Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες Θερμότητας


vibob

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Βρίσκομαι στην διαδικασία ν' αλλάξω τον λέβητα πετρελαίου που εχω ,με μια αντλία θερμότητας Daikin υψηλών θερμοκρασιών που μπορεί να συνδεθει στα υπάρχοντα συμβατικά σώματα καλοριφέρ.Το σπίτι ειναι 100 τμ , ειναι ο επάνω όροφος μιας διπλοκατοικίας και ειναι καλά μονωμένο.

Τα χαρακτηριστικά της αντλίας ειναι

Εσωτερική Μονάδα

 

Λειτουργία Θέρμανση Διαστάσεις 705x600x695 μμ Κλίμακα θερμοκρασίας διερχόμενου νερού Θέρμανση: 25~80 °C Υλικό precoated sheet metal Χρώμα metallic grey

Εξωτερική Μονάδα

 

 

 

 

ERRQ014AY1.jpg Διαστάσεις 1,345x900x320 μμ Σχετική Ισχύς Θέρμανση: 14 kW Σχετική Αρχική Ισχύς Θέρμανση: 4.66 kW COP 3.00

Οι ερωτήσεις που εχω ειναι

 

1. Απο την εταιρεία μου λένε οτι ειναι φθηνότερο κατα 40%- 60% απο το πετρέλαιο. Ειναι αλήθεια?

 

2. Πόσα χρήματα περίπου να υπολογ΄ζω τον χρόνο ?

 

3. Τα 14 ΚW της αντλίας ειναι αρκετά για την θέρμανση του χώρου?

 

4. Εκτός απο την Daikin υπάρχει και κάποια αλλη εταιρεία που θα έπρεπε να τσεκάρω ?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

4. Ναι.

1-3. Κάθε κτήριο είναι διαφορετικών "χαρακτηριστικών" επομένως έχει μοναδικές απαιτήσεις σε ενέργεια και άρα μοναδικό κόστος. Για να υπολογίσεις όλα αυτά τα μοναδικά, να εκτιμήσεις αν σε συμφέρει να προβείς στην αντικατάσταση , αν η επενδυσή σου θα είναι αποδοτική και αν τα 14ΚW( 14kw όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 7 βαθμούς. Στην αθήνα π.χ φτάνει και -1) επαρκούν για τον χώρο σου χρειάζονται μελέτες. Άρα όπως καταλαβαίνεις και εσύ θα πρέπει να πας σε κάποιον μηχανολόγο μηχανικό.

Edited by woody
Link to comment
Share on other sites

1. Απο την εταιρεία μου λένε οτι ειναι φθηνότερο κατα 40%- 60% απο το πετρέλαιο. Ειναι αλήθεια? Επι της αρχής ναι.

 

2. Πόσα χρήματα περίπου να υπολογ΄ζω τον χρόνο ? Δεν ξέρω Μελέτη και Μέντιουμ για την ΔΕΗ

 

3. Τα 14 ΚW της αντλίας ειναι αρκετά για την θέρμανση του χώρου? Δεν ξέρω Μελέτη

 

4. Εκτός απο την Daikin υπάρχει και κάποια αλλη εταιρεία που θα έπρεπε να τσεκάρω ? Πολλές ανάλογα το πορτοφόλι σου και την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.