Μετάβαση στο περιεχόμενο

αδεια σε ισχυ - νομος 4014


Recommended Posts

Εχω μια περιπτωση που η αδεια ειναι του 2004 αυτη πηρε ισχυ επ'αοριστον ,αλλα δεν εχουν πληρωθει επιβλεψεις για να κλεισει και ειναι με το εγοταξιακο ρευμα.

Εγινε αυτοψια απο το ΙΚΑ πριν τις 28/07/2011, η κατασκευη ηταν τελειωμενη αλλα ειχε αυθαιρεσιες οπως π.χ. ξεμπαζωμενο υπογειο ,το ικα τον εγραψε για αυτες τις αυθαιρεσιες....

 

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορουμε να τακτοποιησουμε τις αυθαιρεσιες αυτες και μετα να κλεισει η επιβλεψη στην πολεοδομια...? σημειωνω οτι δεν υπαρχει υπολοιπο δομησης...

Και επισης αν μπορει αλλος μηχανικος απο αυτον που ειναι επιβελποντας να τακτοποιησει τις αυθαιρεσιες με τον 4014 ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα να αναλάβει άλλος μηχανικός το Ν.4014/2011.

Η επίβλεψη στην πολεοδομία δεν πρόκειται να κλείσει πάντως αν δεν πληρωθεί ο μηχανικός για την επίβλεψη.

Στην πολεοδομία Παλλήνης μου δίνουνε (είναι σε εξέλιξη) επ' αόριστο παράταση ισχύος για άδεια με αυθαιρεσίες που δηλώθηκαν με τους δύο νόμους (ημιυπαίθριοι και αυθαίρετα) και χωρίς υπόλοιπο δόμησης. Είμαι στα μηχανολογικά τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

δες και εδώ την νέα εγκύκλιο http://www.michanikos.gr/topic/26845-%ce%9d4014-%ce%95%ce%b3%ce%ba%cf%8d%ce%ba%ce%bb%ce%b9%ce%bf%cf%82-1-722012/page__fromsearch__1

 

σε ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζω οτι γινεται να αναλαβει αλλος μηχανικος ,

απο πολεοδομια μου ειπαν σημερα οτι γινεται απλα πρεπει ο επιβλεπων οταν πληρωθουν οι επιβλεψεις στην τεχνικη του εκθεση να περιλαβει και τις αυθαιρεσιες που κατασκευαστηκαν με τον ν.4014/2011

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.