Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό κληροτεμαχίου Υπ.Γ. σε ΕΓΣΑ με αρκετούς συνιδιοκτήτες


Kane

Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχουν τύχει κάποιες δουλειές στη Χαλκιδική.

 

Οπως έχουμε ξαναματαπεί, η ορθότερη μέθοδος, είναι η οριοθέτηση σε Ηαττ και η αποτύπωση σε ΕΓΣΑ.

 

Εχουμε και λέμε:

 

Σε κουβέντα που έκανα με διάφορους συναδέλφους ΑΤΜ ή μή για αντίστοιχες εργασίες, ειδικά στη Χαλκιδική μου είπαν τα εξής:

 

Υπάρχουν αγροτεμάχια των 10 στρεμμάτων, τα οποία με "ιδιωτική διανομή" έχουν "κατατμηθεί" σε τμήματα των 300 τ.μ. ας πούμε. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα σε ένα αγροτεμάχιο να εμφανίζονται 30 "οικόπεδα".

Σε καμμία περίπτωση δεν αποτυπώνει ΚΑΝΕΙΣ ολόκληρο το αγροτεμάχιο, παρά μόνο το τμήμα αυτό που ενδιαφέρει των 300 τ.μ. Ούτε κάν τα όμορα "οικόπεδα".

 

Οταν ανέφερα περί Hatt/ΕΓΣΑ, μου είπαν πως άντε και να βρείς στοιχεία οριοθέτησεις σε Ηαττ (απο κάποιον παλιότερο που Ισως τα διαθέσει). Υπάρχει το πρόβλημα οριοθέτησης των (μπορεί να πέφτουν σε τοίχους,κτίσματα κτλ).

Ρωτώντας τους λοιπόν τι κάνουν, μου είπαν πως δίνουν 4 ΕΓΣΑ στις κορυφές του τμήματος (με ένα GPS συνήθως) που τους ενδιαφέρει και απο την ιδιωτική διανομή "κολλάνε" και τη θεωρία που έχουν σχεδιάσει σε Ηαττ απο τα ορόσημα.

 

Ποιά είναι η άποψη σας;

 

Υ.Γ. όπου χρησιμοποιώ " " είναι για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.