Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια χρήσης ακινήτου ?


John Vergos

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι ιδιοκτήτης ακινήτου (καταστήματος) το οποίο έχει κατασκευαστεί το 1963 και είναι σε συνεχή λειτουργία μέχρι και σήμερα.

 

Τα τελευταία 30 χρόνια ήταν νοικιασμένο για εμπορική χρήση (ρούχα), τώρα έχει μείνει κενό και υπάρχει ενδιαφέρον να ενοικιαστεί για υγειονομική χρήση.

 

Οι ενδιαφερόμενοι μου ζήτησαν αν έχω "άδεια χρήσης ακινήτου" αλλά εγώ δεν έχω κάποιο τέτοιο χαρτί στην κατοχή μου.

 

Έπρεπε να το έχω ?

Τι είναι αυτό το έγγραφο, από που μπορώ να το πάρω και με ποια διαδικασία ?

 

Επειδή ήταν πάντα νοικιασμένο για εμπορική χρήση και δεν χρειάζονταν κάτι από τα παραπάνω, έχω πλήρη άγνοια….

 

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο εγώ, για να γίνει κατάστημα υγειονομικής χρήσης ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και.... τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

εσύ θα τους δώσεις τον αριθμό της οικοδομικης άδειας

αν θες πας μια βολτα στην πολεδοδομία και παίρνεις ενα αντίγραφο της κάτοψης και του στελέχους της αδέιας (του εγγράφου της οικοδομικής άδειας)

προσοχή πάνω στην κάτοψη πρέπει να γράφει 'ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ'

 

τώρα αν τους κάνει ή όχι είναι θέμα μηχανικού, οι ενδιαφερόμενοι συμβουέυονται μηχανικό που θα τους καθοδηγήσει για την αδειοδότηση

και την αλλαγή χρήσης σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφεροντος καθως και τη συμμορφωση με την υπάρχουσα νομοθεσία για το κατάσυημα αυτό

 

εφόσον οι ενδιαφερόμενοι και ο μηχανικός θεωρούν πως μπορούν να προχωρήσουν

θα κάνετε μισθωτήριο ή προμισθωτήριο, θα εκδόσουν οικοδομική άδεια, θα εκτελέσουν τις οικοδομικές εργασιες και θα βγάλουν άδεια λειτουργίας

 

εσύ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να δωσεις τη συναίνεσή σου για την άδεια και τις εγασίες, να υπογράψεις κάποιες ΥΔ που θα φτιάξει ο μηχνανικός

 

την άδεια συνήθως την βγάζει ο μισθωτής , ό ίδιος χρηματοδοτεί και τις εργασίες

επειδή η αδειοδότηση είναι χρονοβόρα συνήθως ο εκμισθωτής 'χαρίζει' τα πρώτα 2-3 ενοίκια (όχι την εγκυηση) για να διευκολύνει τον μισθωτή που μπαίνει σε τόσα έξοδα χωρίς να μπορεί να λειτουργήσει

το κερδος του είναι πως θα έχει ένα πλήρως ανακαινισμένο κατάστημα

 

αυτά σε γενικές γραμμές,

αν οι ενδιαφερόμενοι δεν έχουν μηχανικό χανουν τον χρόνο τους και εσύ τον δικό σου

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.