Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικες ιδιοτητες χαλυβα St52


 

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Δεν ειμαι ΠΜ, επομενως θα μου ηταν χρησιμη η βοηθεια σας

 

Ψαχνω να βρω πληροφοριες σχετικα με τις μηχανικες αντοχες του St52, και συγκεκριμενα τη δυναμη που απαιτειται για να θραυσει στη θερμοκρασιακη περιοχη -5 με 0 κελσιου

 

Μπορειτε να με παραπεμψετε σε καποιο βιβλιο η site?

 

Η ερευνα μου αφορα θραυση πυλωνων Υψηλης Τασης λογω σχηματισμου παγου στους αγωγους. Συγκεκριμενα μελετω ενα περιστατικο οπου Πυλωνας απο χαλυβα St52 εσπασε στους 0 βαθμους απο το βαρος του παγου...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "μελετάς" τι ακριβώς εννοείς; Όταν λες ότι ο πυλώνας "έσπασε" τι εννοείς;

 

Όταν εξετάζουμε αστοχίες λαμβάνουμε δοκίμια. Ποτέ δεν πάμε με την βιβλιογραφική αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω "μελεταω" εννοω οτι ο εργοδοτης μου μου ανεθεσε να βρω βιβλιογραφικες πληροφοριες πανω στο θεμα

 

Οταν λεω οτι ο πυλωνας "εσπασε" εννοω αυτο που καταλαβες. Εσπασε.Λυγισε απο το βαρος.

Link to comment
Share on other sites

Το "λύγισε" δεν σχετίζεται με την αντοχή. Την αντοχή θα την βρεις στην πρώτη σελίδα αποτελεσμάτων αν googlάρεις St52.

 

Το ερώτημα περί "μελετάω" σχετίζεται με την εξειδίκευση που απαιτεί η διερεύνηση ενός προβλήματος δομικής αστοχίας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανευκολο να βρεις το οριο διαρροης και την ταση θραυσης για τον st52 αλλα θα σου ειναι αχρηστα αν δεν

"λυσεις" τον πυλωνα. Εφοσον μιλας και για υπομηδενικες θερμοκρασιες πιθανοτατα υπηρξε και ψαθυροποιηση του

χαλυβα. Πιθανοτατα η αστοχια που παρατηρησες, οπως συμβαινει συνηθως, ειναι αποτελεσμα αρκετων παραγοντων.

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ υπολογίζει τα μέγιστα φορτία λόγω δημιουργίας πάγου γύρω από τους αγωγούς με ακτίνα 14cm. Το συνολικό φορτίο προκύπτει από το ίδιο βάρος των αγωγών, του πάγου και από τις ανεμοφορτίσεις.

 

Για πυλώνες 150KV όπου χρησιμοποιούνται χάλυβες st52-3 τα χαρακτηριστικά τους μεγέθη είναι τα παρακάτω:

 

Κρίσιμες τάσεις σε Kp/cm2

Εφελκυσμός 3.600

Διάτμηση 2.700

Σύνθλιψη άντυγος 7.200

 

Ποιότητα Χάλυβα σε Kp/mm2

Τάση θραύσης >= 52 - 62

Τάση διαρροής >= 36

Επιμ/νση θραύσ. Α5 >= 27 %

κατά DIN 17100

 

 

Βέβαια, όπως αναφέρθηκε και από τους συναδέλφους, δεν ξέρω κατά πόσο θα σου είναι χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες.

 

ΥΓ τα παραπάνω αποτελούν αντιγραφή από εγχειρίδιο της ΔΕΗ (αρμόδια δ/νση)

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε silver_bullet

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να ποστάριζες φωτογραφίες αν έχεις διαθέσιμες προκειμένου να έχουμε εικόνα του λυγισμού, αλλά και του σημείου που παρουσιάστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.