Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

saltapidas, κι εγώ στο πνεύμα σου είμαι αλλά η διευκρινιστική εγκύκλιος Ε7 λέει:

 

 

<<Έχει υποχρέωση και κυρώσεις ο μηχανικός να ελέγχει θέματα κυριότητας για τις αυθαίρετες κατασκευές που ρυθμίζονται με το ν. 4014/11 ;

 

Όχι, ακέραια την ευθύνη έχει ο φερόμενος ιδιοκτήτης σε ότι αφορά τα ιδιοκτησιακά του δικαιώματα >>

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4014

Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο και σε κάθε περίπτωση «φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής» σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος

 

πόσα διαγράμματα χρειάζονται συνάδελφοι σύμφωνα με το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ένα διάγραμμα για κάθε ένα οικοδομήσιμο και ένα Φ.Κ. για κάθε αυθαίρετη κατασκευή.

Απλά έκαναν οικονομία στις τελείες και τα έβαλαν σε μία πρόταση :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

μα Faethon

αναφέρει σε κάθε περίπτωση Φ.Κ αυθ κατασκευής

και όχι σε κάθε δήλωση αυθ κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέω πως έκαναν οικονομία.

Έπρεπε να γράψουν

"Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο. Σε κάθε περίπτωση, οικοδομήσιμο ή μη, υποβάλλεται «φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής» σύμφωνα με το παράρτημα του παρόντος"

Link to comment
Share on other sites

aethon

μήπως είναι σωστή η διατύπωση και

έχει το νόημα ότι από φύλλο σε φύλλο καταγραφής θα αλλάζει το ποσοστό επί τις % της υ.δ ή υ.κ ή υ.υ ανάλογα με τις αυθαιρεσίες που θα περιλαμβάνονται σ' αυτό και κατά κάποιον τρόπο θα αποδεικνύει πως βγαίνουν αυτά τα μεγέθη που απεικονίζονται στα Φ.Κ; ΒΑΣΕΙ του Δ.Κ

 

σε άλλο θέμα είδα ότι πολλοί συν/λφοι συμφωνούν ότι τα ποσοστά επί τις % των μεγεθών τα λαμβάνουν ανάλογα με την επιφάνεια που περιλαμβάνεται στο ΚΑΘΕ Φ.Κ και όχι βάσει των συνολικών υπερβάσεων ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της οικοδομής

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι άσχετα θέματα διότι το ΔΚ δεν μπορεί να μην είναι μόνο ένα !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ το % υπέρβασης δεν υπολογίζεται ανα φύλλο καταγραφής αλλά στο σύνολο της δήλωσης . Ούτε ανα οικοδομή.

Γιατι πχ τακτοποιείς εσύ τον Β' όροφο σε μια πολυκατοικία και εγώ τον Δ'. Ποιο είναι το % υπέρβασης ? Παντως όχι επί όλου του κτηρίου.

 

Οπότε στο ερώτημα "πόσα Δ.Κ." η σωστή απάντηση είναι : 1 ανά δήλωση .

Στην πράξη για ένα κτήριο ν οριζοντίων ιδιοκτησιών που εντάσσονται όλες στον 4014, θα καταχωρηθούν συνολικά στο σύστημα ν διαφορετικά διαγράμματα κάλυψης.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.