Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδοση άδειας & τ/δ


Recommended Posts

Και βέβαια κοιτάζοντας τη 516/97 γνωμ. ΝΣΚ

"προκύπτει, κατά την πάγια νομολογία του Σ.τ.Ε., ότι, αν ανακύπτουν αμφιβολίες ως προς την κυριότητα του αιτούντος ......... ύπαρξη εμπραγμάτων δικαιωμάτων που ασκούν επιρροή στη δόμηση του οικοπέδου, η αρμόδια υπηρεσία, προκειμένου να χορηγήσει την άδεια, οφείλει να προβεί σε παρεμπίπτουσα έρευνα και κρίση ως προς το ζήτημα τούτο, βάσει των τιθεμένων υπόψη της από τους ενδιαφερομένους στοιχείων, ενώ η οριστική επίλυση του ζητήματος ανήκει στα πολιτικά δικαστήρια (Σ.τ.Ε. 2429/92, 3482/91, 2811/90, 934/89). "

κατα την γνώμη μου θα ζήταγα διόρθωση συμβολαίου .

Link to comment
Share on other sites

κακέ λύκε

(ωραίος ο τίτλος σου αν δεν υπονοείς ότι απευθύνεσαι σε πρόβατα-μην το παίρνεις στα σοβαρά)

καλημέρα και προσωπικά χαίρομαι για τη συμμετοχή σου

 

αφ' ενός άλλο τα 4000 με τα 8000 και άλλο τα 1000 με τα 1180 συνάδελφε

αφ' ετέρου εξαρτάται (το θεωρώ βασικότατο αυτό) ακόμη και μετά από

παρεμπίπτοντα έλεγχο την προέλευση των τίτλων

 

«αλλιώς δηλαδή θα κρίνεις το συμβόλαιο του 1980 (του συναδέλφου)

και αλλιώς έναν κλήρο ή έναν αναδασμό και αλλιώς από κτηματολόγιο»

 

Και βέβαια κοιτάζοντας τη 516/97 γνωμ. ΝΣΚ

"προκύπτει, κατά την πάγια νομολογία του Σ.τ.Ε., ότι, αν ανακύπτουν αμφιβολίες ως προς την κυριότητα του αιτούντος ......... ύπαρξη εμπραγμάτων δικαιωμάτων που ασκούν επιρροή στη δόμηση του οικοπέδου, η αρμόδια υπηρεσία, προκειμένου να χορηγήσει την άδεια, οφείλει να προβεί σε παρεμπίπτουσα έρευνα και κρίση ως προς το ζήτημα τούτο, βάσει των τιθεμένων υπόψη της από τους ενδιαφερομένους στοιχείων, ενώ η οριστική επίλυση του ζητήματος ανήκει στα πολιτικά δικαστήρια (Σ.τ.Ε. 2429/92, 3482/91, 2811/90, 934/89). "

κατα την γνώμη μου θα ζήταγα διόρθωση συμβολαίου .

 

Κακέ λύκε

Σε διακοπή εργασιών αναφέρεται (το ΥΠΕΚΑ) και όχι σε εξ αρχής αμφισβήτηση τοπογραφικού και δηλώσεων ιδιοκτήτη (άσχετα αν άλλα αναφέρει η αποφ του ΣτΕ)

Θέμα «Αποδοχή της με αρ. 516/97 γνωμοδότησης του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, σχετικά με τη διακοπή ή μη των οικοδομικών εργασιών σε περίπτωση αμφισβήτησης της κυριότητας τμήματος του οικοπέδου από όμορο ιδιοκτήτη».

Σας στέλνουμε συνημμένα την με αρ. 516/97 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους την οποία και αποδεχόμαστε.

Σύμφωνα με τη γνωμοδότηση αυτή σε περίπτωση αμφισβήτησης της κυριότητας τμήματος ή όλου του οικοπέδου ή των ορίων του ή των εμπράγματων δικαιωμάτων (π.χ. πραγματική δουλεία ή νομή) που ασκούν επιρροή στη δόμηση και στην αρτιότητα του οικοπέδου ή του γηπέδου, πριν την έκδοση τελεσίδικης Δικαστικής απόφασης δεν διατάσσεται άνευ ετέρου διακοπή των οικοδομικών εργασιών, αλλά η αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία οφείλει να προβεί στον παρεμπίπτοντα έλεγχο και με αιτιολογημένη πράξη της, αναλόγως της κρίσης της, να προβεί ή όχι στη διακοπή των οικοδομικών εργασιών.

Συνημμένα

Η υπ αρ. 516/97 γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ.

O Υπουργός

Κ. Λαλιώτης

 

Επομένως από πού το ορθό της κατάληξής σου

κατα την γνώμη μου θα ζήταγα διόρθωση συμβολαίου .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΚΑΝΑ ο τίτλος "κακος λυκος" ταιριαζει με τα αθωα και αγνα πρόβατα .(οχι τα χαζα προβατα).

Πιθανον οι απόψεις μου να δικαιώνουν τον τίτλο που επέλεξα , πιθανόν και όχι .

Μεσα σε αυτό το φόρουμ αναζητώ και εγώ όπως και εσείς πολλά χρήσιμα στοιχεία και συμβουλές ( και πράγματι βρίσκω και συγχαρητήρια σε όλους )!!

Στο θέμα μας τώρα ,

Μπορεί η γνωμοδότηση να αναφέρει εάν πρέπει να προβεί ή όχι η Πολεοδομία σε διακοπή εργασιών αλλά το απόσπασμα που σας παρέθεσα αναφέρει το σκεπτικό "αν ανακύπτουν αμφιβολίες ως προς την κυριότητα του αιτούντος ......... ύπαρξη εμπραγμάτων δικαιωμάτων που ασκούν επιρροή στη δόμηση του οικοπέδου, η αρμόδια υπηρεσία, προκειμένου να χορηγήσει την άδεια, οφείλει να προβεί σε παρεμπίπτουσα έρευνα και κρίση ως προς το ζήτημα τούτο, βάσει των τιθεμένων υπόψη της από τους ενδιαφερομένους στοιχείων,"

Δηλαδή εγώ κατά τον έλεγχο αφού διαπιστώνω αμφιβολίες ως προς την κυριότητα και πριν χορηγήσω την άδεια θα ζητήσω επιπρόσθετα στοιχεια από τους ιδιοκτήτες .

Που βλέπεις συνάδελφε το παράλογο ?

(Αυτη είναι η άποψη μου και θα ήθελα και την άποψη του Megapad που αντιμετωπίζει το πρόβλημα ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.