Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 1/7-2-12 (Ν. 4014/11)


Recommended Posts

Οπως ανέφερα και παραπάνω, ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

Δεν μου απαντήσατε βεβαια, αν με την λογική που συμψηφιζετε περαιωμένα 3843, δεν μπορούμε να συμψηφίσουμε περαιωμένες νομιμοποιήσεις παρελθόντων ετών.

Δεν μου δώσατε κάποια απάντηση ή τι θα λέει η κα. Γαρδίκη.

 

christos, καμία επιστροφή χρημάτων δεν πρόκειται να γίνει.

Δεν υπάρχει περίπτωση, και ο 4014 το λέει ξεκάθαρα, στον συμψηφισμό δεν αναζητούνται.

νόμος 4014, παρ. 11, άρθρο 24

"Σε περίπτωση που μετά τον ως άνω υπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα ποσά υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου, με

βάση τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται."

 

Οι συνάδελφοι δεν θέλουν να τους επιστραφούν τα ποσά.

Θέλουν να ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ τον συμψηφισμό περαιωμένων για να τους βγει μικρότερο ή καθόλου το πρόστιμο για ΑΛΛΕΣ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ αυθαιρεσίες.

Τώρα όποιος έχει λογική και ευσυνειδησία, κρίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφερα και παραπάνω, ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

Δεν μου απαντήσατε βεβαια, αν με την λογική που συμψηφιζετε περαιωμένα 3843, δεν μπορούμε να συμψηφίσουμε περαιωμένες νομιμοποιήσεις παρελθόντων ετών.

 

αν οι περαιωμένες νομιμοποιήσεις παρελθόντων ετών είναι "προστιμα ανεγερσης ή διατήρησης " δεν βλέπω το λόγο να μην μπορέις να το κάνεις. Προσωπικά δεν φτάνω σε σημείο να ασχοληθώ αν θα συμψηφίσω πχ πρόστιμο του Τριτση....

Link to comment
Share on other sites

soundholics

 

Θα σου πω μια περιπτωση για να δεις οτι το προστιμο του 3843 πτρεπει να συμψηφιστει...

Τακτοποιηση σοφιτας ΕΚΤΟΣ του νομιμου κτηριακου ογκου..

Ασφαλως ΚΑΚΩΣ εγινε...

Η τακτοποιηση εχει περαιωθει..

Αφου εντοπισα τη μλκ θελω να το ενταξω στον Ν4014..

Πρεπει να συμψηφισω τα προστιμα???

 

ΥΓ. Ασφαλως οταν μιλαμε για συμψηφισμο προστιμων μιλαμε για προστιμα που αφορουν την ιδια κατασκευη/τμημα κατασκευης που θα εναταχθει στον Ν4014. Οχι να βαλλω το προστιμο του γκαραζ για την τακτοποιηση της σοφιτας...

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ασφαλως οταν μιλαμε για συμψηφισμο προστιμων μιλαμε για προστιμα που αφορουν την ιδια κατασκευη/τμημα κατασκευης που θα εναταχθει στον Ν4014. Οχι να βαλλω το προστιμο του γκαραζ για την τακτοποιηση της σοφιτας...

 

Αφου ο ν. 4014 λεει σαφώς ότι δεν αναζητούνται ποσά που υπερβαίνουν του προστίμου, για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να συμψηφίσει περαιωμένες ρυθμίσεις με το Ν.3843 ???

Εσύ για ποιον άλλον λες εκτός απο να γλυτώσει πρόστιμα από άλλες κατασκευές.. ?

 

Για το παράδειγμα που αναφέρεις, θεωρώ ότι κακώς τακτοποιήθηκε, όπως κακώς τακτοποιούνταν χώροι που είχαν περίσσεια δόμησης, και θα μπορούσαν να εκδόσουν άδεια (πράγμα για το οποίο μάλλιασε η γλώσσα μας να λέμε εδω περα, και συναδελφοι υπεραμυνονταν εγκυκλίων και αοριστων αναφορών)

Αφου κακώς τακτοποιηθηκε, κακώς πληρωθηκε.

Σιγα μην του κάνουμε χάρη (όταν εν γνώσει του) έκανε ψευδη δήλωση ότι υπαγόταν στον 3843, δηλ. τηρούσε το κτηριακό περίγραμμα.

 

michalisp

Ναι η νομιμοποίση με το άρθρο 22 περιλαμβάνει πρόστιμο ανέγερσης.

Αλλά ΑΛΛΩΝ κατασκευών από αυτές που θέλουμε να ρυθμίσουμε τωρα με το 4014.

