Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική σε ΚΥΕ προ του 1955


sarcs

Recommended Posts

  • 1 year later...

Σημ.

Εννοείται οτι αναφέρομαι σε ενεργητική πυροπροστασία, δεν γίνεται παθητική στα προ του 71/88 κτήρια

που το λέει αυτό; γιατί έχω μια παρόμοια περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατοικία προ του '55 σε καταστ.υγειονομικού και θα ήθελα να αποφύγω αμοιβή και μελέτη παθητικής αν γίνεται (με αναφορά σε συγκεκριμένο νόμο ή εγκύκλιο)

Link to comment
Share on other sites

......... γιατί έχω μια παρόμοια περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατοικία προ του '55 σε καταστ.υγειονομικού ...........

 

Αν έχεις κάνει διαδικασία αλλαγής χρήσης στην ΥΔΟΜ .... τότε έχεις κάνει και παθητική !

 

Εκτός κι αν κατάλαβα κάτι λάθος !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κόλπο είναι το εξής. Η πολεοδομία μπορεί να ζητάει παθητική και πολύ καλά κάνει εφόσον ΤΩΡΑ γίνεται η αλλαγή χρήσης ο χώρος πρέπει να πληρεί ότι ισχύει τώρα. Στην πυροσβεστική όμως τους πας την παλιά άδεια και καθαρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μία ισόγεια κατοικία 46τμ που θέλει να βγάλει τώρα άδεια αναψυκτηρίου. Δεν υπάρχει άδεια οικοδομής,γιατί το κτίσμα είναι πολύ παλιό (προ του 55 σίγουρα). Η άδεια βγαίνει βασιζόμενη σε μία οικοδομική άδεια επισκευής που εξέδωσε η αρμόδια πολεοδομία το 1972. Όταν το κτίσμα είναι τόσο παλιό,τι παθητική να έχει? Η όδευση διαφυγής είναι πολύ μικρή,οκ αλλά αν πάμε να ελέγξουμε  πυράντοχα υλικά και πυροδιαμερίσματα,τότε δεν ξέρω τί γίνεται και με τί έχει κατασκευαστεί το αρχικό κτίσμα...

 

και γι'αυτό διαβάζοντας το  "Εννοείται οτι αναφέρομαι σε ενεργητική πυροπροστασία, δεν γίνεται παθητική στα προ του 71/88 κτήρια" σκέφτηκα μήπως κι εγώ δε χρειάζεται να κάνω και να καταθέσω παθητική πυροπροστασία για να βγάλω την άδεια αλλαγής χρήσης που θέλω...

 

Υ.Γ.Ενεργητική έχει πάρει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.