Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Γουστάρω που πεινάμε και παμε για χρεοκοπία.

Και για μια ακόμη φορά ρωτώ.

Θα μπει φυλάκα κανένας πολιτικός ή θα ακούω αερολογίες και αεροπλανικά ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος θα τους βάλει φυλακή και ποιος θα τους δικάσει;

Αν δεν αλλάξει χέρια η εξουσία δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω να καταρρεύσει η "δήδεν" δικαστική εξουσία, και μετά να δω στις φλόγες όλα τα σπίτια των πολιτικών.

Αν δεν δω μερικά δικαστάκια στο σύνταγμα παλουκωμένα δεν θα ησυχασω ποτέ.

Αν δεν δω Άκηδες φυλάκα δεν θα ησυχάσω ποτέ.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις στις 10.45 στην ΝΕΤ στην Στάη παραδέχτηκαν και επιβεβαίωσαν ΟΤΙ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΛΕΦΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΤΜ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .

Δυστυχώς σε όλο το κέντρο εν οψει ταραχών και μη, τα ΑΤΜ είναι άδεια (Κανιγκος, Ομόνοια κλπ) δεν είναι χθεσινοβραδυνό.

 

Μάλιστα επειδή σήμερα έτυχε και πήγα τράπεζα οι υπάλλοιλοι σχολίαζαν για μια τράπεζα που ξηλώσαν το ΑΜΤ ... αλλά δεν έδωσα σημασία για να θυμάμαι αν είχαν μέσα λεφτά ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Mιλάνε γιά ΑΤΜ σε όλη την Ελλάδα , όχι μόνο στις πόλεις .

 

Τέντ78 σε βλέπω πολύ σίγουρο σε αυτά που λές . Το 78 στο νικ σου λογικά είναι το έτος γέννησης . Εγώ είμαι αρκετά μεγαλύτερος . Τυχαίνει λοιπόν να έχω 2 κολλητούς φίλους σε πολύ υψηλές θέσεις σε 2 τράπεζες . Και αυτοί είναι μπερδεμένοι . Κανείς δεν γνωρίζει τι θα συμβεί την κακιά ώρα .

 

Μην είσαι λοιπόν τόσο απόλυτος . Εγώ απλά μιλάω γιά αμυντική οδήγηση σε γλυστερούς δρόμους και δεν έχω ιδεολογικές η άλλες αγκυλώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Ζαβι μπορείς να μου πείς ακριβώς τι προτείνεις γιά την χώρα και όχι ατομικά γιά τον καθένα μας ?

 

φιλε BAS

 

Δεν εχει σημασια αν αυτο που προτεινω ειναι πρακτικως καλυτερο η χειροτερο απο την υπαρχουσα κατασταση. Σημασια εχει οτι εγω ατομικα πλεον ως πολιτης δεν γουσταρω πλεον να ειμαι πολιτης της ευρωζωνης, οταν τιθενται τετοια διλημματα: ή χρεωκοπειτε, ή σας τον φοραμε για δεκα γενεες. Εγω ποτε δεν ειπα σε κανενα πολιτη της ευρωζωνης ή το βουλωνεις ή σου γαμω το σπιτι. Και δεν γουσταρω να το λενε σε μενα. Να πανε στο διαολο ολοι, με τετοιες προυποθεσεις. Πιο τιμιο το θεωρω να ελεγαν "ακουστε παιδακια των ελ και των εψιλον και του ξενιου διος, βαρεθηκαμε το παραμυθι σας, δεν κανετε για αυτα τα σαλονια, δεν την κανετε προς ανατολας σιγα-σιγα? ΔΕΝ εχετε εναλλακτικες, ΔΕΝ σας δινουμε λεφτα αλλαων κοροιδων ευρωπαιων φορολογουμενων για να πληρωνετε χαογιακαδες", παρα αυτη η ληστεια που γινεται καθε 3 κ λιγο: εκλεψαν τα ταμεια, εκλεψαν καταθεσεις, εκλεψαν βιωτικο επιπεδο, ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ???? Κανενα ανταλλαγμα φιλε, το να μου παρουσιαζουν το κουρεμα ως κατορθωμα ειναι το λιγοτερο απατεωνια, ειναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτα αυτα που κουρευονται και οχι γραβατωμενων κολαρων χαρτογιακαδων της wall street.

 

Να πανε για στειρωση ΟΛΟΙ τους, να αφανιστει το γενος τους απο προσωπου γης, που θα μου παιξει το παιχνιδακι του εκβιασμου ακομα και το ραμολιμεντο ο Κακλαμανης. Στ @@ μου προσωπικα τι θα γινει, θα τρωω πευκοβελονες περιμενοντας το νεο αφεντικο μου, τους Ρωσους ή τους Κινεζους, που θα μου τον φορμαρουν πιο ελαφρα, ωσαν πολιτης προτεκτορατου, οπως μου αξιζει , ολοκληρες γενεες ματωσαν για να καταφερουμε να ειμαστε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πολιτες προτεκτορατου, και οχι στημενες κοτες χωρις λιπαντικο και με εκβιασμους, "αν δεν μου κατσεις εσυ θα σκισω τον πατερα σου, τη μανα σου και τα παιδια σου"

 

ΟΧΙ ΦΙΛΕ, αυτα δεν τα δεχομαι πλεον. Ειχαμε ευκαιρια να εξυγιανουμε αυτο το βοθρο εδω και 2 χρονια, δεν το καναμε, ας γυρισουμε ολοι στα χωρια μας με καντηλι απο λιπος προβατου. Και οποιος τολμησει να μιλησει για βυσματα και δημοσιο, διαπομπευση στην πλατεια του χωριου και εξορια. Τα δικα μου λεφτα του ΤΣΜΕΔΕ φιλε εγω ΔΕΝ τα κουρευω, ας βαρεσει οποιο κανονι θελει, εγω γουσταρω να μου τα χρωστανε και οχι να "κουρευονται" για λογαριθμικες παπαριες δεικτων και πρασιναλογα.

