Μετάβαση στο περιεχόμενο

σχέδιο οικισμού "Αμόνι" Κορινθίας


ethan

Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι....

μήπως έχει κανείς το σχέδιο του παραπάνω οικισμού σε ψηφιακή μορφή... ?έχω ένα παλιό αντίγραφο, αλλά είναι σε χάλια εκτύπωση....

Link to comment
Share on other sites

αφού η προσπάθεια για το ρυμοτομικό σχέδιο απέτυχε..... μήπως γνωρίζει κανείς τιμή ζώνης για τον παραπάνω οικισμό(ανήκε στον δήμο Σολυγείας και με καλλικράτη στον Κορινθίας.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δλδ ενώ είναι εντός σχεδίου, δεν έχει οριστεί αντικειμενική αξία και πας με ελάχιστη τιμή ζώνης δήμου σολυγείας.Καλά κατάλαβα...???Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω σίγουρα...?

Link to comment
Share on other sites

δήμος Σολυγείας δεν υφίσταται πλέον, είναι δήμος Κορινθίων. Η ελάχιστη τιμή ζώνης που πρέπει να χρησιμοποιηθεί είναι της περιφερειακής ενότητας, δηλαδή του πρώην νομού κορινθίας που είναι 550.

 

αυτό είναι από ν.4014/2011 μετά από τροποποιήσεις:

 

 

7.α. Για τα ακίνητα τα ευρισκόμενα στην ηπειρωτική Ελλάδα και στα νησιά Κρήτη και Εύβοια,

στην περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης σύμφωνα με το σύστημα των αντικειμενικών

αξιών του Υπουργείου Οικονομικών στην περιοχή του ακινήτου, για τον υπολογισμό της αξίας των

κτισμάτων λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην τοπική ή δημοτική

κοινότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο και εάν δεν έχει καθοριστεί σε αυτή, η ελάχιστη τιμή ζώνης

που ισχύει στην περιφερειακή ενότητα, όπου βρίσκεται το ακίνητο.

 

εγώ καταλαβαίνω πως επειδή τιμή ζώνης για το Αμόνι ή το Σοφικό δεν έχει οριστεί, ούτε καν από παλιά, τότε πάμε κατ' ευθείαν στην ελάχιστη της περιφερειακής ενότητας,

Link to comment
Share on other sites

farmaki blogspot μυρίζει εδώ... :smile: Ευχαριστώ για την βοήθεια... Εφόσον δεν έχει οριστεί τιμή ζώνης για το αμόνι, τότε πας με 550 όντως...Απλά δεν γνώριζα αν είχε οριστεί ή όχι καθώς παντού αναφέρουν για Σοφικό, ενω το αμόνι σαν συνεταιρισμός πίστευα ότι έστω θα είχε τιμή ζώνης...Εδώ δεν εχει νερό θα μου πεις...

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν κανω λαθος,

 

αλλα αν εν τελει ειναι εκτος σχεδιου....

 

μηπως πρεπει να υπαρχει διαπιστωτικη για το 10%

 

για να παρει ή οχι την ελαχιστη του Δημου ????

Link to comment
Share on other sites

είναι οικισμός συνεταιρισμού που έχει όρους δόμησης και εγκεκριμένο σχέδιο, έχω βγάλει άδεια για το Αμόνι, φαντάζομαι πως δεν μπορεί να θεωρηθεί εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.