Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Οχι ενταξει! Εννοουσα οτι θα εχω περιπτωσεις και στο μελλον οπου δεν θα υπαρχει επιφανεια σε κατοψη και αναρωτιεμαι τι να κανω. Να το αφησω μηδεν δε μ'αφηνει, αλλα οτιδηποτε αλλο ειναι λαθος ή μη αληθινο.. Οποτε;

 

Stek δε παιζει κανενα ρολο οντως αλλα σε περιπτωση ελεγχου αν ρωτησουν σε τι αντιστοιχουν αυτα τα τετραγωνικα δε θα υπαρχει απαντηση! Προσωπικα θα εβαζα (και μαλλον θα βαλω) 1μ2 αλλα ο συνεργατης δε το δεχεται.......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παραμένει αόριστο το ερώτημα. αν δεν σε καλύπτει ο αναλυτικός τότε τι;

πάντως πρέπει να λύσεις και το θέμα με το συνεργάτη

σε τ.μ. αν σε υποχρεώνει το σύστημα βάλε τα τμ κάτοψης των τοίχων με συντελεστή διαρρύθμισης. οπότε έχεις και "απάντηση" αν σε ρωτήσουν.

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Με είχε απασχολήσει και εμένα αυτό το θέμα σε περίπτωση ρύθμισης Ν. 4014/11 ενός ανοιχτού στεγασμένου χώρου με αναλυτικό προϋπολογισμό (κατηγ. 13) και αφού πρέπει να συμπληρωθούν τετραγωνικά εγώ έβαλα 0,1 μ2. Έτσι κι αλλιώς για τον υπολογισμό του προστίμου τα τετραγωνικά στη συγκεκριμένη παράβαση δεν παίζουν ρόλο. Μια άλλη λύση είναι να βάλει κανείς στο σύστημα αμοιβών τα τετραγωνικά της παράβασης της κατηγορίας 13 π.χ. τετραγωνικά στεγασμένου χώρου ή τετραγωνικά πλακόστρωσης, αλλά αφού δεν παίζουν ρόλο στον υπολογισμό του προστίμου, θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή να βάλεις μηδέν...

Link to comment
Share on other sites

imhotep εχει γινει μπερδεμα με τον αναλυτικο, δεν ηταν ποτε προβλημα μου ουτε αναφερθηκα σ΄αυτον! Εγω το θεμα το ειχα με το κουτακι οπου συμπληρωνουμε την επιφανεια!

 

Αρχικα ειχα βαλει και εχω τετραγωνικα της οψης του τοιχιου, αλλα ο συνεργατης δε του αρεσε... Λογικα θα το αφησουμε 1μ2 και προσωπικα προτεινω να αναφερθει κατι στη τεχνικη εκθεση ή οπου αλλου υπαρχει "διαθεσιμος" χωρος!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω πληρωσει μια μελετη στην εθνικη αλλα δεν πληρωσα τις εισφορες υπερ τεε. εχουν περασει 3 ημερες και δεν εχει ενημερωθει το συστημα αμοιβων με την τραπεζικη συναλλαγη. οχι οτι θα εχω καποιο προβλημα επειδη δεν εμφανιζεται ηλεκτρονικα , αλλα εχω απορια εαν δεν την περνανε επιτηδες επειδη δεν εχει καταβληθει και η εισφορα. ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ναι άμεσα την άλλη μέρα-αλλά πρίν κανένα 3-4/μηνο

Είχα όμως

και μια περίπτωση παλιά που μου ήρθαν 2.300.00 δρχ

από λάθος ΑΡΙΘΜΟΥ τραπέζης συναδέλφου (οι αριθμ λογαριασμών μας ήταν ακριβώς οι ίδιοι)

που τα επέστρεψα μετά από καμιά 10 ημέρες

και μια άλλη που δεν φαινόταν καλά ο λογ/σμός μου και γύρισαν στην ΕΤΕ της πόλης μου σε ένα κωδικό αριθμό της

(αυτά μου τα επέστρεψαν μόνο όταν  ενόχλησα εγώ την Τράπεζα- ενώ στην πρώτη περίπτωση με ενόχλησαν εκείνοι)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, σε ενόχλησαν εκείνοι διότι, όπως και εσύ τους ενόχλησες για το δικό σου θέμα, τους ενόχλησε ο συνάδελφος... Αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.