Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Ε τοτε ρωταω γιατι δεν χρειάζονται:

1 ρυθμιση με ΛΠ + ΗΧ για το ένα διαμερισμα συν

1 ρυθμιση με ΛΠ για το άλλο διαμερισμα ???

 

Πως αιτιολογήσαν αυτά που σου είπαν?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα, να κανω και εγω μια ερωτηση? σε περιπτωση συνενωσης 4 καταστηματων σε 1, μπορει να δηλωθει σαν διαφορετικη διαμερισματοποιηση οροφου και να βγει βεβαιωση χωρου κυριας χρησης, ωστε να αδειοδοτηθει σαν καταστημα υγειονομικου?

Link to comment
Share on other sites

MANOSCR

 

δες εδώ

http://www.michaniko...post__p__410494

καποιες απο τις προδιαγραφές που θα πρέπει να πληρεί το ενοποιημένο καταστημα

Edited by STAVION
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.στα σχεδια της οα φαινονται τα εξης.

α οροφος 2 γραφεια και κοινοχρηστο κλιμακοστασιο

β οροφος 1 κατοικια

 

στην πραξη εγιναν τα εξης.το κοινοχρηστο κλιμακοστασιο μετετραπη σε εσωτερικο και το ενα γραφειο εγινε κατοικια και ενσωματωθηκε (σαν μαιζονετα) με την κατοικια του β οροφου.

 

λογικα εχω αλλαγη χρησης του γραφειου σε κατοικια και απο κει και περα πως δηλωνω τις αλλες αλλαγες?

 

 

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στον 4014 αλλά λογικα εχεις αλλαγη χρησης του γραφειου σε κατοικια. Απο κει και περα αν θεωρήσεις οτι η ενσωματωση του κλιμ/σιου στην κατοικία πρόκειται "για διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας που δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή" λογικά θέλει συναίνεση και των υπόλοιπων συνιδιοκτητών γιατι το κλιμ/σιο δεν είναι διακεκριμένη αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία αλλα κοινόχρηστος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου: το κλιμ/σιο δεν έχει αλλαγή χρήσης αν στην οικ. αδεια, απο τον Α στον Β όροφο, εξυπηρετούσε αποκλειστικά την κατοικία μεσα στην οποία ενσωματώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

το κλιμακοστασιο στον Α οροφο ηταν κοινοχρηστο και εξυπηρετουσε και τον Β οροφο(κατοικια )στην αδεια.τωρα σταματαει στον Α οροφο.και μπαινεις στο

στην μαιζονετα Α-Β αφενος απο το ενσωματωμενο κλιμακοστασιο του Α οροφου ,κι αφετερου απο το ασανσερ που γινεται ιδιωτικο (με κλειδι) στον Β οροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.