Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάγνωση ηλεκτρολογικού σχεδίου


mafiagalou

Recommended Posts

Πρόσφατα έπιασα δουλειά σε μια βιομηχανία και σήμερα μου δώσανε το ηλεκτρολογικό σχέδιο μιας μηχανής (ένα τεράστιο ντοσιέ) το οποίο δεν ξέρω να διαβάσω. Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος, δίνοντας μου κάποιες βασικές αρχές, η κάποιο υπόμνημα για το πως διαβάζουμε τέτοια σχέδια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω εργαστεί σε βιομηχανία και αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα , άκου μία συμβουλή.

Πάρε το ντοσιέ στο σπίτι σου , άνοιξε ένα ηλεκτρονικό λεξικό και διάβαζε προσεκτικά. Μην πανικοβάλεσαι και πηδάς σελίδες μιας και δεν θα καταλάβεις τίποτα.

Δες αν υπάρχει υπόμνημα στο ντοσιέ.

Το σχέδιο προφανώς δείχνει την εσωτερική σύνδεση της μηχανής όπου πολύ πιθανόνο να υπάρχει αμέτρητες ηλεκτρονικές διατάξεις.

Ρώτα όσα πιο πολλά μπορείς σε συναδέλφους και προϊστάμενος και μην ντρέπεσαι. Μηχανικός σε βιομηχανία δεν γεννιέσαι γίνεσαι και κάθε βιομηχανία τις δικιές τις ιδιαιτερότητες.

Το ιδανικό θα ήταν να να ανέβαζες το ντοσιές ή μέρος του εδώ αλλά αυτό πέρα από το ότι είναι λιγάκι δύσκολο τεχνικά δεν είναι και σωστό γαι την βιομηχανία.

 

Για να σε βοηθήσουμε χρειαζόμαστε πληροφορίες όποως τι μηχάνημα είναι , τι λέει το σχέδιο.

 

Συνήθως αν έχει γίνει καλή δουλειά θα υπάρχει το γενικό σχέδιο και μετά τα επιμέρους σχέδια.

Λεπτομέριες καλές για το μηχάνημα ξέρουν οι ηλεκτρολόγοι και οι αυτοματιστές που το επισκευάζουν και το συντηρούν.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχεδια εχουν πολλες λεπτομεριες. Δημιουργησε ενα επιπεδο με λογικες λειτουργιες της μηχανης. Κοιτα π.χ. τους τιτλους στις σελιδες των σχεδιων. Προσπαθησε να καταλαβεις απο πιο αφηρημενα πως λειτουργει η μηχανη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.