Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν4042/12: Σχετικά με πληθυσμό 2.000 και υπερβάσεις 5%


Recommended Posts

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου με υπέρβαση >5% σε παραδοσιακό οικισμό με ~1.900 πληθυσμό κατά την απογραφή του 2001 ενώ αντίστοιχα ο τότε καποδιστριακός δήμος είχε πληθυσμό ~4.500.

 

Με την απογραφή που έγινε πέρυσι ο πληθυσμός θα είναι πάνω από 2.000 (ο πελάτης κόβει τον λαιμό του ότι έχει αυξηθεί και το πιστεύω κι εγώ ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ πιθανό).

 

Έχουν βγει τα αποτελέσματα της περσινής απογραφής; Μπορεί να γίνει τίποτα με αυτή την περίπτωση;

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

φιλε δημητρη εχω παρομοια θεματα οπως και αρκετοι συναδελφοι πιστευω..περιμενω εδω και καιρο στους νεους νομους να πουν κατι για τις περιπτωσεις αυτες αλλα ματαια.το ΤΕΕ και οι συνδικαλιστες μας μενουν αμετοχοι στο θεμα των παραδοσιακων οικισμων σε σχεση με αλλα αλλα πρεπει να δοθει και μια λυση στους ανθρωπους αυτους που δε φανταζονταν οτι ξαφνικα μια καλη πρωια θα τους ελεγε ενα νομος οτι δε μπορουν να μεταβιβασουν τα ακινητα τους(εκτος του αστειου ποσοστου του 5%!!!)...και δεν εινα λιγοι..στα νησια μας και στα χωρια μας ειναι ολο παραδοσιακοι οικισμοι...εκτος αν ξερουν οτι θα καταληξουν στους γερμανους οποτε δε θα χρειαζεται τακτοποιηση.........

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προκύπτει ένα άλλο θέμα:

 

Ο πλήρως τακτοποιημένος χώρος με 3843 (αλλαγή χρήσης υπογείου από βοηθητικό σε κύριο), μετράει στην πραγματοποιημένη δόμηση για τον υπολογισμό του 5% ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

....Ο πλήρως τακτοποιημένος χώρος με 3843 (αλλαγή χρήσης υπογείου από βοηθητικό σε κύριο), μετράει στην πραγματοποιημένη δόμηση για τον υπολογισμό του 5% ή όχι;

όχι εγώ θεωρώ πως δεν μπαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.