, με το που τα δηλώνεις στον Ν-4014 σαν λοιπές παραβάσεις και πληρώνοντας αναλόγως της περίπτωσης, από 500-1000 ευρώ πρόστιμο, καθαρίζεις και πας για την αίτηση της τελικής αυτοψίας για σύνδεση στη ΔΕΗ, με τα δικαιολογητικά της ένταξης των αυθαιρεσιών στον Ν-4014. Μετά αν ξεμπερδέψει έτσι η περίπτωση, έχεις τον χρόνο για την ενημέρωση του φακέλου. Ποιά είναι η γνώμη σου?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα σας, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα σχετικά με το μπάζωμα το περιβάλλον χώρου. Έχω μια περίπτωση νέας οικοδομής (βρίσκεται στην διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας), έαν εκεί που θα δείξω εγώ την επιτρεπόμενη φύτευση σύμφωνα με τον ΓΟΚ, ο πελάτης θέλει να μπαζώσει το τμήμα αυτό και να δημιουργήσει πρανές ( δηλαδή από το τμήμα των μπαζωμένων βεραντών ύψους 1,50μέτρα να σβήσει στο ένα μέτρο της περίφραξης), θα αποτελεί παράβαση σε σχέση με τον ΓΟΚ???

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλει φυτά νομίζω πως όχι.ΒΑσικά αν έχουν υπολογιστεί δέντρα πρέπει να μπουν και το υπόλοιπο της υποχρεωτικής φύτευσης να μείνει χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.