Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τσερκιών δοκών και υποστυλωμάτων


 
acnt

Recommended Posts

Επόμενο θέμα: Xρήση κουλούρας....

 

acnt τί εννοείς ως θέμα ''χρήση κουλούρας''??Αφού υποτίθεται ότι έτοιμο έρχεται ό,τι χρειαστούμε...

 

Αν κάνει ή δεν κάνει το στοιχείο που έχει φτιαχτεί από κουλούρα εννοείς?

 

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται εντυπωσιακό να φτιάχνονται στοιχεία οπλισμού από κουλούρα....

 

Αλλά τί επιστημονικό θέμα που μας απασχολεί άμεσα θες να συζητήσουμε πάνω σε αυτό?

 

Μήπως εννοείς τις μήτρες κ τις ραβδώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει ή δεν κάνει το στοιχείο που έχει φτιαχτεί από κουλούρα εννοείς?

Aκριβώς!

Κουλούρα aka φίδια στην πλάκα.... Η νέα μόδα που το μπαλκονισίδερο είναι tόσο ευθύγραμμο όσο η ακτογραμμή της χώρας μας και που σε Φ8 και Φ10 οι νευρώσεις υπάρχουν ως ίχνη μόνο ή ως... ξυράφια!

 

Kαι για τον Θώρακα από εδώ:

 

"Ο Αντισεισμικός οπλισμός ΘΩΡΑΞ είναι μια μορφή βιομηχανοποιημένου εγκάρσιου οπλισμού σκυροδέματος, που παράγεται από χάλυβα σε κουλούρα, με τη βοήθεια αυτόματων μηχανών, ώστε να σχηματιστεί τελικά κλωβός συνεχούς σπειροειδούς διαδρομής και πολύπλοκης μορφής. Το βήμα της σπείρας μπορεί να μεταβληθεί ανάλογα με τις ανάγκες της μελέτης, κατά τη διάρκεια της παραγωγής ή και της εγκατάστασης, εξασφαλίζοντας έτσι τη μέγιστη δυνατή οικονομία των υλικών. Ο χάλυβας από τον οποίο κατασκευάζεται είναι ποιότητας B500C σύμφωνα με τις απαιτήσεις του Προτύπου ΕΛΟΤ 1421. "

Link to comment
Share on other sites

Ε,εισαι υπερβολικός! :lol:

 

Τα μισά υπάρχοντα κτίρια στην Ελλάδα έχουν συνδετήρες 5αράκηδες/20-40 ΛΕΙΟΥΣ S220 από κουλούρα,όπως ακριβώς κ το χοντρό σύρμα και δεμένους με το χέρι χωρίς το παραμικρό εργαλείο κ εσύ ανησυχείς για το 8 αράκι?

 

Αυτά λοιπόν είναι τα λεγόμενα κτίρια που ''έχουν σειρά'' όπως είχε πει κ ο rigid!!!!!!!!!

 

:lol:

 

Ε,ρε κάτι πλάκες!!!!!!!!

 

Καλό είναι αυτό βέβαια για τη δουλειά....να υποχρεωσουμε όλο τον κόσμο για ανθρακονήματα....ΠΕΦΤΟΥΝ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ,ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΚΟΣΜΕ Κ ΚΟΣΜΑΚΗ ΝΑ ΤΑ ΕΝΙΣΧΥΣΕΤΕ!!!Θα βρώ βύσμα να βγω να τα λέω στον αέρα,σαν τον Καρύδη και τους φίλους μου τους ΒΑΝ....

 

ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑΤΑΑΑΑΑ!!!!!!!ό,τι πάρεις ΜΟΝΟ 100 (χιλιάρικα).!!!!!!!ΈΧΩ ΚΑΙ GUNITE,ΝΑ ΒΑΛΩ Κ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΚΥΒΙΚΑ?

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα τσέρκια που φαίνονται στην προηγούμενη φωτο, εδώ σε πιο κοντινό πλάνο για να δείτε τις επιφανειακές νευρώσεις. Δεν είναι εντελώς λείος ο οπλισμός.

