Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχιακή εργασία


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

θα ήθελα την βοηθειά σας όσων αφορά το θέμα της πτυχιακής μου..οι επιλογες που έχω ειναι:

1)σε θέματα επισκευές και συντηρησεις,

2)σε θεματα θεμελιώσεων με χρηση του προγράμματος plaxis

3)στο θέμα της φασματικης ανάλυσης επιφανειακων κυμάτων

ο χρόνος που θα έχω το περιθώριο ολοκλήρωση της ειναι 5 μηνες..Θα ήθελα μια "καλή" πτυχιακή που θα με βοηθουσε στην επαγγελματική μου πορεία..έχω μπερδευτεί πολύ....

Έχετε να προτείνεται κάτι παραπλήσιο;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι βιβλιογραφική, πειραματική, αναλυτική πτυχιακή?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θέμα το έχεις θέσει εδώ http://www.michanikos.gr/topic/26737-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1/

τι το θέτεις και αλλού; Παραγάδι;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα στην πολύ ενδιαφέρουσα παρέα των μηχανικών.

 

Είμαι φοιτητής και στα πλαίσια της πτυχιακής μου κάνω μια μελέτη ενίσχυσης υφιστάμενου κτιρίου με σκοπό την προσθήκη ορόφου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχουν κάποιες συμβουλές για την διαδικασία που ακολουθείται όσο αναφορά την ανάλυση και μοντελοποίηση της κατασκευής. Πρόκειται για πλαισιακό φορέα κανονικό σε κάτοψη με το μόνο μη προτεινόμενο χαρακτηριστικό κάποιες δοκούς που εδράζονται σε άλλες δοκούς. Από σο γνωρίζω πρέπει να αναλύσω την υφιστάμενη κατασκευή (ελαστική ανάλυση με απομείωση του q) και να κάνω τον έλεγχο επάρκειας με βάση τον ξυλότυπο και τα δεδομένα της αυτοψίας. Στην συνέχεια η ανάλυση γίνεται μαζί με τον νεό όροφο. Φαντάζομαι ότι αν από την πρώτη κιόλας ανάλυση δεν υπάρχει επάρκεια δεν χρειάζεται να κάνω ξανά οπότε περνάω στην Διαστασιολόγηση. Υπολογίζω ότι η μέθοδος ενίσχυσης θα είναι με μανδύες στις 4 πλευρές αλλά δεν είμαι σιγούρος αν πρέπει να λάβω υπόψιν μου τις αντοχές του υπάρχοντος οπλισμού ή όχι.

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.