Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το χάσαμε το οικόπεδο πατριώτη!


JTB

Recommended Posts

Ιδιοκτησία στη Σαλαμίνα... Οικόπεδο με αυθαίρετο κτίσμα το οποίο μπαίνει στο σχέδιο και ξαφνικά, γίνεται κοινόχρηστος χώρος!!!

Η ιδιοκτήτρια δεν το παίρνει χαμπάρι παρά μόνο όταν είναι πολύ αργά, όταν έχει περάσει η δυνατότητα ένστασης...

Το θέμα έχει παγώσει 2 χρόνια τώρα, με τη προφανή απάντηση του δήμου "δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσα για αποζημίωση και δεν υπάρχει αντίστοιχο οικόπεδο"

 

Προφανώς κάτι πρέπει να γίνει.... Τί ακριβώς συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις;;; Οι γνώσεις μου σε αυτά είναι από μηδαμινές έως ανύπαρκτες

Επειδή όμως μου ανέφερε ότι έχει κυρωθεί η Π.Ε., υποθέτω ότι μόνη λύση είναι η αποζημίωση...

 

Από την άλλη,δεν είναι εύκολο να πιστέψω ότι....

1. Οικόπεδο έκτασης περίπου 500τ.μ. εξαφανίζεται!

2. Οικόπεδο με κτίσμα ρυμοτομείται όλο!

 

Τώρα...η προφανής εργασία τουλάχιστον για μένα ή για τον όποιο συνεργάτη, θα είναι φαντάζομαι...

1. Παίρνω παλιό τοπογραφικό και συμβόλαιο...

2. Πηγαίνω στο Δήμο και ακούω τη δική τους εκδοχή...

3. Αν μπορεί να λήξει εκεί, καλώς... αν όχι, πηγαίνει σε δικηγόρο η κυρία;

 

Ποιές οι προτάσεις σας; Μπορείτε μια πρώτη εκτίμηση χρέωσης με pm???

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια από τους ειδικούς;;;

Κάτι να της πώ της γυναίκας βρε παιδιά, περιμένει τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

απάντηση του δήμου "δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσα για αποζημίωση και δεν υπάρχει αντίστοιχο οικόπεδο"

 

Αν έχει κυρωθεί η Π.Ε., ποιά είναι η αποζημίωση; Εννοώ είναι λογικό και ικανό ποσό;

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Aπλά μέχρι να αποζημιωθεί μένει μέσα και περιμένει . Εχω και εγώ αντίστοιχη προσωπική περίπτωση σε επαρχιακή κωμόπολη που οικόπεδο 2 στρεμμάτων εντός οικισμού έγινε πάρκο πόλης , μου έδωσαν πιό δίπλα ένα οικόπεδο 450 τμ και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω και την εισφορά , ενώ μου χρωστάνε τα λεφτά των υπόλοιπων τμ , τα οποία θα τα πάρω κάποτε .

 

Αυτά λοιπόν ξέρω από προσωπική εμπειρία . Γιά πιό επιστημονικά , κάποιος συνάδελφος τοπογράφος θα μας ενημερώσει .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κυρωθεί η Π.Ε., ποιά είναι η αποζημίωση; Εννοώ είναι λογικό και ικανό ποσό;

Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι θα είναι αναντίστοιχη της αξίας του οικοπέδου...

 

 

Aπλά μέχρι να αποζημιωθεί μένει μέσα και περιμένει . Εχω και εγώ αντίστοιχη προσωπική περίπτωση σε επαρχιακή κωμόπολη που οικόπεδο 2 στρεμμάτων εντός οικισμού έγινε πάρκο πόλης , μου έδωσαν πιό δίπλα ένα οικόπεδο 450 τμ και τώρα μου ζητάνε να πληρώσω και την εισφορά , ενώ μου χρωστάνε τα λεφτά των υπόλοιπων τμ , τα οποία θα τα πάρω κάποτε .

 

Ευχαριστώ... ελπίζω να μας διαφωτίσει κάποιος τοπογράφος...Ειδικά για τα ερωτήματα της εξαφάνισης του οικοπέδου...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, ειχες γηπεδο εκτος σχεδιου και οχι οικοπεδο και παντα διετρεχες τον κινδυνο να γινει κοινοχρηστο εν ολω ή εν μερει με την ενταξη του στο σχεδιο. Ειχες την ατυχια με την ΠΕ να ρυμοτομειται εξ ολοκληρου. Τα δικαιωματα σου αναφερονται ρητα στον 1337/83 αρθ. 12 παρ. 7α,7β και 7δ. Δηλ.μενεις μεσα μεχρι να σε αποζημιωσουν Απλα, υποτιθεται οτι οι εισφορες σε γη ολων των γηπεδων της ΠΕ χρησιμευουν για να δινονται οικοπεδα σε αντικατασταση οσων απαλλοτριωνονται γι αυτο και ομελετητης φροντιζει να μην ειναι ελλειματικη η ΠΕ. Για δες με τον Δημο μηπως υπαρχουν τιποτε δικα του υπολοιπα....Μια μορφη πίεσης προς τον Δημο ειναι να ζητησεις εσυ τον ορισμο τιμης μοναδας αποζημιωσης

Link to comment
Share on other sites

....

