Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Με την επισήμανση πως οι αποθήκες στο υπόγειο (στα συγκεκριμένα τελευταία ερωτήματα) δεν είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες. Θεωρώ πως η διαμερισμάτωση μπορεί να εφαρμοσθεί μόνο όταν υπάρχουν Ο.Ι. που άλλαξαν εμβαδό λόγω της ανταλλαγής επιφανειών μεταξύ τους.

 

{Ν4042/11 50§7} - Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα φαεθον,

Ομως το 50 παρ. 7, αφορα

α]την διαφορετικη " διαρρυθμιση"...... "αυτοτελούς οριζοντιας ιδιοκτησίας"

β] την διαφορετικη διαμερισματωση "οροφου"

 

Υπό αυτον τον διαχωρισμο του νομου, ...θεωρω οτι μπορουμε και στο υπογειο, ως "οροφο" να εχουμε κατηγορια 13.

με μια επιφυλαξη ως προς την "τροποποιηση των μηχανολογικων εγκαταστασεων" που απαιτει ο νομος, αλλα δεν προσδιοριζει επακριβως την εννοια της "τροποποιησης"......

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα dimitris GM.

Λέει "διαφορετική διαμερισμάτωση" που σημαίνει πως πρέπει να υπάρχει ήδη διαμερισμάτωση, δηλαδή να είναι ο χώρος μοιρασμένος σε διαμερίσματα, δηλαδή σε Ο.Ι.

Ακόμα και μία Ο.Ι. να είναι όλος ο όροφος, μας καλύπτει ο νόμος. Όταν όμως δεν υπάρχει καμμία Ο.Ι. θεωρώ πως δεν μας καλύπτει.

 

Διότι αν το διαβάσουμε αλλιώς, σε οικοδομή χωρίς Ο.Ι. είναι αυθαιρεσία η διαφορετική διαρρύθμισή της....

Link to comment
Share on other sites

φαεθων,

...μπορει να εχεις δικαιο....

"δαμερισματωση" βεβαια ειναι ...καινοφανης λεξη...αρα παιρνει και διαφορες ερμηνειες...

και δεν πρεπει να αναφερεται μονον σε "διαμερισματα"

Διότι, αν -εστω- εχουμε ισογεια καταστηματα, ή οροφους σε κτιρια γραφειων... που εμπιπτουν στην κατηγορια αυτη και αυτα μπορουν να υπαχθουν επίσης...καιτοι δεν ειναι "διαμερισματοποιηθεντα"!!!! .....

Επομενως και τα υπογεια "πανε" ετσι.

 

Ανεξάρτητα ομως των ανωτερω...

με καποιον τρόπο...και με ποιόν, θα τακτοποιηθουν οι δυο αυτες αποθήκες???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως με τον όρο "διαμερισμάτωση" εννοούν την ύπαρξη οριζόντιων ιδιοκτησιών, είτε είναι κατοικίες είτε κάτι άλλο.

Τώρα πως θα τακτοποιηθούν; Ο απλούστερος τρόπος είναι με ΥΔΒΧ χωρίς αλλαγή χρήσης (αν η επικρατούσα χρήση είναι κατάστημα) για αυτά που είναι τουαλέτες καταστήματος (antnatal) και ΛΠ για την καθαίρεση της πλάκας για την δημιουργία της σκάλας.

Για τις αποθήκες στο υπόγειο, ίσως με αναλυτικό (artemi n).

 

Το ποιο είναι το σωστότερο θα το κρίνουν τα μελλοντικά δικαστήρια που μακάρι να μην γίνουν....

Link to comment
Share on other sites

Eπαναφέροντας το θέμα που έχω παραπάνω και είναι αποθήκες παρακολουθήματα διαμερισμάτων σε υπόγειο χώρο που έχουν αλλάξει θέση και σχήμα .

