Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμα με μικροτερο εμβαδο σε σχεση με τα εγκεκριμενα σχεδια


Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω να δωσω βεβαιωση σε ακινητο που ενω στα συμβολαια, συσταση, εγκεκριμενα σχεδια πολεοδομιας αναγραφεται 130μ2,

το μετραω και βγαινει 110μ2.

προφανως τα υπολοιπα μετρα πηγαν απο την ανεγερση της οικοδομης στο διπλανο διαμερισμα

και ο ιδιοκτητης που το αγορασε ουτε το εχει καταλαβει ολα αυτα τα χρονια!

Μεταβολες στο εξωτερικο περιγραμμα της οικοδομης δεν υπαρχουν.

Πιστευετε οτι το καλυπτει η "τακτοποιηση" διαμερισματωσης" για να δωσω βεβαιωση?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρομοιο προβλημα για να δηλωσω την αυθαιρετη υπερβαση..

 

διαμερισμα στην αδεια γραφει 90τμ και το μετραω 78..πραγματι στο συμβολαιο της συστασης ορ.ιδιοκτησιας γραφει 78,5.

 

απο κει και περα ο ιδιοκτητης εχει κανει αλλα 15τμ δωματια...εγω πως βαζω τις υπερβασεις?

 

5τμ (συμφωνα με την αδεια) ή 15 τμ που ειναι και το σωστο;;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ξεκινήσετε έρευνα για να διαπιστώσετε που υπάρχει λάθος. Στη συνέχεια θα πρέπει να ενημερώστε την κατάσταση και μετά να προχωρήσετε στη διαδικασία έκδοσης βεβαίωσης ή σε ρύθμιση του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Το λαθος διαπιστωθηκε, ο πελατης ενημερωθηκε και θελω να προχωρησω σε τακτοποιηση.

Στην οικεια πολεοδομια μου ειπαν οτι πρεπει να βγει αδεια. Ουτε ΑΔΜΚ με καλυπτει!

Ωστοσο τωρα που προεκυψε η νεα εγκυκλιος σχετικα με τη "διαμερισματωση" ειπα μηπως με καλυπτει και γλιτωσω ολη τη διαδικασια και περιττα εξοδα του πελατη!!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις το νέο ΦΕΚ... Τελικά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις τέτοιες, περισσότερες απ'ότι πίστευα... έχω κι εγώ 2-3...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρομοιο προβλημα για να δηλωσω την αυθαιρετη υπερβαση..

 

διαμερισμα στην αδεια γραφει 90τμ και το μετραω 78..πραγματι στο συμβολαιο της συστασης ορ.ιδιοκτησιας γραφει 78,5.

 

απο κει και περα ο ιδιοκτητης εχει κανει αλλα 15τμ δωματια...εγω πως βαζω τις υπερβασεις?

 

5τμ (συμφωνα με την αδεια) ή 15 τμ που ειναι και το σωστο;;;

Εγώ θα το αντιμετώπιζα με άδεια νομιμοποίησης για τα 12 και ρύθμιση για τα 3τμ που απομένουν ή ρύθμιση για τα 15τμ στο σύνολό τους...έχει κάποια λογική νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

σε σημερινο ερωτημα στο ΤΕΕ περι του θεματος(αλλαγη διαστασεων μικροτερων απο την οικοδομικη αδεια) μου ειπαν να το δηλωσω στις λοιπες παραβασεις...με αναλυτικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.