Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματισμός μόνο με ΚΚΜ σε κτίριο του τριτογενούς τομέα


kotonos

Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλησπέρα!

 

Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα για να λύσω 1-2 απορίες που προέκυψαν αφού πήρα τα αποτελέσματα σχετικά με την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου που εξετάζω.

Αρχικά, να αναφέρω πως το κτίριο που μελετάω ανήκει στην κατηγορία των κτιρίων υγείας και κοινωνικής πρόνοιας και πως τη μία από τις δύο θερμικές ζώνες (αυτή για την οποία έχω την απορία), την έχω χαρακτηρίσει ως "κλινική". Πάμε τώρα σε αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Από τους υπολογισμούς που έκανε το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ με βάση τα δεδομένα που του έδωσα, προέκυψε πως το κτίριο ανήκει στην ενεργειακή κατηγορία Δ. Αυτό οφείλεται κυρίως στο γεγονός πως ο νωπός αέρας που παρέχουν οι ΚΚΜ + ο εξαερισμός στη θερμική ζώνη με το χαρακτηρισμό "κλινική" είναι περίπου ο μισός από αυτόν που προβλέπει η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010. Έτσι, αναγκάστηκα να ορίσω υποθετικό σύστημα μηχανικού αερισμού σύμφωνα με τις οδηγίες, το οποίο να καλύπτει το υπόλοιπο του νωπού αέρα.

Το ερώτημα μου είναι το εξής: Ξέρω πως οι ΚΚΜ λειτουργούν με ποσοστό ανακυκλοφορίας αέρα 0.7 (χειμώνα και καλοκαίρι), αλλά έχουν τη δυνατότητα λειτουργίας με οποιοδήποτε ποσοστό ανακυκλοφορίας από 0 έως 1. Μπορώ εγώ να θεωρήσω πως το ποσοστό ανακυκλοφορίας του άερα είναι πολύ μικρότερο (αν βάλω ποσοστό ανακυκλοφορίας 0.2 δεν χρειάζεται πλέον το υποθετικό σύστημα), ώστε το κτίριο να ανέβει ενεργειακή κατηγορία; Το σκεπτικό μου είναι πως αφού ούτως ή άλλως οι ΚΚΜ έχουν τη δυνατότητα αυτή χωρίς να γίνει καμία αλλαγή στο σύστημα, γιατί εγώ να μην την εκμεταλλευτώ, ώστε να μην με "τιμωρεί" ο ΚΕΝΑΚ για το νωπό αέρα;

Να σημειώσω πως ο μηχανικός που είναι αρμόδιος στο εν λόγω κτίριο μου είπε πως συνήθως ο νωπός αέρας των ΚΚΜ είναι στα επίπεδα του 30% επειδή οι μετρήσεις της ποιότητας του εσωτερικού αέρα από το BEMS που ελέγχει τις ΚΚΜ είναι ικανοποιητικές (τώρα, με βάση ποια κλίμακα και με ποια κριτήρια κρίνει το BEMS ικανοποιητικά τα επίπεδα του εσωτερικού αέρα δεν το ξέρω), αλλά υπάρχουν και φορές που το ποσοστό αυτό αυξάνεται, αν κάτι τέτοιο κριθεί απαραίτητο με βάση πάλι τις μετρήσεις του BEMS.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.