Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος με στατικό πρόβλημα στο υπάρχων


 

Recommended Posts

Μου είπε κίολας ο΄τι και βάσει της ‘’εμπειρίας ‘’ του δεν έχει πρόβλημα στατικής επάρκειας.

έτσι πες. έχει γίνει διάγνωση. οπότε προχώρα.

 

έτσι κι' αλλιώς δεν πρόκειται να πάρεις φράγκο. και τότε ξαναέλα να μας πεις την εμπειρία σου, πως την βίωσες

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτήτης είναι και οικοδόμος και στην πιατσα δεν θα πει και τα καλυτερα μικρη κοινωνια ειμαστε. Μου είπε κίολας ο΄τι και βάσει της ‘’εμπειρίας ‘’ του δεν έχει πρόβλημα στατικής επάρκειας

Αφού είναι οικοδόμος τότε τι σε χρειάζεται; Για εμένα θα είναι ένα πολύ καλό μάθημα, να ψηθείς που λένε, να καταφέρεις να πάρεις τη δουλειά και κατ'επέκταση χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά να πάει στον Σύνδεσμο Μάγων Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω πολύ καλά συνάδερφε και ποια είναι οι δουλεία μου και ποια η δουλεία του οικοδόμου , έχεις δίκαιο όπως το θέτεις ..δεν το είπα όπως από την επιστημονική πλευρά του θέματος αλλά από την κοινωνική ... όπως λένε στο χωρίο μου καλύτερα να σου βγάλουν το μάτι παρά το όνομα και πόσο μάλλον στην αρχή της επαγγελματικής μου καριέρας για αυτό ότι κάνω θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος ...Ούτος η άλλος δεν είναι αυτός ο κύριος λόγος που προβληματίζομαι αυτό έλειπε αλλά η στατική επάρκεια του κτηρίου το σημαντικότερο για μένα είναι να κάνω σωστά την δουλεία μου .

Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις δρόμο ακριβώς, διαλακτικότητα... Κύριε πρέπει να ακολουθηθούν αυτά τα βήματα ώστε να είμαστε σίγουροι για την οικία σας. Το κόστος είναι Α, προκαταβολή Α'. Φυσικά η ανάλυση θα γίνει για τον υφιστάμενο φορέα ως έχει και όχι γιαυτό που παρουσιάζεται στο ξυλότυπο.

 

Τι κουβεντιαζουμε τωρα???

Αν λειπει κολωνα, μιλαμε σοβαρο θεμα..

Τι να ελεγξεις???

Οτι οπλισμος της πλακας και των δοκων που συνετρεχαν στην κολωνα αυτη ειναι εντελως σε λαθος θεση....?????

 

ΕΚΤΟΣ αν η κολωνα "κοπηκε" επι της κατασκευης με τροποποιηση της διαταξης των οπλισμων...

 

Αλλα και παλι οτι γουσταρει θα κανει ο οικοδομος..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις σωστά την δουλειά σου πρέπει να προχωρήσεις σε μια σειρά μετρήσεων, αποτυπώσεων, ελέγχων και υπολογισμών.

 

Δεν υπάρχει πιθανότητα δηλαδή,

να έγινε και άλλη μελέτη με μία κολόνα λιγότερη?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Είχε καλουπωθεί και σιδερωθεί όπως μού είπε και πριν την σκυροδετήσει την έκοψε και την έλεγε με ένα ύφος λες και έκανε κάτι που χρήζει επιδοκιμασίας.. Και πρέπει εγώ τώρα να βγάλω τα κάστανα από την φωτιά…..

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι

δεν νομίζω πως θα βρείτε κάποιο κοινό σημείο επικοινωνίας.

 

Μάλλον θα χρειαστεί

-Νομιμοποίηση φέροντος οργανισμού

-Μαζί με τις μελέτες προσθήκης, επιπλέον και μελέτη ενίσχυσης υφιστάμενου.

 

Εσύ καλά θα κάνεις να αναλάβεις όλες τις μελέτες, ελέγχους, αποτυπώσεις κλπ προκειμένου να νομιμοποιηθεί το υπάρχον και να βγει η άδεια

και στην κατασκευή αν δεν ξεκινήσει από τις ενισχύσεις παραιτήσου.

Θα έχεις πληρωθεί τουλάχιστον για τις μελέτες...

 

Αυτός μια άδεια χρειάζεται μόνο.

Δώς του αυτό που θέλει (σωστά όμως γιατί στην στραβή που θα γίνει θα σε κυνηγάνε)

δηλαδή την άδεια από την πολεοδομία και κοπάνα την!

 

Προσοχή όμως! Επειδή μιλάμε για επίφοβες καταστάσεις, φρόντισε στην νομιμοποίηση υπάρχοντος Φ.Ο. να δείξεις όλη την αλήθεια (γι' αυτό γράφω για ανιχνεύσεις, καρότα κλπ). Αν γίνει κάποια ζημιά σε κάποιο σεισμό, ο οικοδόμος εσένα θα κυνηγήσει ακόμα και αν η προσθήκη είναι άσχετη από την άδεια!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια έχει σφραγισθεί για σύνδεση με δίκτυα;

Δεν έχω γνωρίσει μηχανικό (νέο ή παλιό) που θα το δέχονταν αυτό το πράγμα (το κόψιμο εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.