Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Αυτήν την Γ3 δεν την πολυκατάλαβα... Ισχύει μόνο για βεβαιωμένα πρόστιμα τα οποία δεν έχουν πληρωθεί του Ν. 3843 ή αφορά γενικά πρόστιμα πολεοδομίας ?

 

Δλδ όποιος συμψηφίζει ήδη πληρωμένα πρόστιμα γενικά, πρέπει να κάνει πάλι επισκέψεις στην πολεοδομία?

αναφέρεται σε διαγραφές (με το ΑΦΕΚ) προστίμων γενικά (και του 3843 και του 4014)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το ΑΦΕΚ ?

 

Sorry, αλλά δεν έχω ιδέα για ποιό πράγμα μιλάει. Αυτό που λέω παραπάνω ισχύει? Δλδ όποιος συμψηφίζει ήδη πληρωμένα πρόστιμα γενικά, πρέπει να κάνει πάλι επισκέψεις στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΕΚ

είναι μια κατάσταση συνοδευόμενη από έγγραφο που συντάσσεται από την πολεοδομία,

αναφέρεται σε αυθαίρετα, σε βεβαιωμένα πρόστιμα αυτών και τυχόν μεταβολές

των στοιχείων τους, που απευθύνεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ

 

εγώ όμως αναφέρομαι σε διαγραφή σύμφωνα με την Γ3 της εγκυκλίου και εσύ σε συμψηφισμό

και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 8000 ήδη πληρωμένα πρόστιμα και το πρόστιμο του 4014 βγαίνει 10000 με παράβολο 500. Ο ιδιοκτήτης πληρώνει 500 παράβολο, εμείς επιλέγουμε εφάπαξ και το 10000 γίνεται 8000. Κατόπιν γράφουμε στο κουτάκι τα 8000, ξανακάνουμε υποβολή, βγαίνει υπόλοιπο 0 και είμαστε έτοιμοι χωρίς να χρωστάει άλλα ο ιδιοκτήτης να κάνουμε οριστική υπαγωγή όταν θελήσουμε.

 

ΜΕΤΑ... πρέπει εγώ να κάνω "κάτι" στην πολεοδομία για να σταματήσουν να έρχονται πρόστιμα (δεν έχει έρθει ειδοποίηση εδώ και 1-2 χρόνια). Κάποια αίτηση δηλαδή ότι πλέον το αυθαίρετο έχει τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει ως τώρα κάποια πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης αυτά τα συμψηφίζουμε μέχρι την στιγμή που κάνουμε προσωρινή υπαγωγή για να αφαιρεθούν από το πρόστιμο, αλλά η εφορία λογικά έχει εντολή ειδοποίησης χρεών πρόστιμο πολεοδομίας για κάθε χρόνο. Λογικά για να σταματήσει η εφορία να ζητεί τα χρήματα του προστίμου που όρισε η πολεοδομία μετά από αυτοψία θα πρέπει να κάνουμε τη διαδικασία που λέει στο Γ3. Έχω άδικο?

Link to comment
Share on other sites

για να μην συνεχίζουν να βεβαιώνονται στη ΔΟΥ πρόστιμα διατήρησης,

θα πρέπει να πας στην πολεοδομία την περαίωση κλπ σύμφωνα με τη Γ3

Link to comment
Share on other sites

Είδατε ότι τα τετραγωνικά της ρύθμισης προσμετρώνται στα πολεοδομικά μεγέθη? Αν ισχύει και για τα εξ'αδιαιρέτου έχουν να πέσουν μηνύσεις..

β) Με τη ρύθµιση της παρ. 2, του άρθρου 51, του ν. 4030/11 ορίζεται οτι στην περίπτωση που το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία
µέχρι τη δηµοσίευση του νόµου
, για τον υπολογισµό των πολεοδοµικών µεγεθών (κάλυψη, δόµηση, κ.λ.π), που αναλογούν στα ιδανικά µερίδια κάθε συνιδιοκτήτη
δεν λαµβάνονται υπόψη οι κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλο συνιδιόκτητο τµήµα
. Εποµένως κατά την έκδοση οικοδοµικών αδειών όταν στο διάγραµµα κάλυψης αποτυπώνονται χώροι που έχουν υπαχθεί στη ρύθµιση του ν. 4014/11 αυτοί διατηρούνται για τριάντα (30) χρόνια
προσµετρούµενοι όµως στα πολεοδοµικά µεγέθη,
εκτός
των περιπτώσεων συνιδιοκτησίας
, όπως αναφέρεται στην προηγούµενη παράγραφο.

 

Εγώ γιατί δεν βλέπω το πρόβλημα με τις μηνύσεις στο οποίο αναφέρεστε? Μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται σε αυτά που έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία όχι στα εξ'αδιαιρέτου. Βέβαια και πάλι δεν είναι τελείως ξεκάθαρο επειδή όπως παραθέτεις παρακάτω λέει "εκτός των περιπτώσεων συνιδιοκτησίας" γενικά και αόριστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτε γενικό και αόριστο. Σαφέστατο είναι "εκτός των περιπτώσεων συνιδιοκτησίας, όπως αναφέρεται στην προηγούµενη παράγραφο."

Link to comment
Share on other sites

Άρα προσμετρώνται μόνο εάν μέχρι τη δημοσίευση του νόμου υπήρχε οριζόντια ή κάθετη σύσταση, κάτι που δεν υπάρχει στα εξ΄αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.