Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοστατική βρύση και φυσικό αέριο


Nazx

Recommended Posts

καλησπερα σας,

ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα την συμβουλη σας.

εχω ρωτησει διαφορους επαγγελματιες υποτιθεται αλλα δεν εχω λαβει σαφη απαντηση.

 

η βρυση (θερμομικτικη μπαταρια) του μπανιου χρειαζεται αντικατασταση και σκεφτομουν να την αντικαταστησω με μια θερμοστατική:

κατι τετοιο ας πουμε: http://www.alibaba.com/product-gs/308188575/Zhejiang_Brass_Chrome_Thermostatic_Shower_Bath.html

 

η ερωτηση μου ειναι οτι στο σπιτι υπαρχει ζεστο νερο με τη χρηση φυσικου αεριου, κατι το οποιο σημαινει πως η ροη του ζεστου νερου δεν ειναι σταθερη οπως οταν υπαρχει θερμοσιφωνας.

 

ενδεικνυται λοιπον η θερμοστατικη βρυση ή θα εχω προβληματα?

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοστατική βρύση προσαρμόζεται στην θερμοκρασία που έχεις επιλέξει.

Τώρα αν έχει κάποια καθυστέρηση δεν ξέρω....

Το θέμα δεν είναι να σου απαντήσει κάποιος επαγγελματίας αλλά κάποιος χρόνια χρήστη.

Έτσι και αλλιώς εμείς οι υδραυλικοί δεν κάνουμε τίποτα άλλο από να τις κουμπώνουμε πάνω και να φεύγουμε...

Απο εμπειρία λοιπόν σαν χρήστης μιας ίδιας μπαταρίας θα σου πω ότι με ενοχλούσε ότι είχε μεγάλη πτώση πίεσης...

Εγώ θέλω στο ντους την μέγιστη πίεση που μπορεί να μου δώσει.....

Πές το ψώνιο πές το κόλλημα αλλά έτσι μου αρέσει..

Στην περίπτωση τώρα που έχουμε επίτοιχο λέβητα αερίου που έτσι και αλλιώς ο εναλλάκτης του δίνει μεγάλη πτώση πίεσης και σε συνδιασμό με την πτώση της μπαταρίας εμένα θα με εκνεύριζε αφάνταστα αν κατούραγε το ντουζ.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

 

αρα το ολο θεμα ειναι η πιεση, δεν υπαρχει κανενα αλλο προβλημα στη μιξη του νερου ας πουμε?

 

και κατι αλλο: επειδη η πολυκατοικια ειναι παλια εχει τις παροχες νερου αναποδα δηλαδη το ζεστο δεξια και το κρυο αριστερα.

Η θερμοστατικη βρυση πρεπει υποχρεωτικα να δεχεται το νερο με συγκεκριμενο τροπο??

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο: επειδη η πολυκατοικια ειναι παλια εχει τις παροχες νερου αναποδα δηλαδη το ζεστο δεξια και το κρυο αριστερα.

Η θερμοστατικη βρυση πρεπει υποχρεωτικα να δεχεται το νερο με συγκεκριμενο τροπο??

 

Αυτό δεν το γνωρίζω....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει θερμοστατική μπαταρία στο σπίτι της μητέρας μου στη ντουζιέρα. Και έχω κάνει και δοκιμές. Καμμία πτώση πίεσης.. καμμία καθυστέρηση. Μιλάμε ότι ανοιγοκλείνεις φουλ το ζεστό ή το κρύο νερό σε άλλο σημείο του σπιτιού, και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι οταν κάνει "προσαρμογή", είναι σα να ανοιγοκλείνεις τη θερμοστατική στιγμιαία, αλλά πρακτικά δεν το αντιλαμβάνεσαι ..

 

Βέβαια.... 300 euro.... αν θέλετε λέω και μοντέλο (δυστυχώς είναι γερμανική ....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.