Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμα με μικροτερο εμβαδο σε σχεση με τα εγκεκριμενα σχεδια


Recommended Posts

Τι να δηλώσεις στις λοιπές παραβάσεις...με αναλυτικό. Αυτό που δεν κατασκευάστηκε?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα αν το συμμεριζομαι η οχι.ουτε θεωρω αυτους στο ΤΕΕ ως αυθεντιες του νομου.μηχανικοι ειναι οπως εμεις.

απλα μεταφερω την απαντηση τους στο ερωτημα μου στους συναδελφους.εξεφρασαν την αποψη τους οτι απο την στιγμη που δεν ειναι οπως στην οικοδομικη αδεια αποτελει παραβαση και παει στις λοιπες παραβασεις.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον εγω εκανα λαθος..

 

90 τμ πρεπει να ειναι τα τετραγωνικα του οροφου...αρα μαζι με τη σκαλα...και 78 τμ το σπιτι..(οροφοδιαμερισμα)

 

καπως ετσι δεν παει;;

 

η αδεια ειναι του 81 και καποιος μου ειπε οτι το εγραφαν σαν μικτα τοτε, μαζι με τη σκαλα (ΔΕν εχω βγαλει καποια αδεια για να ξερω)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελικά τι γίνεται αν ενα διαμερισμα πολυκατοικιας είναι μικρότερο σε σχέση με το σχεδια της Ο.Α. (Εχει μπεί το διπλανο διαμέρισμα μέσα) δίνεται βεβα'ιωση ή πρέπει να τακτοποιηθεί με διαμερισμάτωση;

Link to comment
Share on other sites

10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια
της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων,
υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της
υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των
πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.