Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτείται ΜΕΚ ή ΜΕΛ δημιουργία τεχνικού γραφείου


djchris

Recommended Posts

Για να αν ανοίξω Τεχνικό γραφείο ως Ελεύθερος Επαγγελματίας μηχανικός πρέπει να έχω απαραίτητα μελετητικό ή κατασκευαστικό πτυχίο;

Και αν ναι, δηλαδή αν έχω μελετητικό στις κατηγορίες "Περιβαλλοντικές μελέτες", "Η/Μ μελέτες" σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να κάνω σε έναν ιδιώτη μια μελέτη πχ. μια μελέτη για ένα γερανό που πρέπει να καταθέσω χαρτιά στην περιφέρεια(καθώς δεν θα έχω μελετητικό κατηγορίας 12) ή μια μελέτη για βιομηχανία όπου απαιτείται να κατατεθούν έγγραφα σε διάφορους φορείς για να ξεκινήσει η λειτουργία της(καθώς δεν θα έχω μελετητικό κατηγορίας 15);

Για να ανοίξω τεχνικό γραφείο απαιτείται προϋπηρεσία ή αρκεί η άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Το μελετητικό χρειάζεται για μελέτες Δημοσίου μόνο. Εξαίρεση νομίζω αποτελεί η κατηγορία 27.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο tpanag. Βέβαια για λίγο ακόμη, καθώς με τον 4030 προβλέπεται δημιουργία και μητρώου μελετητών ιδιωτικών εργων...

Link to comment
Share on other sites

Να ωραία κουβέντα.

Το μητρώο μελετητών ιδιωτικών έργων θα απαιτεί μελετητικό πτυχίο;

Αυτό (με την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσουμε να έχουμε δικαίωμα για 2 κατηγορίες) θα δημιουργήσει συρρίκνωση των δυνατοτήτων.

Ωραία ασχολία βρήκα για Κυριακή βράδυ.

Για να ρίξω μια ματιά στο συγκεκριμένο άρθρο του 4030.

 

edit

Διαβάζοντας το άρθρο 8 του 4030, δε νομίζω ότι θα χρειάζεται να έχει μελετητικό πτυχίο.

Καταρχάς ενώ ο τίτλος είναι "Μητρώο Μελετητών και Επιβλεπόντων Μηχανικών και καθήκοντα"

το άρθρο ξεκινάει ως εξής:

Στο Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλι-

ματικής Αλλαγής, τηρείται μητρώο στο οποίο παρέχεται

δημόσια πρόσβαση, με τα στοιχεία των μηχανικών. Αυτό

περιλαμβάνει τα επαγγελματικά προσόντα μηχανικού,

τον τίτλο σπουδών, την ειδικότητα, την άδεια άσκησης

και τα ειδικά επαγγελματικά δικαιώματα.

Ο αριθμός του μητρώου είναι μοναδικός για κάθε μη-

χανικό, ενώ η δήλωσή του και ο έλεγχος του στοιχείου

από την Υ.ΔΟΜ. αποτελούν προϋπόθεση για την έκδοση

της έγκρισης και της άδειας δόμησης.

 

π.χ. εγώ το καταλαβαίνω ως ένα αρχείο από το οποίο θα βλέπει κάποιος ότι εγώ ως Πολιτικός Μηχανικός δε θα μπορώ να υπογράψω (ορθά) αρχιτεκτονικά σε παραδοσιακό οικισμό, ο αρχιτέκτονας δε θα μπορεί να υπογράψει μόνος του στατικά κτλ.

 

Δε νομίζω να μας χωρίσουν σε:

μελετητές,

επιβλέποντες

κατασκευαστές

για τα ιδιωτικά έργα. Τα δημόσια είναι άλλη ιστορία και καλώς λειτουργούν έτσι.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

μελετητικό πτυχίο δεν νομίζω κι εγώ να ζητάνε για το μητρώο μελετητών ιδιωτικών έργων.

Όμως στο μητρώο Ελεγκτών Δόμησης προβλέπεται εγγραφή για max 2 χρόνια και ελάχιστη παραμονή εκτός για άλλα 2. Μήπως ετοιμάζουν κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των δύο μητρώων;

Link to comment
Share on other sites

Για τους ελεγκτές δόμησης τα μέχρι στιγμής ασυμβίβαστα έχουν να κάνουν ως προς το ότι δε θα ελέγχουν κατασκευές που έχουν μελετήσει ή έχουν επιβλέψει ή έχουν δικαιώματα επί της κατασκευής....

Τα εντελώς λογικά δλδ.

Οι διετίες νομίζω ότι έχουν να κάνουν με το να μην δημιουργούνται πελατιακές σχέσεις, να υπάρχει ανακύκλωσει κτλ.

Αν και η επιλογή θα γίνεται ηλεκτρονικά.

Μέχρι στιγμής λογικά μου ακούγονται αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.