Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Μπορεί νομικά να είμαι - είμαστε με τα εξ' αδιαιρέτου λάθος, αλλά εφόσον εγώ ως μηχανικός κάνω ότι περνά από το χέρι μου προκειμένου να μπει στο νόμο κάτι αυθαίρετο, τότε θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα στο μέλλον. Εξάλλου, δεν κατάλαβα πώς ακριβώς ζημιώνεται κάποιος συνιδιοκτήτης από την τακτοποίηση κάποιου άλλου και θα μας τρέχει στα δικαστήρια. Ακόμη και αδόμητο να είναι το κομμάτι "του", το μόνο που μπορεί πλέον να το κάνει μετά τον Ν 4014 είναι να το κοιτάει!!! Πλέον ούτε πουλιέται ούτε τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, δεν κατάλαβα πώς ακριβώς ζημιώνεται κάποιος συνιδιοκτήτης από την τακτοποίηση κάποιου άλλου και θα μας τρέχει στα δικαστήρια.

 

architect_duth αυτό είναι το κακό, ότι δεν κατάλαβες...ακόμα

Edited by alfisti1978
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και προβληματίζομαι: σε εξ αδιαιρέτου στην Κεφαλονιά, χωρίς σύσταση, ο ένας συνιδιοκτητης έκανε καταγγελία στον άλλο για την αυθαιρεσία του, όπου και του έπεσε πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης τον περασμένο Νοέμβριο. Από την πολεοδομία του είπαν πως για να το αποφύγει θα πρέπει να το εντάξει στο 4014.

 

Και ερχόμαστε στο αδιέξοδο: πως είναι δυνατό να το εντάξει στο 4014 άμα χρειάζεται συναίνεση, όταν ο άλλος συνιδιοκτήτης ήταν εκείνος που έκανε την καταγγελία και έφαγε το πρόστιμο ανέγερσης/διατήρησης;

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, δεν κατάλαβα πώς ακριβώς ζημιώνεται κάποιος συνιδιοκτήτης από την τακτοποίηση κάποιου άλλου και θα μας τρέχει στα δικαστήρια.

 

architect_duth αυτό είναι το κακό, ότι δεν κατάλαβες...ακόμα

 

Πέρα από το σχόλιο, μιας που εσύ καταλαβαίνεις απ' ότι φαίνεται, μπορείς σε παρακαλώ να μου ανοίξεις τα μάτια?

Επίσης, εάν έχεις την καλοσύνη και τις γνώσεις (που φαίνεται να τις έχεις) βοήθησε και τον παραπάνω συνάδερφο.

 

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

(Ναι το -1 εγώ στο έδωσα. Δεν ζήτησα κριτική για να λάβω τέτοια απάντηση.)

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Αντε το πολύ πολύ να τον βάλω στην Υ.Δήλωση να υπογράψει ότι έχει και την συναίνεση των υπολοίπων.

εννοείται .... εγώ αναλογα με την περίπτωση τους βαζω να υπογραφουν ό,τι είναι απαρραίτητο για να είμαι καλλυμένη

Είναι δική μας ευθύνη να ελέγξουμε το ιδιοκτησιάκό (τίτλους κλπ)

με συγχωρέις αλλά αυτό δεν είναι δική μας ευθύνη

διαφορετικά να χρεώνουμε αλλά 200€ για δικηγόρο που θα κάνει τον έλεγχο του τίτλου των συνιδιοκτητών

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

γλώσσα λανθάνουσα....γράφεις "κάνω ότι περνά από το χέρι μου προκειμένου να μπει στο νόμο κάτι αυθαίρετο"

 

αντί να πεις "κάνω ότι περνά από το χέρι μου ώστε να υπαχθεί στον νόμο κάτι αυθαίρετο"

 

Δεν είσαι στην νομοπαρασκευαστική επιτροπή του νόμου ώστε να βάλεις κάτι...αλλά πρέπει να τον εφαρμόσεις.

 

Τώρα αν δεν καταλαβαίνεις τι μπορεί ένας συνιδιοκτήτης να κάνει... αλλά και τι δικαιώματα έχει... είναι άλλο θέμα

 

ΥΓ

καλά έκανες και μου έβαλες -1

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

"Ειρήνη υμίν.... Γραμματείς και Φαρισαίοι....".

Μεγάλα παιδιά είμαστε! Ο καθένας αποφασίζει μόνος του και πράττει αναλόγως! Δεν χρειάζεται να "τσακωνόμαστε" για διαφορετικές αντιμετωπίσεις θεμάτων!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Ειρήνη υμίν.... Γραμματείς και Φαρισαίοι....".

Μεγάλα παιδιά είμαστε! Ο καθένας αποφασίζει μόνος του και πράττει αναλόγως! Δεν χρειάζεται να "τσακωνόμαστε" για διαφορετικές αντιμετωπίσεις θεμάτων!!!

