Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

δηλαδή δεν πειράζει να πληρώνω κρατήσεις για κάθε ιδιοκτήτη ξεχωριστώ ως προς την αμοιβή του τοπογραφικού? Θέλω να πω θα συμπληρώσω 3 έντυπα για κρατήσεις αντί για ένα

που αφορά το τοπογραφικό. δεν πειράζει? Κι επιπλέον το κάθε έντυπο θα αφορά δύο Α/Α έργων αμοιβών μαζί, ένα για ρύθμιση αυθαιρέτου κι ένα για μέρος αμοιβής τοπογραφικού.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτσε, τώρα κατάλαβα.

Έχεις κάνει στις αμοιβές, 3 έργα για τις τακτοποιήσεις και ένα ακόμα έργο για το τοπογραφικό.

Έχεις κόψει 3 ΑΠΥ, τακτοποίηση και 1/3 τοπογραφικού.

Έχεις 3 συμβάσεις για τις τακτοποιήσεις και μία για το τοπογραφικό; Ή 3 συμβάσεις για τις τακτοποιήσεις μαζί με το τοπογραφικό;

Οι κρατήσεις αφορούν την απόδειξη που έχεις κόψει.

Έχω ζαλιστεί....

Συγνώμη αλλά το μυαλό δεν δουλεύει καλά τώρα...

Φοβάμαι να μην σε έμπλεξα περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

 Μια χαρά τα κατάλαβες. Έχω κάνει 3 συμβάσεις για τις τακτοποιήσεις μαζί με το τοπογραφικό. Και κρατήσεις έχω δώσει μόνο για τον έναν πελάτη μου και αφορούν την απόδειξη που του έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατησεις θα πληρωθουν για καθε δηλωση (= για καθε α/α εργου στο συστημα αμοιβων)

Το τοπογραφικο, εγω προσωπικα, θα το εβαζα σε εναν απο τους 3 ιδιοκτητες.

(διαφορετικα θα εχεις θεμα στο συστημα αμοιβων)

 

ΥΓ. Η αμοιβη τοπογραφικου γιατι να ειναι αλλο εργου? Πως θα βαλλεις α/α εργου στο συστημα του Ν4014?

 

ΥΓ2. Ασχετο ερωτημα με το παρον θεμα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Terry σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Κοίτα μετά από έρευνα καλώς ή κακώς κατέληξα ότι έτσι έπρεπε να κάνω στις αμοιβές. Στο σύστημα των αυθαιρέτων το έχω βάλει στα σχόλια ότι η αμοιβή του τοπογραφικού έχει άλλο Α/Α έργου και το μοιράζονται 3 ιδιοκτήτες. Το θέμα είναι τι κάνω τώρα ως προς τις κρατήσεις....Το τι θα ήταν καλό να είχα κάνει άστο τώρα, πάει έγινε...

Link to comment
Share on other sites

Τεσσερεις κρατησεις θα πληρωσεις.

 

Στο εργο του Τοπογραφικου εχεις βαλλει 3 ιδιοκτητες?

Αν ναι, στο εντυπο βαλλε και τα 3 ονομα και τονισε στην ΕΤΕ να τα γραψουν και τα 3, αν θελουν το κανουν.

Τελος!

 

Το σωστο ειναι: Εργο στο συστημα->Συμφωνητικο->Αποδειξη για το ποσο του συμφωνητικου->κρατησεις βασει α/α εργου->ΦΕΜ, ΦΠΑ βασει ΑΠΥ. Αν υπαρχουν αυτα δεν εχεις προβλημα.

Το οτι εσπασες το ποσο, δεν λεει κατι, αρκει στο εργο να ειναι και οι 3 ιδιοκτητες.

 

Εγω προσωπικα σου ειπα τι θα εκανα.

Σε εναν απο τους 3 θα εβαζα και το Τοπογραφικο.

Αν ειχες συμφωνησει η αμοιβη Τοπογραφικου να παει στα 3, τοτε κοψε αντιστοιχη ΑΠΥ (δλδ αμοιβη Δηλωσης Ν4014 + Τοπογραφικο / 3), απλα μονο στον εναν γραψε στην περιγραφη "αμοιβη Τοπογραφικου ΤΑΔΕ"

Και με τους πελατες θα εισαι οκ και φορολογικα θα εισαι οκ.

Εξηγησε τους μονο γιατι δεν υπαρχει στην περιγραφη το "τοπογραφικο".

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα ΑΠΥ (για αμοιβή Δήλωσης Ν 4014 + Τοπογραφικό / 3)

Όμως ΦΕΜ και κρατήσεις για κάθε α/α έργου και όχι για το ποσό της ΑΠΥ,  σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ εκ των προτέρων αν έχει απαντηθεί στα προηγουμενα (που δέν τα διάβασα ομολογουμένως όλα)  η εξής απορία μου:

 

Όταν έχουμε δήλωση αυθαιρέτων με 4014 που κάποια τακτοποιούνται και κάποια νομιμοποιούνται με έκδοση αδείας εντός τριετίας, θα υποβληθούν αμοιβές και συνεπώς κρατήσεις τόσο για τον 4014 όσο και για την Ο.Α. που περιλαμβάνει τρόπο τινά και την αποτύπωση των τακτοποιούμενων? Δεν είναι άδικο μην πώ μ@λ@κί@ να πληρώθεί το ίδιο πράγμα δύο φορές.? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.