....

 

Προφανώς κάτι πρέπει να γίνει.... Τί ακριβώς συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις;;; Οι γνώσεις μου σε αυτά είναι από μηδαμινές έως ανύπαρκτες

Επειδή όμως μου ανέφερε ότι έχει κυρωθεί η Π.Ε., υποθέτω ότι μόνη λύση είναι η αποζημίωση...

...

...

 

Ποιές οι προτάσεις σας; Μπορείτε μια πρώτη εκτίμηση χρέωσης με pm???

 

Εργασία ως προς τι?

«τακτοποίηση» με 4014?

Πώς να «διορθώσει» την ΠΕ για να γλυτώσει το οικόπεδο της?

Πώς να αποζημιωθεί?

Αν συνεχίζει να κατοικεί εκεί και για πόσο?

 

(Γενικά σου λέω ότι θα είναι απο τις ισορίες που τραβάνε χρόοονια πολλά, με αβέβαια αποτελέσματα)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αποζημίωση γιά αυθαίρετο κτίσμα δεν προβλέπεται . Να το τακτοποιήσει , ειδικά αν είναι παλαιό δεν έχει νόημα . Η τιμή αποζημίωσης είναι τουλάχιστον η τιμή που όρισε ο μελετητής κατά την ένταξη και βάσει αυτής πληρώνονται οι εισφορές σε χρήμα .

Link to comment
Share on other sites

@dimirtrisGM : Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω...

 

@Didonis: Βασικά επειδή έχω καεί από υποθέσεις "ψαξίματος" σε διάφορα παράξενα, ψάχνω ένα εύλογο ποσό για τη διερεύνηση... Θα ξεκινήσω με μια επίσκεψη στο δήμο για να έχω μια σαφή εικόνα της κατάστασης.

 

@BAS: Εσύ θα τακτοποιούσες κτίσμα σε οικόπεδο όπου αμφισβητείται η κυριότητά σου; Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τα περί οικοπέδου και μετά όλα τα άλλα.

 

Επειτα από σημερινή επικοινωνία μου, σας παραθέτω στοιχεία...

 

1. ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 1996

2. ΚΤΙΣΜΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΤΟ 1997

3. ΠΡΑΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟ 1999 (ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΦΕΚ) - ΑΡΑ ΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ

4. ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2008

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ : ΟΙΚΟΠΕΔΟ 590τ.μ. ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 130τ.μ.

 

Σχόλια:

Από το (3) καταλαβαίνω ότι αν κυρώθηκε πράγματι το 1999 η Π.Ε. τότε υπήρχε ως μελέτη, άρα πιθανώς ως Α΄ ανάρτηση το 1996 και έτσι μπορώ να φανταστώ τα χειρότερα... π.χ. ότι

κάποιος απατεώνας της πούλησε κάτι που γινόταν κοινόχρηστο... επίσης το 1997 αυτή έχτισε σε κοινόχρηστο χώρο άρα δε δικαιούται καμία αποζημίωση... και βέβαια ο μελετητής απαλάσσεται

από τις ευθύνες του αφού το κτίσμα δεν υπήρχε κατά τη περίοδο μελέτης...

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να μου λέει λάθος τις χρονολογίες γιατί το 1999 για κύρωση Π.Ε. στη Σαλαμίνα και 13 χρόνια μετά να μην έχει γίνει κάτι είναι πολύ.

Και αν τα λέει σωστά, τότε το (4) τί είναι;;; Αφου κυρώθηκε η Π.Ε. το 1999 τότε τί ένσταση να γίνει το 2008;

Αλλά το πιο παράξενο είναι : Πού πήγε το οικόπεδο;;; Γιατί δεν της δώθηκε άλλο;;; έστω να αγνοηθεί το κτίσμα... αλλά το οικόπεδο;;;

Αρα άμεσα στο δήμο για ενημέρωση και βλέπουμε...σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, σιγουρέψου σε πρώτη φάση για τις ημερομηνίες. Το 1999 μπορεί να έχει γίνει η πολεοδομική μελέτη και η πράξη εφαρμογής ή να κυρώθηκε πολύ αργότερα ή να μην έχει κυρωθεί ακόμα (ειδικά στην Σαλαμίνα, υπάρχουν πολλές τέτοιες πολεοδομικές ενότητες με μη κυρωμένες πράξεις εφαρμογής οι οποίες οικοδομούν με έκδοση οικοδμησιμότητας οπότε δεν υπάρχει πίεση για την κύρωση..).

Εάν έχει γίνει κύρωση της πράξης εφαρμογής όντως από το 1999 σε συνεννόηση με κάποιον δικηγόρο. μπορεί ο ιδιοκτήτης να ερευνήσει το ενδεχόμενο άρσης της ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης λόγω μη καταβολής αποζημίωσης σε εύλογο χρόνο.

Πάντως υπάρχει περίπτωση να χάθηκε το οικόπεδο και να δικαιούται ο ιδιοκτήτης χρηματική αποζημίωση ( υπάρχει μάλιστα πεδίο στην δήλωση ιδιοκτησίας που υπέβαλε - άν υπέβαλε- που δηλώνεις οτι δέχεσαι κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.