 

+1

Νομίζω ότι το θέμα "εξ' αδιαιρέτου" έχει εξαντληθεί. Οι απόψεις όλων είναι σεβαστές και δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε. ¨Ολοι προσπαθούμε αφιερώνωντας προσωπικό χρόνο για να ανταλλάξουμε απόψεις ώστε να βοηθηθούμε στο μπάχαλο αυτό που έχουμε μλέξει.

 

Myri, όταν γράφω έλεγχο του ιδιοκτησιακού προφανώς και δεν εννοώ την έρευνα που κάνει ένας νομικός σε υποθηκοφυλάκειο κλπ. Ζητάω όμως τίτλους ιδιοκτησίας ώστε να περιγράψω σωστά το ακίνητο στην τεχνική μου έκθεση. Τώρα αν ο ιδιοκτήτης μου φέρει κανένα παλιό συμβόλαιο γιατί έτσι τον βολεύει δεν είμαι σε θέση να το ελέγξω. Για να είμαι όμως εντάξει, πρώτα από όλα με τον εαυτό μου, στην τεχνική μου έκθεση αναγράφω το συμβόλαιο, περιγράφω το ιδιοκτησιακό καθεστώς βάσει αυτού και στο συμφωνητικό που κάνω με τον ιδιοκτήτη επισυνάπτω και την ΤΕ την οποία και συνυπογράφει ώστε η ευθύνη πραγματικά να είναι δική του.

Δηλαδή σε περίπτωση βεβαίωσης για δικαιοπραξία, δεν θα ζητήσουμε τίτλο ιδιοκτησίας? Το ίδιο κάνω και εδώ.

Αν αντιμετωπίσουμε την υπαγωγή στον 4014 των αυθαίρετων κατασκευών όπως αντιμετωπίζουμε και τις βεβαιώσεις, τότε νομίζω ότι θα ξεκαθαρίσουμε πολλά πράγματα. Πάντα έχω στο μυαλό μου όταν υπάγω στο νόμο ένα αυθαίρετο ότι θα πρέπει μετά να δοθεί βεβαίωση (είτε από εμένα είτε από άλλον συνάδελφο) Αν για τους Χ λόγους μετά την υπαγωγή δεν μπορεί να δοθεί βεβαίωση τότε ΔΕΝ βλέπω το λόγο να ασχοληθώ, αφού μόνο μπλέξιμο μπρεί να έχω από τη διαδικασία

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

lefgrter πολύ σωστό αυτό που σκέφτηκες, να έχεις στο μυαλό σου την βεβαίωση μεταβίβασης. Είναι όντως το πιο ορθό και σε βοηθάει να δεις πώς θα το κάνεις την τακτοποίηση. Ωστόσο, αν και πάλι off-topic, στα εξ' αδιαιρέτου δεν είναι εφαρμόσιμο, διότι δεν πρόκειται να δοθεί σχεδόν ποτέ βεβαίωση για μεταβίβαση. Πλέον τα 9 στα 10 είναι "καμένα χαρτιά" που δεν μπορείς ούτε να χτίσεις (ποτέ δεν μπορούσες!), αλλά πλέον ούτε να τα πουλήσεις.

 

Οπότε ίσως πάλι (!!!) να έχεις δίκαιο στην τελευταία σου πρόταση: "Αν για τους Χ λόγους μετά την υπαγωγή δεν μπορεί να δοθεί βεβαίωση τότε ΔΕΝ βλέπω το λόγο να ασχοληθώ, αφού μόνο μπλέξιμο μπρεί να έχω από τη διαδικασία". :smile:

Link to comment
Share on other sites

Myri, όταν γράφω έλεγχο του ιδιοκτησιακού προφανώς και δεν εννοώ την έρευνα που κάνει ένας νομικός σε υποθηκοφυλάκειο κλπ. Ζητάω όμως τίτλους ιδιοκτησίας ώστε να περιγράψω σωστά το ακίνητο στην τεχνική μου έκθεση. Τώρα αν ο ιδιοκτήτης μου φέρει κανένα παλιό συμβόλαιο γιατί έτσι τον βολεύει δεν είμαι σε θέση να το ελέγξω. Για να είμαι όμως εντάξει, πρώτα από όλα με τον εαυτό μου, στην τεχνική μου έκθεση αναγράφω το συμβόλαιο, περιγράφω το ιδιοκτησιακό καθεστώς βάσει αυτού και στο συμφωνητικό που κάνω με τον ιδιοκτήτη επισυνάπτω και την ΤΕ την οποία και συνυπογράφει ώστε η ευθύνη πραγματικά να είναι δική του.

Σωστή η λογική σου και εγώ ελέγχω όσα περισσότερα πραγματα γίνεται, αλλά με δική μου πρωτοβουλία όχι επειδή είμαι υποχρεωμένη, και το τονίζω για να μην χρεωνόμαστε πραγματα που δεν εμπίπτουν της διακαιοδοσίας μας.

 

Από την άλλη εγω σε καμμία περίπτωση δεν γραφω στην ΤΕ τα πορτοκαλί. Τα γραφω στην εξουσιοδότηση του ιδιοκτητη ώστε να φέρει αποκλέιστικά την ευθύνη ο ιδιοκτητης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.