 

Λαικιζω, δεν με ενδιαφερει πλεον, ΘΕΛΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΑΤΟΚΑ ΠΙΣΩ. ΑΤΟΚΑ. Α-Τ-Ο-Κ-Α Π-Ι-Σ-Ω , δεν πα να πεθανουν 1.000.000 γεροι απο ελλειψη φαρμακων. Δεν ψηφιζα εγω δικομματισμο. Και φυσικα μιλαω για την παρτη μου και μονο.

 

Και απο τη χωρα αυτη δε φευγω εγω, θα γδαρω ζωντανο οποιο προσκυνημενο βρω μπροστα μου πλεον.Η υπομονη εχει και τα ορια της. σε αυτο το σταδιο δεν μιλαμε πολιτισμενα πλεον, εγω ως πολιτης ειμαι ΑΡΡΩΣΤΟΣ πολιτης και θελω το φαρμακο μου για να γινω καλα: ΘΕΛΩ ΑΙΜΑ, ειμαι ο Βάμπιρας των Εξαρχειων.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

BAS, ναι το '78 είναι το έτος γέννησης. Φυσικά, δε γράφω χωρίς σεβασμό απέναντί σου και τα όποια ιδεολογικά πιστεύω σου, ούτε με ενοχλούν, ούτε έχω και λόγο να αμφισβητώ το ανοιχτό σου πνεύμα, αφού σε θεωρώ έναν πολύ καλό και ψύχραιμο συνομιλητή.

 

Μη μου μιλάς άλλο για τραπεζικούς!!! Τέσσερα μέλη στην οικογένειά μου είναι αρκετά!!! :)

 

Ας κάνουμε δύο υποθέσεις εργασίας λοιπόν για αυτά, που ειπώθηκαν στη ΝΕΤ. (Εκεί δεν είναι τώρα η Στάη;)

 

Πρώτη υπόθεση εργασίας: Οι τράπεζες στις μεγάλες πόλεις δεν ανεφοδίασαν τα ΑΤΜ για λόγους ασφαλείας και για τον φόβο επεισοδίων. Η εμπειρία μου μάλλον το επιβεβαιώνει αφού χθες και σήμερα έβγαλα λεφτά από το ΑΤΜ της πόλης μου, που είναι μικρή και φιλήσυχη μέχρι αηδίας (η πόλη).

 

Μπορώ όμως να θεωρήσω ότι ήταν η εξαίρεση στον κανόνα, οπότε πάμε στη

 

Δεύτερη υπόθεση εργασίας: Τα ΑΤΜ όλης της χώρας (με εξαίρεση την πόλη μου) στέγνωσαν από λεφτά χθες την Κυριακή α) Επειδή όλοι πλάκωσαν να βγάλουν λεφτά μη και γυρίσουμε στη δραχμή, β) Επειδή δεν υπήρχε σάλιο στα χρηματοκιβώτια των τραπεζών.

Από τα συμφραζόμενα του ποστ σου δεν ξέρω αν εννοείς το 2α ή το 2β, βασικά το 2β είναι λίγο απίθανο να το εννοείς.

 

Πάντως στο κέντρο της Αθήνας δε νομίζω να προσπάθησαν και πολλοί να κάνουν ανάληψη, τουλάχιστον όχι με κάρτα! ;)

Επίσης, σε πολλές πόλεις, τα ΑΤΜ είχαν καλυφθεί με σιδερένια προπετάσματα, για να μην τα καταστρέψουν και φυσικά όχι επειδή δεν υπήρχαν λεφτά.

Θα ακούσεις πολλές φήμες αυτή την περίοδο. Ψυχραιμία γιατί όσα ακούμε από την τηλεόραση είναι τόσο διαστρεβλωμένα, που δεν αξίζει ο κόπος να ασχολείσαι. Προσωπικά έχω πάνω από πέντε χρόνια, που δεν παρακολουθώ ειδήσεις και talkshow στην τηλεόραση και έχω βρει την ηρεμία μου και την υγειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι μας νοιαζει φιλε ted το τι εγινε με τα ΑΤΜ? Λες να σωνομασταν με 500 ευρω? Ακομη και στη σταση πληρωμων, χρημα κυκλοφορει, λιγο μεν, αλλα κυκλοφορει. Οποιος ετρεξε να σηκωσει ρευστο ειναι το λιγοτερο αστειος, διοτι μαλλον δεν καταλαβαινει την κατασταση.

 

Και προφανως δεν προσβαλει κανεις κανενα, η οργη τουλαχιστον η δικη μου δεν απευθυνεται σε συνομιλητες, απευθυνεται στους εκπροσωπους της δημοκρατιας του πρωην προτεκτορατου, νυν αποικιας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορίνα, o BAS είχε μια απορία, να μην το συζητήσουμε; Α, και το όριο ανάληψης για μία ημέρα νομίζω είναι γύρω στα 1400 ευρώ 2*700, μιας και το 'φερε η κουβέντα. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος! Who gives a shit! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.