Επειδή δεν είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες , θεωρούνται απλώς όροφος στον οποίο δεν έχουν αλλάξει οι συνολικές διαστάσεις το ύψος και η χρήση .

 

Αν δεν έχω αλλαγή στο λεβητοστάσιο -μηχανοστάσιο που σημαίνει ότι δεν έχω αλλαγή στην μηχανολογική μελέτη , στην περίπτωση που ήταν υποχρεωτική και υπήρχε τέτοια μελέτη , τότε δεν έχω διαμερισμάτωση .

 

Από την άλλη όταν αυτά είναι παρακολουθήματα , έρχεται η δήλωση που δηλώνουμε ότι στην συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία δεν έχουν αλλάξει οι διαστάσεις , το ύψος και η χρήση και τα παρακολουθήματα δεν είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες .

 

Γενικά όπου και να έχω ρωτήσει ακούω αντικρουόμενες απόψεις . Θα ήθελα και την άποψη του Δημήτρη σαν νομικού και βέβαια και των συναδέλφων .

 

Γιά το θέμα της τουαλέττας στο υπόγειο ίσως υπάρχει θέμα με την άδεια λειτουργίας .

 

Θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα που υπάρχει και να το ξέρετε σε περιπτώσεις άδειας .

Με το νέο σύστημα υποβάλλουμε γιά οποιαδήποτε μερική άδεια το ΔΚ όλου του κτιρίου . Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κάνουμε έλεγχο νομιμότητας όλου του κτιρίου , διότι το ίδιο θα κάνει και ο ελεγκτής δόμησης , ενώ θα πρέπει να προσέχουμε τι παρανομίες μπορεί να κάνουν οι συνιδιοκτήτες κατά τον χρόνο κατασκευής του έργου .

 

Το θέμα του ελέγχου από τον ΕΔ το έχω επιβεβαιώσει και από την ΔΟΚΚ , οπότε είναι κάτι που πρέπει να μας κάνει πολύ προσεκτικούς .

Link to comment
Share on other sites

BAS, καλημερα,

εγω το βλεπω απο την σκοπια, οτι καποια στιγμη θα χρειασθει να γινει μεταβιβαση...

και η βεβαιωση θα πρεπει να αναγραφει οτι και το "διαμερισμα" και τα παρακολουθήματα του να ειναι τακτοποιημενα...

Αν αυτο θα γινει με "διαμερισματωση" ή με αλλον τροπο...δξ

Νομιζω οτι οι περισσοτεροι "πανε" με διαμερισματωση...

αλλοι με τον αλλον τροπο...

Το μελλον θα δειξει...

 

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μεταβίβαση έχω , γονική γιά την ακρίβεια , αλλά η διαμερισμάτωση σε αυτήν την περίπτωση αφορά ΟΛΑ τα παρακολουθήματα , ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών . Από την άλλη αν δεν έχω αλλαγές στα μηχανολογικά , τότε δεν έχω θέμα νομίζω , αφού η αλλαγή αφορά εσωτερική αλλαγή του κοινοκτήτου ορόφου .

 

Μπέρδεμα πάντως .

Link to comment
Share on other sites

Eπαναφέροντας το θέμα που έχω παραπάνω και είναι αποθήκες παρακολουθήματα διαμερισμάτων σε υπόγειο χώρο που έχουν αλλάξει θέση και σχήμα. Επειδή δεν είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες, θεωρούνται απλώς όροφος στον οποίο δεν έχουν αλλάξει οι συνολικές διαστάσεις το ύψος και η χρήση. Αν δεν έχω αλλαγή στο λεβητοστάσιο - μηχανοστάσιο που σημαίνει ότι δεν έχω αλλαγή στην μηχανολογική μελέτη, στην περίπτωση που ήταν υποχρεωτική και υπήρχε τέτοια μελέτη, τότε δεν έχω διαμερισμάτωση .

 

Ρυθμίζονται με διαφορετική διαμερισμάτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.