Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα! Είμαι σίγουρος πως άμα ανατρέξω σε κάποια από τις προηγούμενες σελίδες θα βρω απάντηση στο πρόβλημά μου. Επειδή όμως "καίγομαι" και δεν έχω το κουράγιο να διαβάζω 60σελίδες θα θέσω τον προβληματισμό μου και αν κάποιος μπορούσε να μου απαντήσει θα ήμουν υπόχρεος! Λοιπόν....

Υπάρχουν δύο ιδιοκτησίες ανεξάρτητες (με σύσταση έστω ιδιοκτήτης Α και ιδιοκτήτης Β) οι οποίες όμως λειτουργούν σαν μια ως κατάστημα! Ο ιδιοκτήτης Α (σε συνεννόηση με τον Β) κάνει το διαχωρισμό των δύο ιδιοκτησιών σηκώνοντας μια μεσοτοιχία στο όριο των δύο ιδιοκτησιών. Επειδή η τελευταία σειρά σχεδιων που υπάρχει στην πολεοδομία δείχνει τις ιδιοκτησίες ενοποιημένες, ο μηχανικός του Α θέλει να "τακτοποιήσει" την νέα κατάσταση προκειμένου να μπορέσει να πάρει από ΔΕΗ και ΕΥΑΘ 2ο ρολόι. Αυτό (για τους δικούς του λόγους που δυσκολεύομαι να αντιληφθώ) δεν θέλει να το κάνει δια της παραδοσιακής οδού της ενημέρωσης του φακέλου στην πολεοδομία (από την οποία βεβαίως βεβαίως θα περάσει έτσι κι αλλιώς όταν θα χρειαστεί να βγάλει καινούρια άδεια λειτουργίας) αλλά θέλει να το κάνει με διαμερισμάτωση μέσω του 4014. Εγώ εκπροσωπόντας τον ιδιοκτήτη Β δεν θέλω αυτός να εμπλακεί με τον 4014 για λόγους που για την οικονομία του χρόνου δεν τους αναφέρω τώρα. το ερώτημα είναι το εξής: Σε περίπτωση που σώνει και καλά ο Β θέλει να κάνει τακτοποίηση με τον 4014, πως γίνεται αυτή?

α) κάνεις μία δήλωση και για τις δύο ιδιοκτησίες με τα ονόματα και των δύο ιδιοκτησιών (διαμερισμάτωση ορόφου) και εμφανίζεις ένα σχέδιο όπου αποτυπώνεις επακριβώς και τις δύο ιδιοκτησίες

β) κάνεις μια δήλωση για την ιδιοκτησία του Α παίρνοντας συναίνεση από τον Β και εμφανίζεις στο σχέδιο το περίγραμμα του ορόφου και αποτυπωμένη μόνο την ιδιοκτησία του Α

γ) κάνεις μια δήλωση για την ιδιοκτησία του Α ΧΩΡΙΣ να είναι απαραίτητο να πάρεις συναίνεση από τον Β και εμφανίζεις στο σχέδιο το περίγραμμα του ορόφου και αποτυπωμένη μόνο την ιδιοκτησία του Α

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι θέλω τα φώτα σας...

 

Κλειστό ισόγειο πάρκιγκ έχει μετατραπεί σε κατάστημα, το οποίο συνδέεται με εσωτερικό επαγγελματικό ασανσέρ. Με αυτο μπορεί να πηγαίνει ο ιδιοκτήτης στο υπόγειο, το οποίο λειτουργεί σαν αποθήκη (όπως το λέει η Ο.Α)..Αυτό το ασανσέρ σαν τι είδους αυθαιρεσία πρέπει να υπολογιστεί?

 

Να γραφτεί στην τεχνική έκθεση,αρκεί?? ( Ήδη έχω υπολογίσει όλο το ισόγειο πάρκιγκ με αλλαγή χρήσης-Υ.Δ.Κ.Χ.)

 

Μήπως να το εμφανίσω μόνο στο σχέδιο της κάτοψης χωρίς κάποιο πρόστιμο? Τι λέτε?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

...................... ο μηχανικός του Α θέλει να "τακτοποιήσει" την νέα κατάσταση προκειμένου να μπορέσει να πάρει από ΔΕΗ και ΕΥΑΘ 2ο ρολόι. Αυτό (για τους δικούς του λόγους που δυσκολεύομαι να αντιληφθώ) δεν θέλει να το κάνει δια της παραδοσιακής οδού της ενημέρωσης του φακέλου στην πολεοδομία (από την οποία βεβαίως βεβαίως θα περάσει έτσι κι αλλιώς όταν θα χρειαστεί να βγάλει καινούρια άδεια λειτουργίας) αλλά θέλει να το κάνει με διαμερισμάτωση μέσω του 4014.