 

qqwwqaqa.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Ο Αντισεισμικός οπλισμός ΘΩΡΑΞ είναι μια μορφή βιομηχανοποιημένου εγκάρσιου οπλισμού σκυροδέματος, που παράγεται από χάλυβα σε κουλούρα

 

εξου και γιατί το spiral πρέπει να είναι μόνο κυκλικό, δεν επιτρέπεται κάμψη,

επανακάμψη, επανευθυγράμμιση κλπ. (βλ. Βουλδικάρης και αντίστοιχο post σε άλλο topic)

 

edit: η ίδια δοκός είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ε,εισαι υπερβολικός!
Ι ντον'τ θινκ σοου! Να τους αφήσουμε τους μαντράδες λοιπόν να κάνουν ότι θέλουν!!! Πόσο είναι το Η των νευρώσεων, οέο; Όσο θέλουμε; Υπάρχει κανόνας-σχέση από την οποία προκύπτει συναρτήσει του Φ; Και τί γίνεται στα μηχανικά χαρακτηριστικά των οπλισμών που από κουλούρα τεντώνονται ή "πατιούνται"; Δεν ξέρω, πάντως επειδή ΜΙΑ φορά την πάτησα και πλακώθηκα με τον αντιπρόσωπο της εταιρίας που μου έφερε Φ8 από κουλούρα χωρίς να μου πει, ΔΕΝ πρόκειται να ξαναπάρω τίποτα από κουλούρα!!!

 

Και φυσικά zavi από την στιγμή που την ψάχνουμε τόσο εδώ μέσα, δεν θα συγκρίνουμε το πως πρέπει και πως είναι το καλύτερο με το τί ισχυε 30 χρόνια πριν...

 

Λιάκο κοίτα τα πάνω τσέρκια. Σου φαίνεται καλό το Φ10; Σου πάω και στοιχιμα πως το νύχι σου δεν "πιάνει" σε αυτές τις νευρώσεις. Τσέκαρε το μόλις μπορέσεις... Ακόμα και οι κάτω οπλισμοί είναι κουλούρα, γι'αυτό και γυαλίζουν οι νευρώσεις οι οποίες έχουν τσαλαπατηθεί....

Στην τελική πείτε μου 1 λόγο για να ψωνίσω κουλούρα... Γιατί; Δια να μεταφέρουν πιό πολύ, πιό εύκολα και πιό οικονομικά το εμπόρευμα; Με άλλα λόγια για να βγάζουν λεφτά στην πλάτη μου; Εδώ λέμε να εκσυγχρονιστούμε, θα γυρίσουμε σε πρακτικές του χθες;

Link to comment
Share on other sites

"Ο Αντισεισμικός οπλισμός ΘΩΡΑΞ είναι μια μορφή βιομηχανοποιημένου εγκάρσιου οπλισμού σκυροδέματος, που παράγεται από χάλυβα σε κουλούρα, με τη βοήθεια αυτόματων μηχανών, ώστε να σχηματιστεί τελικά κλωβός συνεχούς σπειροειδούς διαδρομής και πολύπλοκης μορφής.

 

εξου και γιατί το spiral πρέπει να είναι μόνο κυκλικό, δεν επιτρέπεται κάμψη,

επανακάμψη, επανευθυγράμμιση κλπ. (βλ. Βουλδικάρης και αντίστοιχο post σε άλλο topic)

 

 

Φυσικά στο ίδιο άρθρο επενέρχεται και λέει ότι "Σε κουλούρες είναι δυνατόν να παραχθούν και να παραδοθούν χάλυβες μέχρι τη διάμετρο των Φ16.... για το λόγο αυτό χρησιμοποιούνται κατά προτίμηση στην προκατασκευή και στα προιόντα τυποποιημένης παραγωγής (πλέγματα,εσχάρες κ.λ.π.)". Αρα δεν το αποκλείει, απλά αναφέρεται για ΗΔΗ διαμορφωμένες με ΚΑΜΨΗ οπλισμούς για τους οποίους προτείνει να μην επανευθυγραμμίζονται και χρησιμοποιούνται!!

Link to comment
Share on other sites

@acnt;

 

Μα το λέει " κατά προτίμηση ... δηλαδή σε (πλέγματα,εσχάρες κ.λ.π.) ", αν και δεν αποκλείει και τον διαμήκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.