Δηλ. για να το συνοψίσω.

Εκανα μια προσθηκη κατ'επεκταση ισογείου που τη νομιμοποιησα με το άρθρο 22 πριν 3 χρόνια με μγάλα πρόστιμα.

Τώρα κάνω δηλωση Ν.4014 για προσθήκη καθ'υψος.

Θα συμψηφίσω το πρόστιμο του ισογείου?

Ή το πρόστιμο της αλλαγής χρήσης του υπογείου που εκανα με 3843 κατοικία.

Ελεος....

 

Απο εκεί και πέρα, αν νομίζετε ότι καλύπτεστε με την εγκύκλιο, πράξτε όπως νομίζετε.

Εννοείται κάθε αποψη σεβαστή.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ασφαλως οταν μιλαμε για συμψηφισμο προστιμων μιλαμε για προστιμα που αφορουν την ιδια κατασκευη/τμημα κατασκευης που θα εναταχθει στον Ν4014. Οχι να βαλλω το προστιμο του γκαραζ για την τακτοποιηση της σοφιτας...

 

Κι αν στη δήλωση του 4014 βάλεις ΚΑΙ το γκαράζ ΚΑΙ τη σοφίτα (αν σε συμφέρει), τότε μπορείς να συμψηφίσεις τα καταβληθέντα για το γκαράζ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν στη δήλωση του 4014 βάλεις ΚΑΙ το γκαράζ ΚΑΙ τη σοφίτα (αν σε συμφέρει), τότε μπορείς να συμψηφίσεις τα καταβληθέντα για το γκαράζ!!!

 

κατάλαβες terry?

για τέτοιες εξυπνάδες μιλάμε...

 

τουλάχιστον ο Ιασονας βαζει μέσα και το γκαραζ στο πρόστιμο,

γιατι κάποιοι δεν θα το βάλουν καν σαν περαιωμενο αν και θα χρησιμοποιησουν το πρόστιμο για συμψηφισμό

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι ειναι ενα παραθυρακι του νομου..

Εγω δεν θα εκανα αυτο που λεει ο Ιασονας.

Αλλα ελπιζω οτι ο Ιασονας μιλαει για περιπτωση που το προστιμο του γκαραζ ειναι μικροτερο ή εστω ισο με το προστιμο του 3843..

 

Εγω ξαναλεω..

Μιλαμε για συμψηφισμο προστιμων για προστιμα που αφορουν την ιδια κατασκευη/τμημα κατασκευης που θα εναταχθει στον Ν4014

πχ τακτοποιησα τον κλειστο χωρο σταθμευσης με τον 3843, αλλα επειδη ημουνα ατακτουλης τον εκανε και μεγαλυτερο..

Στην περιπτωση αυτη τι κανεις??? Η' θα βαλλεις μονο το τμημα της επεκτασης χωρις συμψηφισμο ή ολο με συμψηφισμο..

 

Και το παραδειγμα που σου ειπα με τη σοφιτα ειναι περα για περα πραγματικο κια θεωρω λογικο να γινει συμψηφισμος...

Αν κακως εγινε υπαγωγη στον 3843 ειναι αλλα θεμα..

Αλλα το προστιμο πληρωθηκε...

 

ΥΓ Η λογικη του Ιασονα με βρισκει αντιθετο... Αν ειναι ετσι βαζω το προστιμο του παταριου στο καταστημα του ισογειου για να τακτοποιησω τον προσθηκη 4ου οροφου...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι "παραθυράκι" που βολεύει!!!

Ακούστε περίπτωση, το έκανα κι έχω τη συνείδησή μου ήσυχη.

Τετραόροφο κτίρο βιοτεχνίας, Πατάρι στο ισόγειο, κι από έναν Η/Υ σε κάθε όροφο. Ρυθμίστηκαν με 5 φακέλλους με 3843.

Δήλωση 4014, όλα τα του 3843 και επίσης προσθήκη στο δώμα 100 τ.μ., συμψήφισα τα πάντα, περίσσεψαν ....κάτι "ψιλά"!!!!

 

Με τον ..."τρόπο" αυτό ....αύξησα περίπου κατά 10 τους πελάτες μου για 4014, από αυτούς που είχα για 3843....

 

Ας πρόσεχαν!!! Κάνω κάτι απολύτως νόμιμο και ....ηθικό!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχε πληρωσει και καμια κληση στη Δημοτικη Αστυνομια να την βαλλεις μεσα???? :smile: :-)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.