Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Εντάξει βρε παίδες, μη βάλουμε και τα κλάματα για τους ανθρώπους της νύχτας, αυτοί έχουν προσόδους και από "παράπλευρες" δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τα λές αυτά με την τηλεόραση!!!!! Διότι φίλε μου ζεις με την λογική της πάρτης μου και καλά κάνεις. Περίμενε μερικά χρονάκια και θα τα πούμε. Εχεις και εσυ να κάτσεις στο κουτί διότι πολύ απλά όλα τα άλλα κοστίζουν και δεν θα έχεις (μακάρι βέβαια να έχεις). Αλλα να μην κρίνουμε οταν δεν το έχουμε νιώσει στο πετσί μας. Και να σου πώ και κάτι άλλο. Για πήγαινε μια βόλτα στο Παγκράτι, στα Λιόσια, στο Ιλιον, στην Καλλιθέα, στην Δραπετσώνα να δεις οτι ολες οι τηλεοράσεις παίζουν ασταμάτητα. Και να σου πώ και κάτι άλλο παίζουν και μετά το Πάσχα. Διότι ούτε χρήματα για διακοπές ούτε για μπάνιο δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ροδοπουλε μου παρουσιαζεις το χαλι της Ελλαδας τα τελευταια 2 χρονια το οποιο και το ξερουμε και το βιωνουμε ολοι μας.

Απο την αλλη ομως μπορει να ακουστει ως μικροαστικη αντιληψη αυτο που θα πω, αλλα εγω θελω ο καθε ανθρωπος να περναει καλα στην ζωη του η οσο το δυνατον καλα γινεται.

Edited by thodoris1982
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να στο πω και λίγο διαφορετικά επειδή είσαι νέος. Ξέρεις πόσα παιδιά δεν θα κάνουν οικογένεια ποτέ τους, διότι απλά δεν θα έχουν φράγκο? και δυστυχώς θα είναι και στο κουτί μέχρι τα 40. Πολλά φίλε μου. και όταν βγούνε το 2020, το 2030, το 2040 θα υπάρχει ήδη η νέα γενιά που θα απαιτεί δουλειά.

 

Μου τα αλλάζεις τώρα. Σου απαντάω στο οτι δεν θα γίνει και η Αθήνα Χανιά. και σου λέω οτι μπορεί να μην το βλέπεις αλλα είναι χειρότερα πολύ χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ροδοπουλε δεν σου αλλαζω τιποτα. Απλα, ειναι προφανες πως η κατασταση ειναι παρα πολυ δυσκολη, αλλα ειναι πολυ ψυχοπλακωτικα αυτα που λες. Δεν μπορουμε να εχουμε καποια αισιοδοξια για το μελλον?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Ροδοπουλε δεν σου αλλαζω τιποτα. Απλα, ειναι προφανες πως η κατασταση ειναι παρα πολυ δυσκολη, αλλα ειναι πολυ ψυχοπλακωτικα αυτα που λες. Δεν μπορουμε να εχουμε καποια αισιοδοξια για το μελλον?

 

Την παρουσα στιγμη η αισιοδοξια δεν ειναι θεμα χαρακτηρα αλλα μαλλον προιον αρνησης της πραγματικοτητας.

Επειδη στην ηλικια ειμαστε κοντα Θοδωρη, σκεψου φιλους και γνωστους στην ηλικια μας, ποσοι απο αυτους

εχουν δουλεια και απ`οσους εχουν δουλεια ποσοι παιρνουν εναν αξιοπρεπη μισθο πανω απο 500-600 ευρω.

Με τετοιες συνθηκες ποιος θα παει να κανει οικογενεια? Δεν ειμαστε στο `50 που ο κοσμος εκανε παιδια

και κοιταγε να εχει ενα πιατο φαι τη μερα απλα για να τα ταισει.

 

Ξέρεις πόσα παιδιά δεν θα κάνουν οικογένεια ποτέ τους, διότι απλά δεν θα έχουν φράγκο? και δυστυχώς θα είναι και στο κουτί μέχρι τα 40.

 

Ο αριθμος φιλων και γνωστων που ειχαν μια αξιοπρεπη ζωη με δικο τους σπιτι και με την κριση αναγκαστηκαν και γυρισαν

στο πατρικο ειναι πολυ μεγαλος. Βεβαια για να λεμε του στραβου το δικαιο η κριση εδωσε το αλλοθι σε πολλα ρεμαλια

να κοπροσκυλιαζουν σε βαρος των δικων τους.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΚΑΜΙΑ

 

διότι το πρόβλημα δεν είναι τα λεφτά που χρωστάμε αλλα το κράτος που έχουμε που σας έχει γραμμένους (τους νέους), τους μεγαλύτερους μας έχει για να πληρώνουν μέχρι πτώσης. Εαν θες αισιοδοξία μακάρι να την βρείς και να μου την πεις και εμένα.

 

Διότι στα σχολεία της περιοχής μου τα παιδιά κάνουν μάθημα με -2 βαθμούς στο σχολείο. Διότι οι γονείς τους δεν έχουν ουτε 1 ευρώ να τους δώσουν για τυρόπιτα. Και εγώ απο πολύ φτωχή οικογένεια προέρχομαι αλλα 1 ευρώ μου το έδιναν. Διότι δεν υπάρχουν βιβλία. Διότι για πρώτη φορά στα πανεπιστήμια παιδιά ξεγράφονται για να πάνε έξω. Αρα φίλε μου εαν χάσω την νέα γενιά που ή θα υποστεί μακροχρόνια κατάθλιψη ή θα φύγει έξω έχω τελειώσει σαν εθνος. Πάπαλα μάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για μισθούς πέινας ιδιαίτερα για κάποιον που ξεκινάει, είναι μια πραγματικότητα ή μάλλον θα έρθει (έτσι λένε), αλλά υπάρχουν και αρκετοί, ναι είναι αρκετοί που και τώρα βγάζουν πολλά λεφτά. Επίσης υπάρχουν αρκετοί που παίρνουν αξιοπρεπούς μισθούς...Οι υπόλοιποι μάλλον για το κράτος είναι παράπλευρες απώλειες, λίγο περισσότεροι λίγο λιγότεροι δεν έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Τι ζόρι τραβάτε φίλοι μου εσείς οι 2 με τις καφετέριες τα μπαράκια και την νυχτερινή ζωή της Αθήνας;

 

Έτσι είμαστε εμείς...

Ας μπορούμε να δουλέυουμε να παράγουμε ότι πρέπει να παράγουμε και ας τα πίνουμε και ας γλεντάμε όσο θέλουμε εμείς.

 

Σιγά μην γίνουμε σαν τους Ιταλούς να διασκεδάζουμε στις πλατείες και στα πάρκα...

δεν είναι το πρόβλημα τα μπαράκια,

το πρόβλημα είναι πως στην Ελλάδα με καιρό χαρά θεού έχουμε συνδέσει τη διακέδαση μονο με την κατανάλωση

αυτή είναι μια κακιά νοοτροπία γενικότερα άσχετα με την κρίση

 

πρέπει να ξεμάθουμε αυτήν την κακιά συνήθεια

 

φίλε αιθηλάινιο έχουμε χάσει στην Κάρυστο τουλάχιστον 10 νέους ανθρώπους (17 - 25 χρονών) τον τελευταίο χρόνο από δυστυχήματα με σουρομένους οδηγούς

ναι αυτό είναι εξοργιστικό!!!

και ακούς και κάτι ατάκες από σουρωμένους 'δεν με πιάνει' κα

αφού ρε φίλε δεν σε πίανει τότε γιατί πινεις;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.