Πώς θα κάνει ενημέρωση φακέλου? Δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

kg8980

Πως ενώθηκαν δύο ΟΙ από διαφορετικούς ιδιοκτήτες και διατηρήθηκε η σύσταση Ο.Ι.;

Σε μια περίπτωση που είχα εγώ, έγινε ανταλλαγή ποσοστών μεταξύ των δύο ιδιοκτητών, ώστε και οι δύο να έχουν 50% σε έκαστη ΟΙ και μετά έγινε η συνένωση.....

 

Πάντως στο ερώτημά σου η απάντηση είναι το (α)

Link to comment
Share on other sites

kg8980

Πως ενώθηκαν δύο ΟΙ από διαφορετικούς ιδιοκτήτες και διατηρήθηκε η σύσταση Ο.Ι.;

Σε μια περίπτωση που είχα εγώ, έγινε ανταλλαγή ποσοστών μεταξύ των δύο ιδιοκτητών, ώστε και οι δύο να έχουν 50% σε έκαστη ΟΙ και μετά έγινε η συνένωση.....

 

Πάντως στο ερώτημά σου η απάντηση είναι το (α)

 

Είναι δυο ανεξάρτητες ΟΙ και η σύσταση υφίσταται. Απλώς ο Β ενοικίαζε το ακινητό του στον Α και αυτός το χρησιμοποιούσε σαν ενιαίο κατάστημα, με μια άδεια λειτουργίας.

 

Σε αυτό που λες ότι απάντηση στο ερώτημά μου είναι το (α), προκύπτει από κάπου επίσημα αυτό? Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι το έχω ακούσει κάπου αλλά δεν ξέρω που και δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά γραμμένο! γιατί κατά τα άλλα αυτό έρχεται σε αντίθεση με το γενικοτερο πνεύμα του νόμου όπου γίνεται μία δήλωση για κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Το εγκεκριμένο σχέδιο της πολεοδομίας πόσα καταστήματα έχει;

Άν έχει δύο γιατί να κάνεις ν4014. Αν έχει ένα, πως έγινε η συνένωση των καταστημάτων;

 

Η "διαμερισμάτωση" αφορά όροφο. Άρα μια κοινή δήλωση από τους δύο συνιδιοκτήτες...

Link to comment
Share on other sites

Η "διαμερισμάτωση" αφορά όροφο. Άρα μια κοινή δήλωση από τους δύο συνιδιοκτήτες...

 

και τι ποσοστά συνιδιοκτησίας βάζεις? και στο όνομα ποιου βγαίνει η βεβαίωση? πώς μπορεί να έχουν βεβαίωση και οι δύο ιδιοκτήτες?

 

για το άλλο ερώτημά σου θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι ένα βασικό θέμα. Στις περιπτώσεις που είχα ήταν ένας ιδιοκτήτης στις Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος ιδιοκτήτης αναφέρει τη δήλωση που έχει κάνει ο πρώτος η οποία καθιστά και το δικό του "νόμιμο" και βγαίνει η βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, η ρύθμιση της διαμερισμάτωσης από τον ένα ιδιοκτήτη, "δημιουργεί" και τα έγγραφα νομιμοποίησης της "διαμερισμάτωσης" για το άλλο διαμέρισμα. Καλά μέχρι εδώ.

 

Βεβαίως με την προϋπόθεση ότι, όταν τα χρειαστεί ο έτερος ιδιοκτήτης π.χ. για να μεταβιβάσει το διαμέρισμα, να μπορεί να τα αποκτήσει, ούτως ώστε ο μηχανικός του να εκδώσει τη βεβαίωση. Άρα, να θέλει ο πρώτος ιδιοκτήτης να τα δώσει. Και για να θέλει να τα δώσει "θα πρέπει" κάτι να έχει να ωφεληθεί, π.χ. τη συμμετοχή με το 50% του κόστους ρύθμισης κ.λπ. Διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να τα αποκτήσει ο έτερος ιδιοκτήτης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.