Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις συστάσεις σας.
Δεν νομίζω ότι ο ιδιοκτήτης του σπιτιού θα το κατεδαφίσει ή έστω θα κάνει κάποια άλλη ενέργεια για να το βελτιώσει.
Παρά την αξιοσέβαστη ηλικία του, το σπίτι είναι συμπαγές, σε καλή κατάσταση, είναι φροντισμένο και χρειάζεται τρέχουσες επισκευές.
Το νόημα όλων των πονοκεφάλων είναι να υποδιαιρέσεις το οικόπεδο και να αφήσεις τον δεύτερο ιδιοκτήτη να χτίσει το σπίτι του.
Στο τμήμα του κτιρίου που εισέρχεται στην επικράτεια του δεύτερου ιδιοκτήτη, υπάρχει μια μικρή τουαλέτα.
Νομίζω ότι θα συμφωνήσουν μεταξύ τους πώς να χρησιμοποιήσουν αυτά τα 4 τ.μ.))
Σε κάθε περίπτωση, θα τους παρέχω όλες τις πληροφορίες και τις επιλογές για σχεδιαστικές λύσεις.
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω να δείτε τον πίνακα χιλιοστών που έφτιαξα.

Εκανα οριζοντια συσταση επι καθετου ιδιοκτησιας.

Σας ευχαριστω!

ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΕΠΙ ΚΑΘΕΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΛΗΜΝΟΣ ΟΚ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σε οικόπεδο εντός σχεδίου με 2 ιδιοκτήτες και ποσοστά 60-40 εξ αδιαρέτου θα κατασκευαστούν 2 κτίρια και θέλουμε να κάνουμε σύσταση καθέτων με 3 κάθετες. Η 3η κάθετη θα είναι μια στενόμακρη λωρίδα που καταλαμβάνει τη πρασιά του οικοπέδου και θα έχει ποσοστό 50-50 εξ αδιαρέτου με 10 χιλιοστά επί του όλου οικοπέδου (ο λόγος είναι λίγο πολύπλοκος για να δημιουργηθρί μια λωρίδα διέλευσης οχημάτων). Αυτή είναι μια ιδέα του συμβολαιογράφου στην οποία εγω δεν είμαι σύμφωνος επειδή η λογική της κάθετης είναι να μπορέις να οικοδομήσεις μελλοντικά στην κάθετη αυτή αλλα πρακτικά δεν θα είναι δυνατή η οικοδόμηση λόγω πρασιάς, σχήματος και χιλιοστών. Πιστέυετε οτι μπορεί να γίνει κάθετη που δεν οικοδομείται και θα είναι απλά κοινόχρηστη για διέλευση οχημάτων?

Link to comment
Share on other sites

  Μαλλον θα ειναι μια κοινοχρηστη λωριδα προς διελευση...

 Δεν θα εχει χιλιοστα.

 Κανε ενα σχεδιο με τα "ομορα" για να δουμε που "πεφτουν" τα τμηματα που λες.

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΕΤΕΣ.pdf

Στο σχέδιο που επισυνάπτω δείχνω τις 2 προτάσεις. Αυτη του συμβολαιογράφου και τη δική μου. Στην πρόταση του συμβολαιογράφου η πρασιά γίνεται μια 3η κάθετη με 10 χιλιοστά και ποσοστό 50-50, ενω στη δική μου πρόταση κάνω 2 κάθετες με 400 και 600 χιλιοστα και δείχνω μια λωρίδα διέλευσης η οποία δεν θα έχει χιλιοστά. Ο συμ,βολαιογράφος μου λεεί οτι δεν μπορεί να περιγραφτει αυτο γιατι είναι σαν δουλεία και δεν μπορούμε να βάλουμε δουλεία μέσα σε δική μας ιδιοκτησία. Δεν μπορεί να διατυπωθεί απλά οτι αυτή η λωρίδα θα είναι πάντα ανοιχτή για την διέλευση οχημάτων της 2ης κάθετης?

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο προτάσεις διαφέρουν μόνον ως προς τη γεωμετρία της λωρίδας

Η λωρίδα (κίτρινο χρώμα) θα ονομαστεί "κοινόχρηστος χώρος υποχρεωτικά ακάλυπτος" και τα ποσοστά συνιδιοκτησίας επ αυτού θα είναι τα ίδια όπως και σε όλο το οικόπεδο. Ο χώρος αυτός δεν έχει ούτε ποσοστό επί του οικοπέδου, ούτε και σε κάλυψη-δόμηση. 

Επισυνάπτω πίνακα

 

ΚΑΘ.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Και, συνηθως σε αυτες τις καθετες που η μια βλεπει δρομο και η αλλη ειναι πίσω, σαν αλλη προταση,

θα μπορουσε να γινει σχημα "πιστολι" με την καθετη  "2" να ξεκιναει απο τον δρομο μεχρι πισω και η "1" θα αυλιζεται απο τον δρομο και χιλιοστα 40/60

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tetris said:

Οι δυο προτάσεις διαφέρουν μόνον ως προς τη γεωμετρία της λωρίδας

Η λωρίδα (κίτρινο χρώμα) θα ονομαστεί "κοινόχρηστος χώρος υποχρεωτικά ακάλυπτος" και τα ποσοστά συνιδιοκτησίας επ αυτού θα είναι τα ίδια όπως και σε όλο το οικόπεδο. Ο χώρος αυτός δεν έχει ούτε ποσοστό επί του οικοπέδου, ούτε και σε κάλυψη-δόμηση. 

Επισυνάπτω πίνακα

 

ΚΑΘ.pdf 50.37 kB · 5 downloads

Στην περίπτωση 2 (μηχανικός) στην κάθετη 1 συμπεριλαμβάνω και το κίτρινο κοινόχρηστο. Στην περίπτωση 1 το κίτρινο είναι ξεχωριστή κάθετη. Δηλαδή η κάθετη 1 θα πρέπει να σταματήσει στα όρια του κίτρινου; Δεν μπορεί να το συμπεριλάβει και να διατυπωθεί πως θα είναι πάντα κοινόχρηστο και ελεύθερο;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και ενα τεχνικό θέμα που αφορά την υποβολή διαγράμματος στο κτηματολόγιο για ΚΗΔ. Αν το κάνω σύμφωνα με τον tetris (που συμφωνώ με την λύση αυτή αλλα δεν ξέρω πως θα το "δεί" ο συμβολαιογράφος), το κοινόχρηστο τμήμα με τι layer το δείχνω? Σαν να ηταν 3η κάθετη αλλα απλα την βαφτίζω υποχρεωτικό κοινόχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

1. Εάν, ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος (κίτρινη λωρίδα), είναι απαραίτητος για την πρόσβαση στην κόκκινη κάθετη, ανήκει και στους δύο ιδιοκτήτες (όπως προανέφερα).

2. Δεν σε ενδιαφέρει πώς "θα το δει" ο συμβ/φος. Αν δεν έχει παρόμοια εμπειρία, να του στείλω καμιά 10ριά τηλέφωνα συναδέλφων του, να του εξηγήσουν...

Στο ψηφιακό αρχείο (dxf) θα έχεις (σε κάθε περίπτωση) δύο γραμμές LINE_XM_VST και τρία  πολύγωνα VST_FINAL. Δηλ. ο υποχρεωρικά ακάλυπτος χώρος θα φαίνεται σαν τρίτη κάθετη

Link to comment
Share on other sites

Άρα θα παρει και αριθμό κάθετης στο κτηματολόγιο ο υποχρεωτικά ακάλυπτος (κάθετη 3)? δηλαδη θα εχω καεκ /1/0 - /2/0 - /3/0? Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.